10 Etkili Cilt Bakımı Tavsiyesi

Yazar Yorum Yap 1.044
10 Etkili Cilt Bakımı Tavsiyesi

Cilt Bakımı

Cildimiz hem çok değerli hem de çok hassastır, bu nedenle aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kaldığı zaman yıpranabilmektedir. Sıcak değişimlerinde hasar görebildiği gibi soğuk değişimleri de cildimizin yapısını olumsuz etkilemektedir. Cildinizin soğuk kış mevsimine uyum sağlamasını kolaylaştırmak için aşağıda verdiğimiz güzellik tüyolarını deneyebilirsiniz.

1. Özel kremler kullanın:

Güzellik ürünleri, giysi dolapları gibi mevsimler ile birlikte devamlı değişmektedirler. Yaz aylarında kolay emilebilen ya da hafif içerikli kremler tercih edilirken, kış aylarında ise cildimizin, kötü hava şartlarından, rüzgarın cildimizi kurutmasından ve soğuktan korunması için daha etkili kremlere ihtiyacı bulunmaktadır.

2. Tam bir cilt bakımı yapın:

Sonbahar ayları, cilminizi derinlemesine arındırıp temizlemek için yıl içindeki en uygun zamanlarıdır. Nasıl mı? Elbetteki cildinize güzel bir cilt bakımı yaptırarak! Pürüzsüz ve geniş kapsamlı bir cilt bakımı için, cilt tipinize göre belirleyeceğiniz peelingler, nemlendirici ya da matlaştırıcı maske tarifleri ve nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

3. Ölü derilerinizden arının:

Cildinizi güzelce nemlendirebilmek için teninize uygulayacağınız herhangi bir nemlendirici kremin düzgün bir biçimde emilmesine engel olan, ölü hücrelerden cildinizi arındırma işlemlerini hem yüzünüze hem de tüm vücudunuza haftada bir kere düzenli olarak yapın.

4. Gündüz ve gece kremi kullanın:

Sabahları cildinizi yıkayıp temizledikten sonra cilt bakımınızı yapan ve cildinizi koruyan bir besleyici veya nemlendirici krem kullanmanız cildiniz için gereklidir. Akşamları ise, gün içinde tozi kir ve makyajdan yıpranmış olan cildinize bakım yapabileceğiniz özel olarak tasarlanmış bir gece kremi tercih etmeniz gerekmektedir. Derin kapsamlı bir bakım yapabilmek için bu iki adım çok önemlidir.

5. Isı değişimlerinden uzak durun:

Çok sıcak duş almaktan ve uzun süren banyolardan kaçınmanız gerekir çünkü cildinizin yapısı; ani, aşırı sıcak ve aşırı soğuk değişiklikleri yüzünden fazlasıyla yıpranmaktadır. Bunu engelleyebilmek için duş ya da banyo suyu sıcaklığının hiçbir zaman 37 dereceyi geçmemesine ve 20 dakika süreden fazla duşta kalmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

6. Kilit aşamaları gözlemleyin:

Cildinizi daha iyi koruyabilmek için erken yaşlanmasını engellemeniz ve güçlü sıcaklık değişimlerine karşı cildinizi hazırlamanız gerekmektedir. İlk olarak cildinize iyi bir baktığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Cildinizi temiz tutmak için nemlendirme yapmadan önce günde iki deva yüzünüzü yıkayın ve tüm makyajınızı hiç artık bırakmadan yüzünüzden silin.

7. Dudakları unutmayın:

Rüzgarlar esmeye başladığı zaman ve sıcaklıklar iyice düştüğünde, bundan ilk olarak dudaklarınız olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenden dolayı gün içinde devamlı olarak bir dudak kremi sürmeniz gerekir ve onarıcı maske işlevini görmesi için  de uyumadan önce ince bir tabaka halinde dudağınıza sürmeniz çok önemlidir.

8. Ellere dikkat:

Devamlı açıkta kaldıkları için ellerimiz kış mevsiminde çok zarar görmektedir. Bu nedenle tamamen kurumasına engel olmak için ellerinize de iyi nemlendiren özel bir ürün kullanmanız gerekmektedir.

9. Vitamin alın:

Meyve ve sebzeler sağlığınız için sizin en iyi dostunuzdur. Kış mevsimi boyunca formunuzu korumanıza ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olmaktadırlar. Kış hastalıklarına tedbir bir olarak vitamin stoğunuzu yapmanız ve günde en az 5 tane meyve veya sebze tüketmeniz iyi bir adımdır.

10. Bol miktarda su tüketin:

Cildimizin sağlığı için kışa yönelik olarak en önemli tehlike ise sıvı kaybı olmaktadır. Vücuttaki sıvı kaybınızı önlemek ve uykuda olduğunuzda biriken toksinleri azaltıp atmak için sabah uyandığınız zaman büyük bir bardak su içmelisiniz ve gün içinde de en az 1,5 litre su içmeye dikkat edin.

 

 

 

 

Etiketler