15 Maddede Polikistik Over Sendromu

Yazar Yorum Yap 5.781
15 Maddede Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu belirtileri

Polikistik over sendromu, en yaygın görülen kadın hastalıklarından birisidir. Bu hastalık erken yaşlarda ortaya çıkmakta ve beraberinde pek çok rahatsızlığı da getirmektedir. Türkiye’de her on kadından biri polikistik over sendromuna yakalanmaktadır.

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Polikistik over sendromu, başka rahatsızlıkları da meydana getiren bir kadın hastalığı olmaktadır. Aşırı tüylenme, saç dökülmesi, aşırı kilo almak, adet düzensizliği, cilt problemleri, kısırlık ve depresyon gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. Ana başlıklar halinde polikistik over sendromu belirtilerini inceleyelim:

Adet düzensizliğine sebep olabilir

En sık görülen belirti olup adet gecikmesi veya adet görmeme şeklinde ortaya çıkar. Bu hastalığa yakalanan kadınlar yılda sekiz ya da daha az sayıda adet kanaması görmektedirler. Bu da yumurtlamanın düzensiz olarak oluştuğunu gösterir. Düzensiz olarak adet görülmesinin sonucunda ise endometrium adı verilen rahim zarı, düzensiz bir şekilde kalınlaşarak, bu da kanser oluşum riskinimeydana getirmektedir.

Polikistik over sendromu kısırlığa sebep olabilir

Kısırlık nedeniyle değişik merkezlere başvuran hastaların neredeyse yarısını polikistik over sendromu olan kadınlar oluşturmaktadır. Yumurtanın yeterince büyümemesi ve yumurtlamanın olmaması gebe kalmayı engellemektedir.

Tüylenmede artış görülebilir

İstenmeyen tüylerde artış meydana gelmesi tüm kadınların hemen hemen her yaş grubunda psikolojik sıkıntılar doğuran önemli bir sorundur. Doğal olarak var olan açık renkli ince tüyler, erkeklik hormonlarındaki dengesizlik nedeniyle, koyu siyah renk alma ve kalınlaşma eğilimindedir. Genellikle göğüs bölgesinde tüylenme meydana gelir. Ayrıca dudakların üstü, çene, kol ile bacak ve karın bölgelerindeki tüylerde ise kalınlaşmalar ve çoğalmalar görülür. Tedavisinde ilaç ve yeni tüy gelişiminin önlenmesi ve çıkmış tüylerin fiziksel metodlarla (lazer epilasyon gibi) alınması birlikte kullanılmalıdır. Hastaların ilaç tedavisinin ancak 6 ay zaman geçtikten sonra etkili olmaya başlayacağı konusunda uyarılması da tedavinin başarısı için çok önemli bir husustur.

Akne ve cilt problemleri olabilir

Yüz, göğüs ve sırt bölgesi için önemli bir kozmetik sorun olmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda başlayan akneler çok tipik bir belirtidir. Çoğunlukla insülin metabolizmasında meydana gelen dengesizliğe bağlı olarak boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki cildin rengi değişirek, kararmalar meydana gelir.

Göbek çevresinde yağlanma olabilir

Bu hastaların büyük bir çoğunluğu kilo vermek veya kilolarını korumak için ciddi mücadele vermektedir. Özellikle bel ve karın bölgesinde kalça bölgesine göre daha fazla yağ toplanması görülür. Şeker ve insülin metabolizması bozulduğu için bu meydana gelen doğal bir sonuçtur.

Depresyon ve anksiyete yaşanabilir

Doğrudan hormonal bozukluklar veya bunun yarattığı kozmetik sorunlar ve kısırlık sonucu oluşan psikolojik sıkıntılar, bu hastaların kendilerini toplumdan uzak tutmalarına, cinsel isteksizlik, suçluluk duygusu ve umutsuzluğa yol açmaktadır.

Polikistik over sendromu nasıl anlaşılır?

Aşağıda Polikistik over sendromunun belirtileri verilmiştir. Aşağıdaki verilen belirtilerden eğer en az beş tanesi sizde görülüyor ise bu durum polistik over sendromunun sizde meydana geldiğine yönelik önemli bir uyarı olabilir. Bu nedenle aşağıdaki belirtilerden beş taneden fazlası sizde oluşmuşsa mutlaka uzman bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

 1. Senede sekiz ya da sekizden daha az sayıda adet görülmesi
 2. Düzensiz olarak 10 günden fazla adet görme
 3. Ara kanamalar yaşanması
 4. Kısırlık
 5. Genç yaşlarda başlayan akne sorunları
 6. Aşırı tüylenme oluşumu
 7. Saç dökülmesi
 8. Boyun, kasık, koltuk altında lekelenmeler meydana gelmesi
 9. Fazla kilo
 10. Ani kilo artışı
 11. Öğün arası açlık hissi
 12. Şeker hastalığı veya insülin direnci
 13. Ailede şeker hastalığı öyküsü
 14. Migren
 15. Depresyon ve anksiyete
Etiketler