20 Yaş Diş Çekimi

Yazar Yorum Yap 615
20 Yaş Diş Çekimi

Üçüncü azı dişi olarak da bilinen 20 yaş dişleri, çıkması gereken son dişlerdir. Ağzın hemen arkasında, üst ve alt diş etlerinin sonunda yer alırlar. Çoğu insanın, dört adet 20’lik dişi vardır; ancak bu sayı değişebilir ve nadir durumlarda, yirmilik dişlerin sayısı dörtten fazla da olabilir. Bu dişler, normalde ergenliğin geç dönemlerinde ya da yetişkinliğin erken dönemlerinde; 17 ile 25 yaş aralığında görülür.

Normalde, bir insanın ağzında, dört adet yirmilik dişi de içeren 32 dişe yer yoktur. Bu nedenle, yirmilik dişler ortaya çıktığında, ağız kalabalıklaşmaya başlar. Bu da; enfeksiyonlara, kulak ağrılarına ve şişmeye neden olabilir. Yeterince büyümek için yeterli alana sahip olmayan bu dişler, ağızda tamamen patlamazlar. Bunun sonucunda; yanlara doğru ya da sadece ortaya doğru olacak şekilde, yanlış yönde büyüyebilirler.

Bu durum, yandaki dişleri de etkileyebilir. Dişlerde ağrı olabilir ya da dişler zarar görebilir. Görünür bir hasar meydana gelmese bile, dişler hastalığa daha duyarlı hale gelebilir. Bir diş diş eti altında kaldığında, dokudan etkilenen bakteriler oluşabilir, bu da enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Birçok insanda yirmilik dişler sonunda çıkar ve kişi ağız hijyenini koruduğu sürece çekilmeye ihtiyaç duyulmaz.

Gömülü Dişlerin Cerrahisi

20 yaş dişleriniz çıktığında, süreç hakkında konuşmak için bir diş hekimine muayene olmalısınız. Muayene sırasında

  • Sahip olduğunuz sağlık sorunları hakkında konuşun,
  • Düzenli olarak aldığınız ilaçları listeleyin,
  • Operasyon ile ilgili sorularınızı sorun,
  • Ne tür anestezi yapılacağını konuşun,
  • Operasyon geçirmek için evdeyken dinlenmek için işten ya da okuldan zaman ayırın.

Gömülü dişlerin cerrahisi, 45 dakika ya da daha kısa sürmelidir. Lokal anestezi yapılacaksa; doktorunuz bir miktar anestezik ile ağzınızı uyuşturacaktır. Kısa bir süre sonra tekrar hissetmeniz gerekir. IV sedasyon yapılacaksa; doktorunuz ağzınızı uyuşturacak ve sizi uyutmak için kolunuzdaki bir damardan ilaç verecektir. IV sedasyon aldığınızda, tüm işlem boyunca uyuyabilirsiniz. Genel anestezi yapılması durumunda, tüm süreç boyunca uykuda olursunuz ve ameliyattan bir saat sonra uyanırsınız. Doktorunuz, gömülü dişleri çıkarmak için diş etlerini ya da kemiği kesmek zorunda kalabilir. Operasyon sırasında atılan dikişler, genellikle birkaç gün sonra atılır.

Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesini Gerektiren Durumlar

Yirmi yaş dişlerinin her zaman çekilmesi gerekmez. Ancak bazen, düzgün bir şekilde büyüyemezler ve problemlere yol açabilirler. Peki, yirmi yaş dişlerinin çekilmesini gerektiren durumlar nelerdir?

  • Tamamen diş etlerinde saklanan dişler: Eğer yirmilik dişler normal olarak ortaya çıkmazsa, dişler çenenizde sıkışır. Bu da, bazen enfeksiyona neden olabilir ya da diğer diş köklerine veya kemik desteğine zarar verebilecek bir kiste neden olabilir.
  • Yakındaki dişler: Eğer yirmilik dişler düzgün bir şekilde çıkmak için yeterli alana sahip değilse, yakındaki dişlere zarar verebilir. Bazı diş hekimleri, zararı olmasa bile bu dişlerin çıkarılmasını önerebilirler.
  • Apse oluşumu: Bazen, bir bakteri enfeksiyonu sonucu yirmilik dişlerinizde ya da etrafındaki dokularda kistler görülebilir.

Olası Komplikasyonlar

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi; bir yirmilik dişin çıkarılması ile ilgili de riskler vardır. Özellikle, iyileşme sürecinde sigara içiyorsanız, enfeksiyon oluşumu riski daha fazla ve iyileşme süresi daha uzundur. Bir başka olası komplikasyon da; diş eti ya da çenede ağrı hissine neden olan ve bazen diş boşluğundan gelen kötü bir koku ve tattır.

Diş hekiminin verdiği talimatları izlemezseniz, bunun oluşum riski daha fazladır. Ayrıca; dilinizde, alt dudakta, çene, diş ve diş etlerinizde karıncalanma veya hissizlik hissine neden olabilecek küçük bir sinir hasarı riski vardır. Bu durum genellikle geçicidir; ancak nadir durumlarda kalıcı olabilir.

Etiketler