31 Haftalık Bebek Doğarsa Yaşar Mı?

Yazar 2 Yorum 29.199
31 Haftalık Bebek Doğarsa Yaşar Mı?

31 haftalık bebeğin doğması durumu, erken doğum ya da tıptaki ismi ile preterm doğum olarak bilinir. Son adet günün 24. haftasından 37. haftasına kadar geçen bu süreç içerisinde gerçekleşen doğumlar bu gurupta yer alır. Erken doğumlar gebeliğin kaçıncı haftasında olursa olsun her ebeveyni korkutur.

31 haftalık bir bebek doğarsa yaşar mı sorusu erken doğum tehlikeleri içerisinde ele alınmalıdır. Erken dünyaya gelmiş bir bebeğin yaşama şansı, meydana gelen doğumun içinde bulunulan gebelik haftasına göre değerlendirilir. 30. haftayı atlatmış bir hamilelik sürecinden sonra dünyaya gelen bebeklerin yaklaşık olarak %90’ı yaşamını sürdürebilmektedir. Ölüm oranı daha erken bir preterm doğuma göre daha düşük olup %10 civarında seyretmektedir. 31 haftalık bir bebek birçok bakımdan gelişimini tamamlamıştır. En büyük endişe akciğerlerinin tam olarak gelişmemiş olması ile ilgilidir.

Eğer gebeliğiniz 31. haftaya ulaşmışsa bebeğinizin yaşama şansı oldukça yüksektir. Sizin yapmanız gereken tek şey daha sakin bir tutum sergilemeniz ve doktorunuzun talimatlarını izlemeniz olacaktır. Erken doğumlar da paniği bir kenara bırakabilmek zor olsa da, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Unutmayın, bebeğiniz sizin hissettiğiniz her hissi üzerinde hissetmektedir.

31 haftalık bir bebek doğarsa yaşar mı sorusunun cevabı büyük ihtimalle yaşayacağı yönünde olsa da bebekte oluşabilecek başlıca rahatsızlıklar hakkında ihtimaller artış göstermektedir. kronik akciğer hastalığı, görme ve işitme ile ilgili problemler ayrıca spastik çocuk dediğimiz derabral palsy hastalığının görülme ihtimali normal doğuma göre daha yüksektir. Bu konu da ebeveynlerin daha bilinçli bir yaklaşım sergileyerek, normal doğum sürecinde dünyaya gelmiş bebeklere nazaran daha sık kontrol içerisinde olmaları beklenmektedir.

 

 

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Hocam ben 31hafaligim ve bel ve sirt agrim oluyor. Fakat bir kac saniye olup geciyor. Bu sekilde tekrarliyor