Abdomen

Yazar Yorum Yap 2.861
Abdomen

Abdomen  Karın ya da diğer ismi ile batın kaburga kemiklerinin bittiği noktadan kasıklara kadar olan kısma verilen isimdir. Üst ya da alt abdomen Mr (emar)karın kısmından çekilecek olan emardan söz ediliyor demektir.

Batından çekilmesi gereken Mr üst ve alt olmak üzere iki farklı biçimde çekilir. Üst ya da alt abdomen Mr ile yaşanan tüm problemler detaylı biçimde görüntülenir.

Alt abdomen Mr

Pelvisten yani göbek hizasından yani başlayarak mesane bitiş noktasına kadar çekilir. Bu bölgeden alınan görüntü kesitlerini radyologlar rapor ve görüntü haline dönüştürürler. Bu bilgileri konunun uzmanı doktor yorumlar ve ona göre tedavi şekli planlanır

Üst abdomen Mr

Dalak, orta hat damarları, böbrek üstü bezleri, pankreas ve safra kesesinin incelemesi bu emarla yapılır. Tüm bu bölgelerden alınan görüntü kesitleri radyologlar tarafından rapor ve görüntü haline getirilir. Uzman doktor tarafından yorumlanır ve daha sonra tedavi planlaması yapılır.

Neden Çekilir?

Karın bölgesinde oluşan kronik hastalıklar farklı biçimlerde kendilerini gösterirler. Ortaya çıkan bu ağrılar gidip gelen ağrılar olabilir ya da sabit ağrılar belirti verebilir. Karın bölgesinin alt tarafında ve makat bölgesinde oluşan basınç ve dolgunluk biçiminde hissiyat olabilir.

Ayrıca cinsel birleşme sırasında, otururken veya dışkıya çıkıldığında basınç ve ağrılarda artış oluşabilmektedir. Bu tip ağrılar uzun süre boyunca ayakta durulduğunda artış gösterirken, uzanınca azalma gösterebilmektedir. Sistit ve spastik kolon tipindeki sorunlarda da alt karın bölgesinde ağrıların oluşması muhtemeldir. Bu türden ağrılarda psikolojik sorunlar da ağrıların artmasına katkı sunar.

İşte yukarıdaki sebeplerden hareketle uzman doktor yapılacak muayene sonucunda alt abdomen Mr ister.

Nasıl Çekilir?

Bu Mr (emar) uygulaması ağrısız işlemlerden oluşur. Yapılan olan tarama böbreğin bittiği noktadan başlar ve simfisiz pubisin bittiği noktaya kadar devam eder. Eğer hastalarda rektumla ilgili bir şüphe var ise emar pelvis bölgesinin bitiş noktasına kadar devam eder. Rutin olarak kontrastlı çekim yapılırken doktorun isteğine göre kontrastsız emar çekimi de yapılır.

Emar çekimine hastaların aç karnına gelmesi gerekir. Ayrıca ince ve karın bağırsaktaki boşaltımın tam olarak yapılması da gerekir. Alt abdomen Mr çekimi yaklaşık 15 dakikada tamamlanır. Bu süre içinde belirli görüntü kesitleri alınır. Alınan bu görüntü kesitleri radyologlar tarafından görüntüye çevrilir. Daha sonra da gerekli rapor hazırlanır. Hazırlanan raporu uzman doktor inceler ve ona göre bir tedavi programı hazırlar.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »