Abortus İmminens Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 4.037
Abortus İmminens Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Gebelik süresince 50 gramdan az olan embriyo veya fetüsün dışarı atılmasına abortus denilmektedir. Genel olarak 12. Hasta içerisinde meydana gelen düşüklerde erken abortus, 13 ila 20. Hafta içinde olan düşüklerde ise geç abortus adı verilmektedir. Abortusun çeşitlerine ayrılması gebeliğin haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Abortus imminens ise 20 hafta içinde olan gebeliklerde vajinal kanamaların meydana gelmesine neden olan çeşitlerden biridir. Bu haftalar içerisinde anne adayının bebeğini kaybetme olasılığı % 40 ihtimaldir. Bu gebelikler genel olarak sonlandırılmak zorundadır. Aksi halde anne sağlığını tehdit etmektedir. Kanamalar gebelik süresince karşılaşılan sorunlardan biridir. Fakat kanamanın artışı ve yoğunluğu bebeği kaybetmeye neden olmaktadır.

Abortus İmminens Nedenleri 

Düşüğe neden olan en önemli faktör yaşın çok fazla ilerlemiş olmasıdır. 40 yaş üstü kadınlarda gebeliğin gerçekleşmesi genellikle düşük ile karşılaşılmaktadır. Gebeliğin sonlanmasında yaş faktörü büyük önem taşımaktadır.

Yaş dışında sigara, alkol tüketimi, kronik hastalıklar ve uterusta oluşa yapısal bozukluklar maternal nedenler arasında yer alır. Paternal nedenler ise spermatik kromozomal translokasyon olarak bilinmektedir.

Aabortus imminens cerrahi müdahale dışında bazı durumlarda tıbbi müdahale gerektiren durumlarda mevcuttur. Bunun doktor tarafından belirlenerek tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Abortus İmminens Tedavisi 

Abortus imminens tanısının koyulması ile beraber tıbbi ya da cerrahi tedavi doktor tarafından uygulanmaktadır. Bebeğin yaşamının son bulması ile beraber düşük meydana gelmiş ise mutlaka anne karnındaki bebeğin alınması gerekmektedir. Bu da cerrahi tedavi yapılması gerektiğini gösterir. Bununla beraber gebelik tamamen sonlandırılmaktadır.

Kürtaj işlemi anne sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kanamanın durdurulamaması durumunda kan takviyesi yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra annede yüksek ateş, karın ağrısı, kanama ve parça düşürme devam ediyor ise acilen kürtajın yapılması gerekmektedir.

Tıbbi tedavi yöntemi ise cerrahi işlemden kaçınan kişilerde uygulanan yöntemlerden biridir. Bu yöntem daha çok kürtaj masasını tercih etmeyen kişilere uygulanır. Ülkemizde ve dünyada uygulanan en doğru ve sağlıklı yöntem ise cerrahi tedavi yöntemidir.

Abortus İmminens Sonrası 

Anne adayının bebeğini kaybetmesi sonucu düşüğün gerçekleşmesi ile beraber kürtaj işleminden sonra kanama bir süre daha devam edebilmektedir. Kürtaj sırasında annenin çok fazla kan kaybetmesinden sonraki dönemde beslenmeye ve doktor kontrollerine dikkat etmesi gerekmektedir. Tekrar gebeliğin gerçekleşmesi için en az 6 ay gibi bir süre geçmesi gerekmektedir.

  1. Haftada meydana gelen vajinal kanamaları sonucu bebeğin hayatının sonlanması anne adayı için de psikolojik olarak çok fazla etkilenmesine neden olur. Bu nedenle tedavi sonrasında anne adayının psikolojik destek alması önerilir.

Sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik için önceden doktor kontrollerinin detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Abortus imminens şüphesi olan anne adaylarının sonraki gebeliklerinde de çok dikkatli gebelik dönemini geçirmesi sağlıklı bir gebelik föneminin olmasını sağlar.

 

Etiketler