Abrazyon Yara Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Yazar Yorum Yap 991
Abrazyon Yara Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Cilt üzerinde sıyrılma veya sürtünme sonucunda meydana gelen, ayrıca sıyrık biçiminde de tanım gören bir yara türü olan abrazyon yara, dokunun aşınarak kesintiye uğramış durumu olarak da tanım görmekte ve bu durum neticesinde de terminal sinir uçları ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenerek, şiddetli ağrıların söz konusu olmasına neden olabilmektedir.

Meydana gelen sıyrığın derinliğine göre tedavi edilen abrazyon yara türü, daha çok çocuklarda düşme neticesinde meydana gelmekte ve pemve yada kırmızı renk tonuna sahip olup, genel olarak hafif düzeyli bir ağrı şiddeti ile etkisini göstermektedir.

Derin yaralanmalarda, durdurulması olanaksız olan kanama durumlarında ve his kaybı durumunda mutlak olarak doktora başvurulmalı ve bu gibi ciddi abrazyon yaralanmalarında cildin bütünlüğünün ciddi anlamda tahrip olması da söz konusu olabildiğinden, tetanoz gibi ölümcül sağlık sorunları riskine karşı mutlak olarak gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Abrazyon Yara Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Özenle tedavi edilmesi gereken abrazyon yara türünde tetanoz problemi riskine karşın yapılması gereken ilk uygulama,  meydana gelen yaranın kir ve pislikten tamamen temizlenmesidir. İlgili yara kısmında kir ve pisliğin tam anlamıyla temizlenememesi durumunda gerekli tıbbi desteklerin alınması gerekmektedir.

Söz konusu yaranın ciddi boyutlarda olmaması durumunda, tıbbi tedavi öncesinde hafif ve yumuşak yapıdaki bir sabun ve su ile yıkanarak, temiz ve yumuşak yapılı bir havlu yardımı ile yaralı bölge üzerinde hafif dokunuşlar ile kurutulması sağlanmalıdır. Hemen akabinde antiseptik özelliğe sahip olan bir solüsyon desteği ile pansuman işlemi gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca, söz konusu yaranın nemli kalabilmesinin sağlanması açısından vazelin kremin kalın bir tabaka halinde söz konusu bölgeye uygulanmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Tüm doğal tedavi müdahalelerinin sonuç sunamadığı abrazyon yara probleminde dermatoloji uzmanına başvurularak, etkili yara krem ve merhemleri sayesinde söz konusu yara tedavi edilmektedir.

Abrazyon Yara Tedavisinde Uygulanması Tavsiye Edilen Doğal Tedavi Çözümleri İse Şunlardır;

Lavanta Yağı

Birçok faydaları bulunan bitkisel yağlardan biri olan lavanta yağı özellikle antiseptik niteliği sayesinde abrazyon yara üzerinde de fayda sağlamaktadır. Bu sayede, lavanta yağının  söz konusu abrazyon yaralı bölge üzerinde yalnızca 2-3 günlük süreç boyunca uygulanması, yaranın daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olmaktadır.

Aloe Vera

Birçok cilt problemlerinde faydalı sonuçlar sunması sayesinde ayrıca dermatoloji uzmanları tarafından da tavsiye edilen aloe vera bitkisi, etkin içeriği sayesinde abyazyon yara türünün daha kısa süreçler içerisinde iyileşmesi açısından da fayda sağlamaktadır. Bu sayede, aloe vera bitkisi yaprağını kırarak, dışarı doğru akan jelinden günlük olarak düzenli ve yeteri miktarda yaralı bölge üzerine uygulamanız yeterlidir.

Abrazyon Yara Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler İse Şunlardır;

  • Abrazyon yara tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, söz konusu yaranın gereğinden uzun süreçler boyunca kapatılmaması ve hava ile etkileşiminin sağlanmasıdır. Bu sayede, doğal tedavi sürecinin gerçekleştirilmesi açısından söz konusu yaranın kabuklanması sağlanarak ve vesile ile daha hızlı ve etkin bir şekilde iyileşme göstermesi sağlanmaktadır.
  • Abrazyon yara tedavisinde, söz konusu yaranın hafif düzeyli olması durumunda evde doğal tedavisinin yapılabileceği, ancak söz konusu yaranın özellikle tetanoz gibi ciddi enfeksiyonel sağlık sorunlarına maruz kalma riskine karşın dermatoloji bölümüne başvurularak tıbbi tedavi seçeneklerinden faydalanmasını tavsiye etmekteyiz.
  • Abrazyon yara tedavisinde, söz konusu yaranın şiddetli veya düşük düzeyli olmasına bakılmaksızın mutlak suretle çocuğun acı çekmemesi ve yaranın enfeksiyonel durumlara maruz kalmaması açısından dikkatli, bilinçli ve hafif düzeyli müdahalede bulunulmalıdır.

Çocuklarda sıklıkla söz konusu olabilen abrazyon yara türünün şiddetli ve ciddi anlamda acı verici düzeyde bulunması durumunda hemen acil sağlık ekibine haber verilmeli veya doğrudan dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Etiketler