Adamotu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 2.865
Adamotu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzün en fazla kullanılan bitki türlerinden biri de hiç kuşkusuz ki adamotu bitkisidir. Sağlık açısından birçok faydalarının olması nedeniyle uzmanlar tarafından da tavsiye edilen adamotu bitkisi dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir. Patlıcangiller familyasından olan adamotu bitkisi yılın belirli dönemlerin maviye dönük mor renge sahip olan çiçekler açmaktadır. Oldukça geniş yaprakları bulunan adamotu bitkisinin en olumsuz yönlerinden biri de oldukça kötü bir kokuya sahip olmasıdır. Bu nedenle uzmanlar adamotu bitkisinin kötü kokusunun giderilmesi açısından iyice yıkanması gerektiğinin altını çizmektedirler. Adamotu bitkisinin en olumsuz ve en tehlikeli yanı ise zehirli bitki türlerinden olmasıdır.

Bu bitki türü kötü bir kokuya sahip olmasının yanısıra aynı zamanda zehirli bir bitkidir. Dolaysıyla kullanımı konusunda mutlaka uzman kontrolünün bulunması gerekmektedir. Aksi durumda ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Otsu bir bitki olan adamotu bitkisi daha çok Akdeniz ülkelerinde, ülkemizde özellikle Antalya ili ve çevresinde, kaya diplerinde, boş arazilerde ve ekili olmayan tarlalarda yetişmektedir. Kendiliğinden yetişen bir bitki türü olan adamotu bitkisi aynı zamanda birçok bitkisel ürünlerin içeriğinde tercih edilmektedir. Peki adamotu bitkisinin faydaları nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını hemen sunalım.

İşte Adamotu Bitkisinin Faydaları Şunlardır;

  • Ağrı kesicidir: Adamotu bitkisinin başlıca faydalarından biri ağrı kesici olmasıdır. Vücutta meydana gelen herhangi bir ağrının giderilmesinde oldukça etkili olan adamotu bitkisi özellikle de baş ağrılarının giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Halsizliğe birebir: Adamotu bitkisinin faydalarından biri de halsizliği gidermesidir. Dolaysıyla günlük olarak bir miktar kullanıldığı takdirde halsizlik sorununu yok edebilmektedir.
  • Spazm çözücüdür: Adamotu bitkisinin başlıca faydalarından biri de harika bir spazm çözücü olmasıdır. Dolaysıyla uzmanlar bu bitkinin düzenli olarak kullanılması gerektiğini belirtmektedirler.
  • Egzamaya iyi gelmektedir: Adamotu bitkisinin başta egzama rahatsızlığı olmak üzere birçok cilt sorunlarına iyi geldiği yapılan bazı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Egzama rahatsızlığının meydana geldiği bölgeye adamotu bitkisinin sürülmesi durumunda egzama rahatsızlığının azaldığı tespit edilmiştir.

Adamotu Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Adamotu bitkisinin faydaları hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de zararları hakkında bilgiler sunalım. Adamotu bitkisinin zehirli bir bitki olduğunu yukarıda belirtmiştik. Dolaysıyla adamotu bitkisinin bu sebeple zararları da olabilmektedir. İşte adamotu bitkisinin zehirlemesinin başlıca belirtileri ise şunlardır;

  • Deride kızarıklık meydana gelmesi: Adamotu bitkisinin aşırı dozajlarda veya uzman gözetimi dışında kullanılmasının sonucunda deride kızarıklık sorunu oluşabilmektedir. Bu durumun görülmesi adamotu bitkisinin zehirlemesinin belirtilerindendir.
  • Ağızda kuruluk oluşması: Adamotunun zararlarından biri de aşırı dozda kullanılmasına bağlı olarak ağızda kuruluğun meydana gelmesine neden olmasıdır. Kullanıma bağlı olarak ağızda kuruluğun meydana gelmesi adamotu bitkisinin bireyde zehirlenmeye yol açtığının bir göstergesidir.
  • Huzursuzluk görülmesi: Adamotu bitkisinin zararlarından biri de yüksek dozajlı kullanıma bağlı olarak huzursuzluğun oluşması durumudur. Adamotu bitkisinin sakinleştirici özelliği bulunduğu gibi aynı zamanda sinirleri bozucu gibi olumsuz bir niteliği de bulunmaktadır. Dolaysıyla gereğinden fazlaca alınması durumunda bireyde huzursuzluk ve sinir bozukluğu gibi olumsuz durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir.
  • Sürekli olarak uyuma isteğinin oluşması: Adamotunun zararlarından biri de yüksek dozajlarda alınmasına bağlı olarak bireyde sürekli uyuma isteğinin meydana gelmesine neden olmasıdır. Bu durum aynı zamanda adamotu bitkisinin zehirlemesinin de belirtilerinden biridir.
  • Halüsinasyonların görülmesi: Adamotu bitkisinin zararlarından biri de halüsinasyonların görülmesine neden olmasıdır. Bitkinin yüksek dozajlarda alınması beraberinde beyin işlevinde sorunların oluşmasına neden olarak bireyin çeşitli halüsinasyonlar görmesine neden olmaktadır. Bu olumsuz durum aynı zamanda adamotu bitkisinin zehirlemesinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Uzmanlar Uyarıyor;

Uzmanlar adamotu bitkisi ve benzer zehirli bitkilerin kullanımı konusunda bireylerin mutlaka ilgili uzmanlara başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler. Aksi durumda yukarıdaki zehirlenme ve yanetkilerin görülmesi söz konusu olabildiğini belirten uzmanlar tüm zehirli bitki türlerinin kullanımı konusunda uzmanların gözetimine başvurulması gerektiğini önemle belirtmektedirler.

Adamotu bitkisinin kullanımı hakkında uzmanlar tarafından yapılan uyarılar hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra adamotu bitkisinin faydaları nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Makalemizde adamotu bitkisinin faydaları nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Etiketler