Adenomiyozis Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 1.343
Adenomiyozis Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Adenomiyozis uterus kas yapısının kalınlaşması anlamına gelmektedir. Bu hastalığın uterus kas kasında görülmesinin dışında ayrıca yumurtalıklarda da görülen bir durumdur. Kistik kitleler halinde görülen bu hastalık çoğu zaman hamilelik kesesi ile karıştırılabilmektedir. Dokuların yayılması ile beraber bölgede şişliğe neden olabilmektedir. Rahimde var olan miyom kistlerine benzerlik göstermesinden dolayı yanlış teşhis söz konusu olabilmektedir.

Adenomiyozis Belirtileri 

Bazı kadınlarda farklı belirtiler göstermesine rağmen ortak belirtiler hastalığın teşhisinde fayda sağlamaktadır. Kistler ile benzerlik göstermesinin yanı sıra çoğu kez gebelik olduğunun işaretini verebilmektedir.

Şiddetli ve uzun süren adet kanamaları, ağrılı adet görülmesi ve ilişki sırasında kasıklarda meydana gelen ağrılar bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak adet dışında da kasık bölgesinde ağrılar söz konusu olabilmektedir. Pelvik bölgesinde bu ağrılar belirli aralıklar ile devam edebilmektedir.

Adenomiyozis genel olarak önceden doğum yapmış kadınlarda ve sezaryen doğum yapmış kadınlarda sıkça görülebilmektedir. 35 yaş üstü kadınların bir çoğunda da meydana gelerek hamilelik pek mümkün değildir.

Bu durumun olmasından dolayı yine de hamile kalınmış ise rahimde delinme ve çok fazla kanama meydana gelebilmektedir. Çok fazla kanamadan dolayı hastada kan kaybı meydana gelebilmektedir.

Adenomiyozis Tanısı 

Hastaya adenomiyozis tanısı konulması için şikayetlerine gör MR çekilmektedir. Buna bağlı olarak rahimde bulunan kistlerin araştırılması yapılır. Bazı hastalarda parça alımı söz konusu olabilmektedir. MR sonuçlarına göre tedavi şekli belirlenmektedir.

Hastada meydana gelen uzun süreli adet kanaması ve ağrıları farklı kistlerin olduğunu da gösterebilir. Fakat en kesin tanı MR sonucunda alınabilmektedir.

Adenomiyozis Tedavisi 

Kişinin durumuna göre belirlenen tedavi şeklinde öncelik olarak doğum kontrol hapları ve ağrı kesiciler medikal tedavi olarak uygulanmaktadır. Aşırı derecede kanama ve ağrı söz konusu ise mutlaka cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Hastanın doğum kontrol hapı ya da ağrı kesici ile medikal tedavisinin yapılması daha hafif vakalarda gerçekleşmektedir. Bu durumda bazı hastalarda bu medikal tedaviye bile ihtiyaç duyulmayabilir. Fakat her ihtimale karşı medikal tedavi uygulanabilmektedir.

Cerrahi tedavi uygulamasında ise adenomiyozis kistlerinin alınması gerekmektedir. Kişiye çok fazla adet kanaması ve ağrısı yapıyor ise mutlaka cerrahi yöntemle kistler alınarak tedavi şekli uygulanmaktadır. Çok fazla adet kanama ve şiddetli ağrı çeken kadınlarda rahimin alınması en son cerrahi işlem olarak uygulanır. Bu durumda kadınlar için psikolojik rahatsızlıklarda söz konusu olmaktadır.

Her şiddetli kanama ve ağrı adenomiyozis hastalığına işaret etmemektedir. Bu durumda doktorun kesin tanı koyabilmesi için gerekli testlerin yapılması gerekir. Hasta düzenli olarak kadın doğum uzmanı tarafından kontrol edilmelidir. Cerrahi müdahale sonrası kişinin eski sağlığına tekrar kavuşması için ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Düzenli kontroller sayesinde kişi ağrı ve kanamalardan kurtularak günlük yaşamına devam edebilir.

 

Etiketler