Adet Döngüsü Nedir? Ne kadar Sürer?

Yazar Yorum Yap 4.396
Adet Döngüsü Nedir? Ne kadar Sürer?

Adet Döngüsü Nedir?

Kadınların üreme döneminde olan ve yaklaşık olarak 28 günde bir tekrar eden sürece adet döngüsü adı verilir. Bu döngü, olan son adet tarihinin ilk günü ile, bir sonraki adet tarihinin ilk günü arasındaki süreyi anlatmaktadır. Bu zaman aralığı 28 gün olarak kabul edilmektedir. Fakat 21 ve 35 gün arasındaki günler de normaldir. Adet dönemlerinde ortalama 20 ile 80  mililitre kan kaybı yaşanmaktadır. Bu süreç ergenlik döneminde başlamakta ve yumurtaların bittiği menopoz dönemine kadarsürmektedir. Bu dönemler arasında ise yalnızca hamilelik ve emzirme dönemlerinde duraklama meydana gelir.

Adet Döngüsünün Başlangıcı Ne Zamandır?

Çocukluk döneminden ergenlik dönemine geçme yaşı olan 12,5 yaşında ilk adet kanaması görülmektedir. Görülen adet kanaması daha yumurtlama süreci başlamadığından, düzenli ve gerçek bir adet kanaması değildir Adet kanamaları kız çocuklarında, genital organların olgunlaştığı ve hormon mekanizmasının düzene girdiği bir dönemde oluşmaktadır. Bu dönemlerde adet kanamaları artık bir düzene girmeye başlar.

Adet Döngüsü Kaç Gün Sürer?

Adet Döngüsü Kaç Gün Sürer
Adet Döngüsü Kaç Gün Sürer

Adet kanamalarının iki ile yedi gün arasında düzenli bir şekilde gelmesi, normal olarak kabul edilmektedir. Adet kanamasının yalnızca bir gün sürmesi, az olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle bir gün süren adet kanamalarının mutlaka detaylı olarak araştırılması gerekmektedir.

Adet kanı miktarı ise, kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durumdur. Ve bunun tespit edilmesi de elbette ki zordur. Adet günleri içerisinde 5’den fazla ped kullanılması fazla olarak kabul edilir. Gün içerisinde bir ya da iki pedin kullanılması yeterli geliyor ise, bu durum da aynı şekilde normal olan bir durumdur. Buradaki esas önemli şey ise, adet kanamasının kaç gün sürdüğü noktasıdır. Adet kanamasının 21 veya 35 gün arasında gerçekleşmelidir. Her kadın 28 ile 30 gün arasında mutlaka adet görecektir diye bir durum yoktur. Bu nedenle de 21 ile 35 gün aralarında adet görülmesi de normal bir durun olarak sayılmaktadır.

Normalde Adet Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Miktar konusunda ise herhangi belirli bir ölçü yapmak ve normal olup olmadığını değerlendirmek zor olmaktadır. Çünkü herkesin ped değiştirme sıklığı farklıdır. Kimi kişiler kanama az da olsa peddeki kandan rahatsızlık duydukları için sık olarak ped değiştirirken, kimi kişiler de idareli olmak için kanama fazla olsa da ped değiştirme işlemini az yapmaktadırlar. Ancak genel olarak gün içerisinde üç ya da beş pedden fazlası, çok olarak kabul edilmektedir. Fakat kişi bir kaç damla kanama olduğu zamanda bile ped değiştirip ve bu şekilde günde 5 ile 6 tane ped değiştirme durumunda kalıyor ise, bu normal bir durumdur.  Gün içerisinde yalnızca bir ped yeterliyse, bu da normal kabul edilebilmektedir. Önemli olan nokta adetin en az iki boyunca gün sürmesi gerektiğidir.

Etiketler