Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yazar 1 Yorum 4.648
Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi dengelenmiş ise gecikmeye bağlı olan döngü akışında usulsüzlük durumlarına neden olabilecek hormonlar tarafından kontrol edilir. En yaygın olan neden hormonlardaki dalgalanmalardır.

Stres, seyahat ve heyecanlı bir yaşam tarzı, östrojen üretimini kesintiye uğratan ve geç veya kaçırılmış bir dönem oluşturan stres hormonlarını serbest bırakabilir. Diyetiniz ve sağlıksız beslenme vücudunuzu ve yaşam içindeki akışınızı etkileyebilir. Benzer şekilde, ani kilo alımı veya ani kilo kaybı, yetersiz beslenme düzensiz adet gecikmesine neden olabilir. Kullanmış olduğunuz ilaçlar ile hormonal doğum kontrol yöntemleri hap veya enjeksiyon gibi ürünler adet gecikme dönemlerinizi etkileyebilmektedir. Aşırı bir şekilde yapılan egzersiz, sıklıkla periyotların ertelenmesine veya adetteki gecikmelere neden olabilir.

Adet Gecikmesi
Adet Gecikmesi

 Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

 Adet Gecikmesinin Nedenleri
Adet Gecikmesinin Nedenleri

 Stres

Baş ağrısı, kilo alımı ve sivilce gibi stresin hoş olmayan yan etkilere sahip olabileceğini zaten bilmektesiniz ve aynı zamanda bu durumlar adet gecikmesi döngüsünü de etkileyebilir. Fiziksel veya duygusal stres altındaysanız, vücudunuz stres hormonları olan adrenalin ve kortizol üretir. Artan düzeyler, beynin hangi bedensel işlevlerin gerekli olduğuna ve anksiyete indükleyici olay bitene kadar önemsiz olduğuna karar vermeye zorlar. Kaslara kan akışı ve akciğerlere oksijen gibi şeylerin bir kısmını arttırırken, diğerleri sindirim ve üreme sistemi gibi, aşırı durumlarda geçici olarak durabilir. Üreme döngüsü ertelendiğinde, sizin adet olma döneminiz de aynı şekilde gecikme yaşanmaktadır.

 Hastalık

Doğum yapmanız gereken zamanı düşünün. Eğer basit bir soğuk hava ya da daha ciddi bir şey olsun hasta olmanız durumunda, stres vücudunuzu sıkıntılı bir dönem içerisine sokmuş olabilir. Bu yüzden doğum yapma dönemi her zamankinden daha uzun süre alabilmektedir. Doğum yapma zamanındaki hastalık düzensiz olmanızdan kaynaklanıyorsa, hastalığınızın normal hale geldiğinde muhtemelen düzenli bir dönem içerisine girmişsiniz anlamına gelecektir.

Yapılan Aşırı Egzersiz

Elbette yapılacak olan egzersiz çalışmaları sizin için de iyi bir durum haline gelecektir. Bununla birlikte, egzersiz çalışmalarını abarttığınızda ve muhtemelen kilo vermek için yemekleri kısıtladığınızda vücudunuz gecikmeli döngüyü tamamlamak için yeterli östrojen üretemez hale gelecektir. Bale dansçıları, jimnastikçiler ve profesyonel sporcular gibi bazı kadınlar adet gecikmesi durumları için daha fazla risk altındadır. Ancak sisteminizle uğraşmak için egzersiz yapmak için bir profesyonel olmak zorunda değilsiniz. Yeterli kaloriyi almadan fazla çalışmak aksamalara neden olabilir. Aşırı olduğuna dair bazı işaretler aşırı veya hızlı kilo kaybı içerir; fiziksel performansta azalma ya da yaralanma, hastalık veya şiddetli hava yoluyla kendinizi zorlama yapmak sizin açınızdan sıkıntılı günlere de yol açabilir. Biraz yavaşlamak ve gerekirse hafif bir kilo almak durumunda işler tekrar yoluna koyulur.

  Obezite Olmak

Tıpkı düşük vücut ağırlığı hormonal değişikliğe neden olabilir. Doktorunuz, obezitenin geç dönemlerde bir faktör olduğunu fark ederse, bir diyet sunabilir veya bir egzersiz planı hazırlayarak size yardımcı olabilir.

Yetersiz Bir Şekilde Beslenmek

Düşük kalorili diyet vücutta düşük yağ oranı ve yüksek enerji ihtiyacı biriktiren diyet yapıcılar, diyet hapları kullanan veya koşullara göre yeteri kadar yemek yemeyen kadınlarda görülmektedir. İştahı bastırmak hapları kullanmayı önlerken adet gecikmede rol oynayan aynı kaloriyi almasını da önleyebilmektedir.

Tiroid Bezi Sorunu

Tiroid bezi vücuttaki önemli bir konumda yer alır ve insan metabolizmasını düzenler. Tiroid bezi, işlerin sorunsuz yapılabilmesi için vücudun birçok sistemi ile etkileşim halindedir. Tiroid hormonları gibi değişik semptomlar herhangi bir şekilde değişebilir; kas problemleri, kolesterol sorunu ve adet gecikmesi durumlarında görülebilir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları, vücutta hormonal modülasyonlara neden olarak adet gecikmesi geriliğine neden olabilir. Bu şikayet özellikle yeni başlayan kadınlarda sıkça görülmektedir.

Doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktığınızda, vücut hormonları yeniden düzenlemesi gerektiğinden bu şikayetlerin ortaya çıkması beklenebilir.

Adet Gecikmesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Adet Gecikmesi Tedavisi
Adet Gecikmesi Tedavisi

Adet gecikmesi yaşayan kişiler hamilelik testi yaptırmalarına ihtiyaçları vardır. Gebelik testleri evde uygulanabilir. Eğer gebelik olasılığı yoksa, adet gecikmesine neden olan ihtimalleri araştırmak gerekir.

Adet gecikmesi olduğuna dair düşünülen bir durum var ise jinekolog kontrolüne gidilmesini öneririm. Örneğin, diyetinizin kilo vermekte geciktiğini düşünebilirsiniz; ancak adet gecikmesi kilo kaybına rağmen farklı bir nedene bağlı olarak da ertelenebilir.

Adet gecikmesi ertelenmiş kadınlarda altta yatan farklı bir hastalık yoksa doktor tarafından önerilen hormon rejimlerini bir kez daha gözden geçirmesi gerekebilir.

 Adet Gecikmesi
Adet Gecikmesi
Adet olamıyorum
Adet olamıyorum

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Merhaba hocam 3 Ay önce aşılama yöntemiyle olan dış gebeliğim hiç bir operasyon geçirmeden hastanede yatarak kendi kendine düştü. Bu sefer hiç bir yardımcı yöntem kullanmadan tekrar gebe kaldım. 23 şubatta beta hcg 39 çıktı. Bugün baktırdığımda 71 çıktı. Son adet tarihimde 27 ocak. Betahcg oranımın tam olarak 2 kat artmamış olması beni tekrar dış gebelik açısından korkuttu. Sizce beta hcg değerim normal midir