Adet Sonrası Kanama Neden Devam Eder ?

Yazar Yorum Yap 1.149
Adet Sonrası Kanama Neden Devam Eder ?

Adet kanamasının uzun sürmesi ya da anormal kanamalar görülmesi, vücudunuzda bazı fonksiyonların doğru işlemediğine dair ipuçları verebilir. Bu durumların bazıları basit nedenlerden kaynaklansa da, bazıları ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza başvurmanız ve gerekli muayeneler yapıldıktan sonra uygun şekilde tedavi olmanız gereklidir. Normal şartlarda adet kanamalarının 7 güne kadar sürmesi normaldir. Ancak bu süreden daha uzun sürüyorsa, adetleriniz düzenli değilse, ve kanamalarınız da artış gösteriyorsa bu durumda anormal rahim kanamasına sahip olduğunuz söylenebilir.

Anormal Rahim Kanaması Nedir?

Adet sonrası kanama neden olur sorusuna verilebilecek en genel cevap, anormal rahim kanamasıdır. Ancak anormal rahim kanamasının tek bir çeşidi ya da tek bir sebebi yoktur. Bu yüzden sorununuzun ne olduğunu doğru şekilde tespit etmek ve doğru tedavi uygulamak için doktora gitmeniz gereklidir. Genel olarak anormal rahim kanaması şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Adet kanamasının normalden fazla ya da uzun olması
 2. İlişkiden sonra olan kanamalar
 3. Adet dönemleri arasında yaşanan kanamalar
 4. Adet döneminin herhangi bir evresinde damlama şeklinde kanamalar görülmesi

Tüm bu durumlarda anormal rahim kanamasından bahsetmek mümkündür.

Anormal Rahim Kanamalarının Nedenleri:

İki adet arası kanama neden olur gibi birçok anormal kanamanın aslında belirli nedenleri vardır. Bu nedenlerden hangisine sahip olduğunuzu belirlemek için, öncelikle geçmişinize, kullandığınız ilaçlara ve genetik faktörlere dikkat etmelisiniz. Benzer durumlarla karşılaşan insanların bambaşka nedenler taşıdığı görülmektedir. Bu yüzden genel olarak nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Myomlar
 2. Gebelik
 3. Dış gebelik
 4. Polipler
 5. Tiroit
 6. Şeker hastalığı
 7. Rahim veya rahim ağzının iltihapları
 8. Düşükler
 9. Pıhtılaşma bozukluğu
 10. Doğum kontrol yöntemlerinin yan etkileri (doğum kontrol hapları, spiraller ve benzeri yöntemler)
 11. Kanser

Tüm bu nedenler anormal rahim kanamalarının sebebi olabilir. Ancak sizde yer alan sebebin ne olduğunu saptamak için doktora görünmeniz önerilmektedir.

Anormal Rahim Kanamalarının Tespiti:

Ara kanamalar ne zaman tehlikelidir sorusuna cevap vermek için, öncelikle tehlikeli durumun varlığına tanı koymak gerekir. Bu tanılar çeşitli yöntemlerle saptanabilir. Bu yöntemler genellikle:

 1. Biyopsi
 2. Ultrason
 3. Dilatasyon
 4. Küretaj
 5. Laparoskopi
 6. Histereskopi

Şeklinde sıralanır.

Anormal Rahim Kanamaları Tedavisi:

Kesilmeyen adet kanaması gibi şikayetlerle doktorlara başvuran kişilerin, kanamanın niteliğine göre tedavi görmesi söz konusudur. Kanamanın sebebi, kanamanın boyutu, kanamanın düzeni ve süresi, fiziksel özellikleri biyolojik özellikler gibi birçok durum göz önünde bulundurulur. Tüm bu tespitlerden sonra sizi uygun olarak ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi uygulanır. İşte böyle zamanlarda doktorunuzun verdiği yönteme sadık kalmalı, gerekenleri yapmalı ve özellikle adet düzeninizi not etmelisiniz. Aksi takdirde tedaviden sonuç alamayabilirsiniz.

Etiketler