AFP (Alfa Fetoprotein) Nedir? Yüksekliği Neden Olur?

Yazar 2 Yorum 8.179
AFP (Alfa Fetoprotein) Nedir? Yüksekliği Neden Olur?

AFP (Alfa Fetoprotein) Nedir

AFP diğer adıyla alfa fetoprotein, hamilelik sürecinde uygulanan bir tarama testidir. Hamilelik sürecinin dışında kanser hastalığının belirlenmesinde de kullanılmaktadır. Ancak en sık kullanıldığı alan hamilelik sürecidir. Bebeğin genel sağlık durumunun saptanmasına yardımcı olan AFP, bebeğin vücudunda üretilen bir proteindir. Genel olarak karaciğer, vitellüs kesesi ve mide bağırsak sisteminde üretilmektedir. Test sonuçlarının yüksek ya da düşük gelmesi, bebeğin doğumu esnasında yaşanabilecek sorunlar hakkında ipucu vermektedir.

Bebeklerde doğumsal kusurlar AFP miktarı ile belirlenmektedir. Doğumun gerçekleşmesinin ardından geçen 3 aylık zaman zarfında bebek kanında AFP temel protein olarak yer almaktadır. Bebeklerin kanında bulunan AFP, 3 aylık süresin sonunda azalmaya başlamakta ve bir yıl sonunda en düşük seviyesine inmektedir. Yetişkinlerde kanser teşhisinde başvurulan AFP testi, kanserli hücreler tarafından kana geçirilmektedir. Bu bakımdan yetişkin insanlarda AFP, tümörün habercisidir.

AFP’nin Normal Değerleri

Hamilelik sürecinde bebeklerin sağlık durumları hakkında bilgi veren AFP, yetişkinlerde kanser şüphelerinde kullanılmaktadır. AFP, normal değerleri korunması gereken kritik bir proteindir. Değerlerin normal seviyenin altında veya üstünde olması ciddiye alınması gereken bir sorunun habercisi olmaktadır. AFP’nin normal değerleri yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir.

1 yaşın altındaki bebeklerde 30 ng/ ml
Yetişkin bireylerde ise 40 ng /ml
Hamilelerde 2.5 MoM ve üzeri seviyede olmalıdır.

Bebeklerde var olan riskleri doğumdan önce belirlemeyi ve mümkünse müdahale etmeyi amaçlayan test, anne ve bebek sağlığı açısından olmazsa olmazdır. Günümüzde çoğu bebeğin sağlık sorunları ile doğması nedeniyle AFP testine verilen önem daha da artmıştır. Bebeklerde bulunan her türlü anormallik bu test sayesinde ortaya çıkarılmaktadır.

Yetişkinlerde kanser taramalarında kullanılan AFP testi, tümör belirteci olarak da isimlendirilmektedir. Yetişkin birey için ideal olan değerlerin altında veya üstünde çıkan AFP miktarı tümör riskinin varlığına işaret etmektedir. Bu bakımdan yapılması ve incelenmesi gereken önemli bir testtir. Özellikle testis tümörü ve hepatoselüler karsinom kanserleri hakkında bilgi veren AFP, teşhisin yanı sıra hastalığın tedavisi ve takip edilmesi için de gereklidir. Sağlıklı bireylerde hamilelik dışında AFP bulunmaması ya da çok az miktarda bulunması gerekmektedir.

AFP Yüksekliği Nedir?

Yalnızca hamile kadınlarda görülen AFP, nadir de olsa sağlıklı insanlarda düşük miktarlarda görülmektedir. Ancak genel olarak yetişkinlerin vücudunda, AFP’ye rastlanılmamaktadır. Yetişkin bireylerde bazı durumlarda AFP miktarı yüksek değerlerde ölçülmektedir. Bu durum bir takım sağlık sorunlarına işaret etmektedir.

Testis Kanseri; Erkek bireylerde görülen testis kanserleri AFP miktarı ile saptanmaktadır.
Hipatoeselüler Karsinom; Karaciğer kökenli olan bu kanser türü, hastaların  AFP miktarının yüzde 70 dolayında yüksek çıkmasına neden olmaktadır.
Vitellüs Kesesi Kanseri; Emriyo gelişiminde farklılaşan kese, kanserli dokunun etkisi altına girdiğinde AFP miktarı yükselmektedir.
Germ Hücreli Kanser; Üreme hücrelerinde ortaya çıkan kanser, AFP miktarı ile saptanmaktadır.
Ataksi Telenjiektazi; Çocukluk çağında başlayan ve temelde zeka geriliğine neden olan genetik yapıdaki hastalık AFP miktarının yüksek olması ile ortaya konulmaktadır.
Çeştili Kanser Türleri; Pankreas, mide, meme, akciğer, lenfoma vs.
Karaciğer Hastalıkları ve Siroz

AFP değeri hamilelik döneminde yüksek çıkarsa bebekle ilgili sağlık sorunları olduğu ihtimali üzerinde durulmaktadır. Ayrıca annenin düşük tehlikesi de ortaya çıkmaktadır. AFP’nin düşük çıkması ise bebek açısından sevindirici bir durum olarak açıklanmaktadır. Doğumsal anormallikler, bebeğin anne karnında ölmesi, bebeğin anne karnında sorun yaşaması gibi riskler ortadan kalmaktadır. Ayrıca her bireyde görülme riski bulunan down sendromu ve edwards sendromu, AFP değeri düşük olan annelerin bebeklerinde ortaya çıkmamaktadır.

 

 

Etiketler

2 Yorum

 1. Hocam merhaba!
  Annem rahatsızlandı siroz şüphesi ile şimdi hastaneye yatırıldı.Karaciğerde tümör belirtileri olduğunu söylediler doktorlar.
  Doktorları buna iten değer ise;AFP büyüktür 2000,00 den dolayı…
  İçimi rahatlatırsanız sevinirim.
  Saygılarımla…

 2. Avatar Sezai Göksu

  İyi günler hocam ben hepatit-b taşıyıcısıyım son aylarda yapılan testlerde AFP değerim her seferinde biraz daha yüksek olarak çıkıyor en son 24 olarak çıktı bu neyi ifade ediyor. Teşekür eder iyi çalışmalar dilerim.