Ağız içi Yaraların Sebepleri Nelerdir ?

Yazar 3 Yorum 14.859
Ağız içi Yaraların Sebepleri Nelerdir ?
Genelde ağız yaraları en çok dudak kenarlarında ve yanak kısımlarında ortaya çıkar. Ama en çok düşündüren kısmı dudağın alt kısmında geçmeyen yaralardır. Bu bir takım sıkıntılara neden olabilir. Bilmediğiniz bir hastalık söz konusu olabilir. Genelde kişi vitaminsiz kaldığında en çok bu yaralar ortaya çıkar. Bunu bir şekilde dışa atan ağız mukozası yetersiz vitamin ve sağlıksız beslenme sonucu artışlar gösterir. Bunu sadece vitaminsizliğe değil iç hastalıklara da bağlamanız gerekir.Bakterilerin yoğun bir şekilde arttığı bu yaralarda ağız mukozası bundan olumsuz bir şekilde etkilenecek ve yaralar dudak kenarlarına hatta yanaklara kadar sıçramaya kadar gidecektir.
Virüslerin oluştuğu bölgelerde yara yaygınlaşır hatta kızışır. Renk ilk zamanlar solgun iken ileri ki zamanlarda daha fazla kızarmaya başlar. Şiddetli bir enfeksiyon ateşe kadar çıkabilir. Özellikle ağızda çıkan yaralar hemen geçmez. Neredeyse tedavisi 1 hafta 10 gün kadar sürer. Bu durum kişiyi son derece olumsuz etkiler. Genelde görsellik olarak sanki bulaşıcıymış gibi dışarıdan algılanır. Bu tür yaralar bulaşıcı değildir. Fakat yara varken yinede başkaları ile öpüşmenizi tavsiye etmiyoruz. Yara her ne kadar bulaşmasa da mikrop karşı tarafa geçebilir ve aynı durumu bir kaç gün sora karşınızdaki kişide yaşayabilir. Bunun için dikkatli olmanızda yarar vardır.Peki ağız içi yaraların sebepleri nelerdir merak ediyor musunuz? sizlere az sonra bu yaranın en çok seyrettiği önemli belirtilerinden söz edeceğiz. O halde hep birlikte bilgilenelim ne dersiniz?

Ağız İçi Yaralarının Başlıca Sebepleri

Stres : Günümüzde stresin ne kadar fazla yaşandığını görmekteyiz. Özellikle iş hayatında yaşanan olumsuzluklar ve bir de trafik durumlarına bağlı streslerde bu durumlar sizde aşırı yüklendiğinden bu yaralar istenmeyen şekilde üreyecek strese bağlı durumlarda kontrolden çıkacaktır. Stresi günlük yaşantınızda çok yapmak yerine stresi azaltan besinler alın ve pozitif düşünmeyi huy haline getirin.Stres bir çok hastalığın başlangıcıdır. Hata aşırı stres sadece basit yaralara değil kanser gibi tehlikeli hastalıklara da neden olabilmektedir. Size tavsiyemiz mümkün oldukça stresi yaşantınızdan çıkartmanız daha sağlıklı ve ılımlı düşünme girişiminde bulunmanızdır. Bu sizin sosyal yaşantılarınızda daha huzurlu olmanıza yardımcı olacak bu tür sorunların yaşanmamasına destek olacaktır.
Besinler : Yediğiniz gıdaların ne olduğuna ve bir takım alerjilerin sizde daha fazla oluşmasına neden olduğunu biliyor muydunuz ? Öncelikle yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmenizde yarar vardır.Örneğin hangi besinleri yediğiniz zaman ağız yaraları hemen ortaya çıkar bir de sizlere bu konuda doğru bilgileri sunalım.Her türlü baharatlı gıdalar,turşular ve acılar buna neden olabilir. Özellikle fazla tuzlu gıdalar sirkeli salatalar,limon ve benzeri damak yakan besinler ağızda kaşınmaya yol açar ve tahriş olmasına sebebiyet verir. Bunun için besinleri tüketirken aşırı tuzlu acı ve baharatlı olmamasına özen gösteriniz. Su ihtiyacını yeterli bir şekilde alın. Ve gıdalardan hemen sonra ağız bakımını en iyi şekilde sağlayınız.Özellikle tuzlu peynir gibi süt ürünleri yaranın daha hızlı nüfus etmesine neden oluyor. Sizlerde bu besinleri alırken ağzınıza sert baskı uygulamayın ve damak yakıcı lezzetlerden mümkün oldukça uzak durunuz. Diyelim ki bu tür besinleri çok seviyor ve sürekli tüketme ihtiyacı duyuyorsanız o halde yapmanız gereken az yemek ve ağız bakımını en iyi şekilde sağlamaktır. Dişinizi fırçaladıktan hemen sonra en az 3 dakika temiz su ile ağza gargara yapın ve bunu bir kaç kere uygulayın. Bu damağınızın rahatlamasına yardımcı olacak ağız mukozasının tahriş olmasına engel olacaktır.

Travma Ağızlarda Kalıcı Yaraların Oluşmasına Neden Olabilir

Ani yiyecekler esnasında ağzınızda sert ceviz,fındık elma ve benzeri gıdalar yediğinizde ağız bundan zarar görecek damağı çatlamasına hatta etin yırtılmasına neden olacaktır. Bu tür travmalar sonrası ağızda istenmeyen yaralar oluşacak hatta bu yaralar tedavi edilse bile uzun süre iz bırakacaktır. Bu yüzden sert ve katı yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durunuz. Ağzı yoran her şey sonradan sizlere zarar verir ve bu durumdan en çok sizler rahatsız olursunuz.Sert yiyecekler ağız yaraları için zararlı bir zemin olabilir bunu bilerek hareket etmeli ve mümkün oldukça ağza sert yiyecekleri yiyerek baskı yapmamalısınız.
Kullandığınız Diş Macunu Ağızda İstenmeyen Yaralara Neden Olabilir : Bunun nedeni diş macununu çok fazla kullanmak ve o köpüğe fazlası ile maruz kalmanızdır. Diş etleri fazla diş macununun etkisinde kaldığı vakit yanmalar meydana gelecek ,ağız altı ince tabaka bundan en kötü şekilde etkilenerek ağızda istenmeyen yaraların oluşmasına neden olacaktır.Diş macununun içinde yer alan bazı etkin maddeler ağız mukozasında yıpranmalara neden olabilir. Kaliteli bir diş macunu ve kaliteli bir diş fırçası ile ağız ve diş bakımınızda diş fırçalama süresi en az 2 dakika kadar olmalıdır. Fazlası damak çatlamalarına ve yaralara yol açar.

Sistemik Hastalıklar Ağız Yaralarının Habercisi Olabilir

Genelikle adını çok az duyduğumuz ve en çok erkeklerde meydana gelen Behçet hastalığı en çok ağızda çıkan yaralardan ortaya çıktığı kanıtlanmıştır.Peki Behçet hastalığına zemin hazırlayan etkin hastalıklar tam olarak neler bir de sizleri bu konuda doğru bir şekilde aydınlatmak istiyoruz. Genital ülser,retinit,konjuktivit, lokositoz gibi sistemik rahatsızlıklar ağız yaralarına en çok yol açan nedenler arasında yerini almaktadır.En çok B12 eksikliği ve damar tıkanmasına yol açan damar rahatsızlıklarında ve kan düşmelerinde ortaya çıkar. Behçet hastalığı ilerlediği zaman genç yaşta görme kaybı meydana gelebilir.
Bunun tedavisi sağlanmadığı sürece ağız yaraları dışında vücudun çeşitli bölgelerinde de alerjiler ortaya çıkacak ve bu yaralar şiddetli bir şekilde kaşınarak kişinin hayatını kabusa çevirecektir. Sistemik rahatsızlıklar söz konusu ise ağız içi yaraların boy göstermesi oldukça normal karşılanmaktadır. Yapmanız gereken hemen bir hastaneye gitmek ve doktorun gerekli talimatlarına en iyi şekilde uyum sağlamaktır.Peki bu yaraların tedavi süreci nedir tam olarak ne kadar sürmektedir?
Behçet hastalığı eğer yok ise ve sadece ağız içi yaralar varsa bunun tedavi süresi en az 10 gün en fazla 2 hafta kadardır. Ağızda oluşan yaraların hemen iyileşmesini beklemeyin. Bu biraz zaman alacaktır.Ağızda oluşan ağrıları en aza indirmek için bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.Mümkün oldukça çok fazla sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle yarayı kabartacak asit ve acı baharatlar yememelisiniz. Tuz dengesini en ideal ayarda tutmalı fazla tuzlu limonlu gıdalar ile yaranın daha fazla tahriş olmamasını sağlamalısınız.Doktorun sizlere verdiği kremleri yemeklerden önce kullanmalısınız. Kremi sürdükten en az yarım saat kadar hiç bir şey yememeli hatta içmemelisiniz.Kremin deride etkisinin azalmasını istemiyorsanız buna dikkat etmeli ve bu tutumunuzu en iyi seviyede korumalısınız.Mümkün oldukça ağza gargara yapın ve yaraların iyileşmesi süresini hızlandırın. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece ağız yaralarından kurtulacak ve kendinizi hiç olmadığınız kadar rahat hissedeceksiniz.Sizlere ağız içi yaralarının sebepleri ve tedavi aşamaları hakkında en kesin bilgileri atardık. Umarız bu makalemizde aklınıza takılan sorulara en iyi şekilde cevap bulmuşsunuzdur. Sağlıklı günleriniz daim olsun.
Etiketler

3 Yorum

  1. Avatar RAFET TETİK

    Yaşım 80. En az 19 senedir kan tahlillerim de PLT değeri(125-140arasın da) .PCT değeri de ( 0,12-16 )arası çıkıyor.Tansiyon ve kolestrol ilaçları kullanıyorum.2001 senesinde sağ koroner arter e stend takıl dı.PLT vePCT düşüklüğü problem yaratırmı.Saygularımla RAFET TETİK

  2. Avatar Yakup Uzgur

    Kızım 14 yaşına girecek bir hafta sonra Tuberoskleroz,Epilepsi,Ağır otizm hastası şikayetimiz durmayan Nöbetler kullanmadığım ilaç neredeyse kalmadı gibi.ilaçlar:luminaletten,luminal,depakin,convulex 50 ml şurup,karbalex 300mg,mysoline 250 mg,Rivotril damla,Frisiun 10 mg En son ;Inovelon 400 mg…Şu An kullandıklarımız ise;Sabril 500 mg ,convulex cr 500,Keppra 500 mg,Risperdal Hala nöbetleri ve nöbet öncesi ataklar değişkenlik göstererek devam ediyor.Yukarıda yazdığım ilaçları epey kullandık doktorumuz değiştirdi.Karbalex ve mysoline ilaçlarında yan etkileri vücutta yara açtığı için 1 ay sonra iptal edildi…Hangi tedavi yöntemi veya ilaç Selamlar…