Ağız ve Diş Sağlığının Temeli Çene Cerrahisi

Yazar Yorum Yap 2.259
Ağız ve Diş Sağlığının Temeli Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi, ağız ve diş sağlığı konusundaki tedavilerin uygulanabilmesi için en temel meselelerden birisidir. Çene yapısının müdahale için uygun olmaması durumunda operasyonlar sağlıklı bir biçimde yürütülememektedir.

Çene cerrahisi, ağız yapısının temelini oluşturmaktadır. Dişlerin dizilimi, ağzın tam kapanması ve damak yapısına kadar tüm alanları kapsaması nedeniyle yapılacak diş tedavilerinde öncelikle çene durumunun kontrol edilmesi gerekli görülmektedir.

Ağız, Diş, Çene Cerrahisi olan hastaneler, herhangi bir diş tedavisi öncesinde çene röntgeninin çekilmesini talep ederken bünyesinde çene cerrahı bulundurmayan kliniklerde ise dışarıdaki farklı bir diş kliniğinden röntgen alınmasını zorunlu tutmaktadır.

Çene Cerrahisi Bölümünde Yapılan Tedaviler

Çene cerrahisi bölümünde yürütülmekte olan tedaviler, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Diş kökünde gömülü kaldığı için çıkarılamayan dişlerin kurtarılması
  • Çenenin herhangi bir yerinde oluşan tümörlerin alınması ve sonrasında oluşan tedaviler
  • Damakta oluşan yarıkların tedavi edilmesi
  • Protez işlemi öncesinde diş yapısının tedaviye uygun hale getirilmesi
  • Yüz bölgesinde çene yapısının önde ya da geride olmasından kaynaklanan bozuklukların giderilmesi
  • Farklı hastalıkların tedavisi esnasında çene kemiğinde oluşan bozulmaların düzeltilmesi
  • Çene bölgesinde ya da yüz bölgesinde bir kırık oluşması durumunda tedavi işleminin yapılması
  • İmplant uygulamalarının öncesi ve sonrasındaki tedavi aşamaları

Çene cerrahisi nedir sorusunun cevabı olarak ifade edilmekte olan bu yöntemler temel ağız sağlığını içermektedir. Bu tedavilerin gerekli olması halinde herhangi bir diş hekiminin müdahalesi yeterli olmamakta, çene cerrahı müdahalesi gerekli görülmektedir.

Çene Cerrahı Olmanın Adımları

Çene cerrahisi, diş hekimliği alanındaki önemli uzmanlık dallarından birisidir. Diş hekimlerinin aldıkları eğitim sonrasında ağız ve çene ile ilgili literatür bilgisine sahip olmalarına rağmen çene ile ilgili bir müdahalede bulunmak için uzmanlık alınması gerekmektedir.

Diş hekimliğinde uzmanlık sınavının kazanılmasından sonra tercih edilebilecek farklı diş sağlığı bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerden birisi de ağız ve çene cerrahisi olarak bilinmektedir. Diş hekimlerinin yeterli puanı almaları halinde bu bölümü seçerek, gerekli uzmanlık eğitimlerini tamamlayıp çene cerrahı olmaları mümkündür.

Çene cerrahı ne kadar kazanır sorusu ise çalışma alanına göre farklılık göstermektedir. Hasta sayısı üzerinden kazanç miktarı belirlenmekte olup devlet ve özel klinik ödemelerinde de farklılık olmaktadır.

Çene cerrahı olmak isteyen diş hekimi adaylarının, bu alanla ilgili olarak yeterli bilgiyi edinene kadar normal diş hekimi olarak çalışmaları da mümkün olmaktadır. Uzmanlık eğitiminin tamamlanmasının ardından ise çene cerrahisi alanında hasta kabulüne başlanabilmektedir.

Çene Cerrahisi tedavileri hakkında ayrıntılı bilgi veya randevu almak için,
+90 542 439 10 52 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Web: www.uzmandisgrup.com
Telefon:
+90 262 332 35 45
WhatsApp:
+90 542 439 10 52
İnstagram : @uzmandisgrup

 

 

Etiketler