Ağızdan Su Gelmesi Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir ?

Yazar Yorum Yap 5.712
Ağızdan Su Gelmesi Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir ?

Ağızdan neden su gelir sorusu, özellikle solunum yolu problemleri yaşayan kişilerin ortak merak konusudur. Birçok kişi, özellikle uyku sırasında ağızdan salya ve su gelmesi durumundan rahatsızdır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için tavsiye edilen yollar ise oldukça kolay ve pratiktir. Ağızdan gelen su hem kişiyi rahatsız etmektedir hem de koku gibi problemler de ortaya çıkarmaktadır. Kaliteli uyku için gereken şartların hepsini yok eden ağızdan su gelmesi problemi, hangi yaşta görüldüğüne göre de farklılıklar göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, bebeklerin 2 yaşında kadar salya akıtması normal karşılanırken, 20-25 yaş arasındaki birinin ağzından sürekli su gelmesi normal değildir.

Neden Ağızdan Su Gelir?

Uyurken ağızdan sarı su gelmesi problemi birçok kişinin şikayet konularından biridir. Bu durumun neden yaşandığı hakkında birçok kaynak bulunmuştur. Bu maddelerden hangisinin sizinle örtüştüğüne karar vererek, doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Uyurken ağızdan su gelmesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Ağzı açık uyumak
 2. Diş problemleri
 3. Alerji
 4. Yanlış uyku pozisyonları
 5. Reflü
 6. Diş çıkarma
 7. İlaçların yan etkisi
 8. Parkinson
 9. Sinir sistemi bozuklukları
 10. Ağız problemleri
 11. Kıl kurdu

Bu sebepler daha da çoğaltılabilir ancak genel olarak ağızdan su gelmesinin nedenleri bu şekilde sıralanır.

Ağızdan Su Gelmesi Tedavisi:

Ağızdan su gelmesi nasıl tedavi edilir diye soran kişilere tavsiye edilebilecek birkaç metot vardır. Öncelikle, ağızdan su gelmesinin sebebi kıl kurduysa mutlaka dahiliye doktoruna görünmelisiniz. Eğer ki; otizm, Down sendromu, Parkinson, beyin felci gibi problemleriniz varsa, nörolojiden destek alarak salya sorununuzu çözmeniz gerekir. İlaçların yan etkisi de bu problemi yaratmaktadır. Doktorunuza başvurarak ilacınızı değiştirebilirsiniz. Yetişkinlerde uyurken ağızdan salya akması problemi çocuklara nazaran daha zor çözülür. Ancak yine de sorunun ağız problemleri ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, doktora görünmelisiniz. Dişlerin temizlenme işlemi tükürük sayesinde gerçekleşir ve ağzınız sürekli salya üretiyorsa bu durum ağzınızda birçok çürük olduğunu da gösterebilir. Tüm bu problemlerin çözümü kolaydır ancak bilinmelidir ki, erken teşhis ve doktor tedavisi çabucak yapılmalıdır.

Ağızdan Su Gelmesi Evde Tedavisi:

Ağızdan su gelmesinin bitkisel tedavisini arayan kişiler, evde bazı yöntemler deneyebilirler. Kimyasal çözümlerden arınarak, bitkisel tedavi yöntemlerine meyledilen bugünlerde, ağızdan su gelmesi problemi için de bazı yöntemler vardır. Üstelik bu yöntem evdeki malzemelerle kolayca hazırlanabilmektedir. İhtiyacınız olan malzemeler şu şekilde sıralanır:

 1. 4 bardak su
 2. 1 fincan mercimek
 3. 1 çorba kaşığı sumak

Bu malzemelerinin hepsini kaynatmak için bir demliğe koyunuz. Ardından süzün ve soğumasını bekleyin. Her gece yatmadan önce bu karışımla beraber gargara yaparsanız, kısa zaman içerisinde salya probleminde azalma yaşayacağınızı görürsünüz. Bu yöntem etki etmezse mutlaka doktora başvurun.

Etiketler