Agregasyon Nedir ?

Yazar Yorum Yap 5.826
Agregasyon Nedir ?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak vücutta yer alan kan damarının zarar görmesi neticesinde meydana gelen agregasyon, ayrıca trombosit agregasyonunun da söz konusu olabildiğini belirterek, bu açıdan trombosit agregasyonunun ise tanımlama ve işlev bakımından agregasyon durumundan farklılık teşkil ettiğini ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz. Trombosit hücrelere sahip olan küçük ve yapışkan yapılı kan partiküllerinin kümeleşmesi durumu olan trombosit agregasyonu diğer bir  adıyla kan pıhtılaşması problemi, hasar gören kan damarlarının tıkanmasına neden olarak söz konusu olan pıhtılaşmada ilk süreç olarak da tanım görmektedir.

Trombosit Agregasyonunun Nedenleri İse Şunlardır;

Yaş Faktörü

Erkek cinsiyet hormonlarının trombosit agregasyonunun artmasına neden olabildiği gibi, kadın cinsiyet hormonlarının bu problemin baskılanmasında rol alabilmektedir. Bu faktörde yaş etkeninin önemli bir role sahip olduğunu ve bu bakımdan da problemin genç yaş grubundaki bireylerde görülebilme olasılığının daha yüksek olabildiğini ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Beyin Tümörü

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, bireylerde meydana gelebilen beyin tümörü rahatsızlığının yada kafa hasarı probleminin doğrudan trombosit agregasyonu rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Öfke Patlamaları

Bireylerde, öfke patlamaları, buna benzer psikiyatrik durumlar, antisosyal kişilik bozuklukları, şizofreni rahatsızlığı yada mani alkol ve anfetain ilaç bağımlılığı gibi problemler de, trombosit agregasyonuna neden olabilen faktörler listesinde yer almaktadır.

Hasta açısından uygun olması söz konusu olmayan agregasyonun olumsuz yönde etkiler oluşmasına neden olabilmektedir. İlgili agregasyonun trombosit ana arterlerden birinde meydana gelmesi halinde, tromboz gelişimine sebep olarak, sonuç olarak hasar görmeyen bir kan damarında pıhtılaşma oluşumuna neden olarak, hastanın ciddi anlamda rahatsızlık duymasına ve hatta erken müdahale edilemediği takdirde hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Bu bakımdan, bu gibi durumlarda erken müdahalenin hayati bir önem taşıdığını ve belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini ayrıca vurgulamakta fayda görmekteyiz.

Etiketler
« Önceki konu