Akatizi Nedir Nasıl Geçer İlaçları Nelerdir? 

Yazar Yorum Yap 2.751
Akatizi Nedir Nasıl Geçer İlaçları Nelerdir? 

Kişinin huzursuz ve sürekli hareket etme isteğinin olmasına sebep olan ve genel olarak şizofreni ya da zihinsel problemi olan kişilerin kullanmış olduğu ilaçlardan dolayı yan etki olarak ortaya çıkan duruma akatizi adı verilmektedir. Hastaların zihinsel sorununa bağlı olarak kullanmış olduğu ilaçlardan dolayı bu yan etkinin ortada çıkması genellikle ilacın kullanımından 20 gün sonra meydana gelmektedir.

Hareket bozukluğu olarak da adlandırılan bu durum ilaçların kullanılmaya başlanması ya da sonrasında görülen bir durumdur. Kişide sürekli olarak huzursuzluk söz konusu olmaktadır. Bazı durumlarda ilacın yan etkisinin geçme süresi hastaya göre farklılık gösterebilmektedir. İlacın alınmasından hemen sonra oluşan durumlardan bazıları yıllar sonra da ortaya çıkabilmektedir.

Akatizi Etkileri 

Kişinin psikolojik olarak kullandığı ilaçlar sonrasında meydana gelen huzursuzluk ve sürekli hareket etme isteğinin dışında ayrıca göstermiş olduğu bazı davranış bozuklukları da söz konusu olmaktadır. Yerinde yürüme, yürürken ayaklarını kaldırma, bacakları sallama ve hız ayarı yapamaması hastada bu tepkilerin oluşmasına neden olur. Bunun dışında ayrıca sinirlilik, sabırsızlık ve panik atak durumları gözlenebilmektedir.

Akatizinin uzun süre devam etmesi hastanın bazı kronik hastalıklarından da meydana gelmektedir. Tedavi sürecinde ilk olarak hastanın kullandığı psikolojik hapları bırakılmaktadır.

Akatizi Tedavisi 

Kişinin çok fazla huzursuzluk yaşaması ve devam eden panik atak halleri ile beraber hasta gün boyu kendini kötü hissetmektedir. Bazı nörolojik ilaçların yan etkilerinde de bu durumlar söz konusu olabilir. Doktor tedaviye başladığı sırada öncelik olarak kullanılan uyuşturucu haplarını kesmektedir. Kişinin vücudunda ve ruh halinde meydana gelen bu durum kişiyi çok fazla yoracaktır. İlacın yan etkilerinin atılması için ilacın bırakılması şarttır.

Kişinin akatizi tedavisinde bırakmış olduğu sakinleştiriciler kişide bir süre daha bu durumun devam etmesine neden olur. Fakat ilaç içilmeye devam edilmediğinden daha rahat bir döneme geçiş yapılabilir.

Psikolojik yan etkilerinden dolayı bu sakinleştirici ilaçlar vücuttan tamamen temizlenene kadar kişi gözlem altında tutulabilir. Özellikle şizofreni gibi kendine zarar verme eğilimi olan hastalarda hastanede gözlem altında tutulan hastalar mevcut.

İlaçların yan etkisi tamamen vücuttan gidene kadar gerekli yaşam koşullarının oluşturulması gerekmektedir. Kişinin bu dönemde beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapması gerekir. Depresyonun en temel nedeni sağlıksız beslenmeden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle bu durumun iyileştirilmesi için de beslenmede beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde işlemesi için beslenmeye dikkat edilmelidir.

Akatizi olan kişilerde huzursuzluk sürekli ön planda olmaktadır. Bu hastalarda tedavi süreci çok uzun zaman dilimine yayılabilir. İlaçların yan etkileri yıllar sonra bile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kullanılan sakinleştirici ilaçların yan etkileri hakkında kişiye genel bir bilgi verilmesi gerekmektedir. Ani travmalar ya da psikoloji etkileyen durumlar akatizinin erken dönemde oluşmasına da neden olabilir.

 

Etiketler