Akdeniz Ateşi Nedir belirtileri ve tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.181
Akdeniz Ateşi Nedir belirtileri ve tedavisi

Ailesel Akdeniz ateşi, tekrarlayan ateşlere, karın, akciğer ve eklemlerin ağrılı iltihabına neden olan inflamatuar bir hastalıktır.Ailesel Akdeniz ateşi, genellikle Akdeniz kökenli insanlarda sık görülmekle birlikte, Sephardic Yahudiler, Araplar, Yunanlılar, İtalyanlar, Ermeniler ve Türkler de dâhil olmak üzere kalıtsal bir hastalıktır. Ailevi Akdeniz ateşi genellikle çocukluk döneminde teşhis edilir. Bu bozukluğun tedavisi olmazsa da, ailevi Akdeniz ateşinin belirtilerini ve semptomlarını rahatlatabilir veya hatta tedavi planınıza bağlı kalarak bunları tamamen önleyebilirsiniz.

BELİRTİLERİ

Ailesel Akdeniz ateşinin belirtileri ve semptomları genellikle çocukluk döneminde başlar. Bir ila üç gün süren atak olarak adlandırılan nöbetlerde ortaya çıkarlar. Artritik ataklar haftalarca veya aylarca sürebilir.

Ailesel Akdeniz ateşinin belirtileri şunlardır:

  • Ateş
  • Karın ağrısı
  • Göğüs ağrısı
  • Achy, şişmiş eklemler
  • Kabızlık ve ishal sonrası
  • Özellikle dizlerinin altında, bacaklarınızda kırmızı bir döküntü
  • Kas ağrıları
  • Şişmiş, sıkı bir skrotum

Ataklar sırasında muhtemelen normal hissedersiniz. Semptomsuz dönemler birkaç gün veya birkaç yıl kadar kısa olabilir.

NEDENLERİ

Ailesel Akdeniz ateşi, ebeveynlerden çocuklara geçen bir gen mutasyonundan kaynaklanır. Gen mutasyonu, vücuttaki inflamasyonu düzenlemede problemlere neden olur.Ailesel Akdeniz ateşi olan kişilerde, gen mutasyonu MEFV olarak adlandırılan bir gende gerçekleşir. MEFV’deki birçok farklı mutasyon, ailevi Akdeniz ateşine bağlıdır. Bazı mutasyonlar çok ağır vakalara neden olabilirken, diğerleri daha hafif olabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Ailesel Akdeniz ateşi riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

Aile öyküsünde Ailesel Akdeniz ateşi olan: Ailesel Akdeniz ateşi öyküsü olan bir aileniz varsa, hastalık riskiniz artar.

Akdeniz soyundan olma: Ailenizin geçmişi Akdeniz bölgesine kadar dayanmaktaysa, hastalık riskiniz artabilir. Ailesel Akdeniz ateşi herhangi bir etnik grubu etkileyebilir, ancak Sefarad Yahudileri, Araplar, İtalyanlar, Ermeniler ve Türklerde daha olası olabilir.

KOMPLİKASYONLAR

Ailesel Akdeniz ateşi tedavi edilmezse komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

Kandaki anormal protein: Ailesel Akdeniz ateşi atakları sırasında, vücudunuz anormal bir protein (amiloid A) üretebilir. Protein vücudunuzda birikebilir ve organ hasarına (amiloidoz) neden olabilir.

Böbrek hasarı: Amiloidoz, böbreklere zarar verebilir ve nefrotiksendroma neden olabilir. Nefrotiksendrom, böbreklerin filtreleme sistemlerinde (glomerül) hasar gördüğünde ortaya çıkar. Bu durumdaki insanlar idrarlarında çok miktarda protein kaybedebilir. Nefrotiksendrom, böbreklerde (renalventrombozu) veya böbrek yetmezliğinde kan pıhtılaşmasına yol açabilir.

Kadınlarda kısırlık: Ailesel Akdeniz ateşinin neden olduğu iltihaplanma, kadın üreme organlarını da etkileyerek infertiliteye neden olabilir.

Eklem ağrısı: Ailesel Akdeniz ateşi olan kişilerde artrit yaygındır. En çok etkilenen eklemler dizler, ayak bilekleri, kalçalar ve dirseklerdir.

TANI

Ailesel Akdeniz ateşini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

Fizik Muayene: Doktorunuz belirti ve semptomlarınız hakkında bilgi isteyebilir ve daha fazla bilgi toplamak için bir fizik muayene yapabilir.

Ailenizin tıbbi geçmişinin gözden geçirilmesi: Ailesel Akdeniz ateşi öyküsü olan aile öyküsü, bu genetik mutasyonun ebeveynlerden çocuklarına geçtiği için durumunuzu geliştirme olasılığınızı artırır.

Kan testleri: Ataklar sırasında, kan testleri vücudunuzdaki enflamatuar durumu gösteren belli belirteçlerin yüksek seviyelerini gösterebilir. Enfeksiyonlarla savaşan yüksek bir beyaz kan hücresi seviyesi, böyle bir belirteçtir.

Genetik test: Genetik test, MEFV geninizin ailevi Akdeniz ateşi ile ilişkili bir mutasyon içerip içermediğini belirleyebilir. Genetik testler, ailesel Akdeniz ateşine bağlı her gen mutasyonu için yeterince gelişmiş değildir, bu yüzden yanlış negatif sonuç olasılığı vardır. Bu nedenle, doktorlar tipik olarak ailevi Akdeniz ateşini teşhis etmenin tek yöntemi olarak genetik testleri kullanmazlar.

TEDAVİ

Ailesel Akdeniz ateşi için tedavi yoktur. Bununla birlikte, tedavi belirtileri ve semptomları önlemeye yardımcı olabilir.

Ailesel Akdeniz ateşinin belirtilerini ve semptomlarını kontrol etmek için kullanılan ilaçlar şunlardır:

Kolşisin: Hap formunda alınan bu ilaç, vücudunuzdaki inflamasyonu azaltır ve atakları önlemeye yardımcı olur. Sizin için en iyi dozlama stratejisini belirlemek için doktorunuzla çalışın. Bazı insanlar günde bir doz alırken, diğerleri daha küçük, daha sık dozlara ihtiyaç duyarlar. Yaygın yan etkiler şişkinlik, abdominal kramplar ve ishali içerir.

İnflamasyonu önlemek için diğer ilaçlar: Belirtileri ve semptomlarıkolşisin ile kontrol edilmeyen kişiler için, inflamasyonu kontrol eden diğer ilaçlar seçenek olabilir, ancak bu tedaviler deneysel olarak kabul edilir. Diğer ilaçlar rilonacept (Arcalyst) ve anakinra (Kineret) içerir.

Sağlıklı ve esen kalmanız dileğiyle..

Etiketler