Akne Çeşitleri Ve Akne Tedavisi

Yazar Yorum Yap 4.774
Akne Çeşitleri Ve Akne Tedavisi

Akne

Tıpta akne denilen halk arasında ise sivilce olarak bilinen cilt iltihaplanmasında deri üzerinde ucu beyaz sivilceler, siyah noktalar biçiminde görüntüler ortaya çıkmaktadır.  Daha çok ergenlik dönemine ait bir sorun olan akneler kadınlarda da erkeklerde de görülebilmektedir.  Deri üzerinde leke ve izler bırakan akneler en çok yüz bölgesinde, omuzlarda, göğüs ve sırt bölgelerinde çıkabilmektedir. Çok ağır olmayan akne sorunu reçetesiz alınabilen ilaçlarla iyileştirilebilse de genellikle daha ileri çeşitleri bir cilt uzmanı tarafından tedaviye alınmalıdır. Genetik akne çeşitleri olabildiği gibi mesleki akneler de görülebilmektedir. Bu çeşit akneler ilaç kullanmadan, sadece bitkisel yöntemlerle geçebilmektedir. Kalitesiz, alerjiye sebep olabilen bazı kozmetik malzemelerin, cilt kremlerinin, şampuanların da akne oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Yağlı besinlerin fazla tüketilmesi de akneye yol açabilmektedir.

Akne Çeşitleri Nelerdir?

Birbirinden farklı özellikte akne çeşitleri bulunmaktadır.

Akne Çeşitleri
Akne Çeşitleri

Siyah noktalar:

Siyah noktalar
Siyah noktalar

Kadınların en sık şikâyet ettiği akne çeşitlerindendir. Siyah görünen kısımlar kir olarak düşünülse de öyle değildir. Komedon türü aknelerin cilt yüzeyine doğru açılan uçlarına ölü derilerin ve yağların dolmasıyla oluşur.  Bitkisel kökenli ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Komedonlar:

Komedonlar
Komedonlar

Komedonlar ölü derilerle yağların kıl foliküllerini tıkamasıyla oluşur. Komedonlar başlangıçtan sonra ya beyaz uçlu ya da siyah uçlu sivilcelere dönüşmektedir. Genellikle komedojenik olarak adlandırılan tetikleyici ürünlerden dolayı oluşur. Gözenekleri tıkamaması için satın alınacak makyaj malzemelerinde non-komedojenik yazan bir etiket bulunmalıdır.

Ucu beyaz sivilceler:

Ucu beyaz sivilceler
Ucu beyaz sivilceler

Bu tür sivilceler cilt yüzeyinde kapalı kalmış komedonlardır. Siyah nokta tedavisinde işe yarayan reçetesiz ilaçlar beyaz uçlu sivilceler için de kullanılabilir.

Püstüller:

Püstül denilen beyaz ya da sarımsı, küçük iltihaplı sivilcelerin etrafında kırmızı bir halka bulunur. Deride iz ve leke kalmaması için elle sıkılmamalıdır.

Papüller:

Ciltteki pembe ya da kırmızı görünümlü iltihaplı bir komedon türüdür. Daha da kötüleşmemesi ve iz bırakmaması için sıkılmaması gerekir.

Kistler:

Büyük ve ağrılı lezyonlar olan kistleri mutlaka bir dermatoloğun tedavi etmesi gerekir.

Nodüller:

Bir dermatoloğun görmesi ve tedavi etmesi gereken büyük, iltihaplı ve ağrılı akne çeşididir.

Hafif sivilceler:

Siyah ya da beyaz uçlu, iltihaplı oluşumların sayısı 30’dan daha az ise bu tür lezyonlar hafif sivilceler kategorisine girmektedir. Bu çeşit sivilceler doğal tedavilerle iki ay gibi bir zaman içinde yok edilebilir.

Bebeklik akneleri:

Kendiliğinden birkaç ay içinde geçebilen bu sivilceler bebeklik döneminde yüzde, alın, yanak ve burun etrafında görülebilmektedir.

Akne tropikalis:

Genellikle yemekhanelerde çalışan kişilerde ve askerlerde aşırı sıcağa bağlı olarak gelişir ve hafifi seyreder.

Mevsimsel akneler:

Genellikle kadınların ense, kol ve yanaklarında çıkan kırmızı kabarıklıklar ilkbahar aylarında başlayarak yazın daha da artmakta, sonbaharda da azalmaktadır.

Deterjan kaynaklı akneler:

Akneler yüzün sık sabunlanmasıyla düzelemez, tam tersi sabundaki kimyasallar cilt pH seviyesini bozar ve daha büyük sorunlara yol açar.

Mesleki akneler:

Endüstri çalışanlarında temas ettikleri bazı maddeler sebebiyle, nem ve sıcağın da etkisiyle ortaya çıkan akne çeşitleridir. Erkeklerde daha sık rastlanır.

Akne Rozasea:

Cildin çene, alın, burun gibi kısımlarında ortaya çıkan ve tekrarlayan kabarıklık ve kızarıklıklardır. Beraberinde yüzeydeki kılcal damarlar da genişler. Daha çok orta yaşlarda ve özellikle teni beyaz olan kişilerde ortaya çıkar.

Akneler Nasıl Tedavi Edilir?

Uzmanlar aknelerin en önemli sebebinin androjen hormonu düzeyindeki artış olduğunu söylemektedir. Ancak genetik yatkınlıkla da ilgili olabilen akneler stres, sıcak, iklim, adet döngüleri ve kullanılan makyaj malzemelerinden de kaynaklanıyor olabilir. Hormon kaynaklı olan akneler zaman içinde kendiliğinden azalarak geçebilir. Yağlı ciltlerde daha çok görülen akneler özel cilt maskeleriyle veya reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir. Cildi koruyan sebum salgısı bazı sebeplerle arttığında gözenekler tıkanmakta,  bakterilerin de etkisiyle akneler oluşmaktadır. Akne tedavisi sürecinde yağlı besinlerden uzak durulmalı, cilt temiz tutulmalıdır. Dermatolog kontrolünde olmak, verilen ilaçları kullanmak,  gerekirse fototerapi yani ışık terapilerinden ve kimyasal peelinglerden yararlanmak gerekir.

Aknelerin şiddetine göre uzmanların önerdiği sabunlar, losyonlar, kremler kullanılabilir. Gerekirse dermatologlar topikal ya da oral antibiyotikler de önerecektir. Kist şeklindeki ilerlemiş akneler için kortikosteroid enjeksiyonundan da yararlanılabilir. Doğum kontrol hapları,  bir A vitamini türevi olan izotretinoin ve topikal antimikrobiyal ilaçlar da tedavi akne tedavilerinde sık kullanılır.

 

Etiketler