Akromegali Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 16.782
Akromegali Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akromegali Nedir

Toplumda pek bilinmeyen sağlık sorunlarından biri olan akromegali hastalığı, özet tanımlama olarak hipofiz bezinin ön bölgesinde normalden daha fazla düzeyde büyüme hormonunun salgılanması sonucunda meydana gelen bir sağlık sorunudur. Genel terim olarak, el ve ayaklarda büyüme durumu olan akromegali hastalığı ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte  tedavi edilemediği takdirde bireylerde huzursuzluğa, günlük sosyal aktivitelerde olumsuzlukların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen akromegali hastalığı , ayrıca birçok belirtiler gösterebilmektedir. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da vurgulandığı üzere belirtileri görülmesi durumunda hemen ilgili bölüme başvurularak gerekli tıbbi tedavilerin yaptırılması gerekmektedir.

Akromegali Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Hipofiz bezi içerisinde meydana gelen tümörler, büyüme hormonlarının yanı sıra prolaktin gibi farklı türden hormonların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu hormonların gerçekleştirdiği olumsuz etkiler sonucunda birçok belirtiler de söz konusu olarak akromegali hastalığı etkilerini göstermektedir.

 Belirtileri Nelerdir?

Temel belirti olarak ek, ayak ve yüz bölgesinde değişimlerin meydana gelmesi olan akromegali hastalığındabu bakımdan görülebilen ilk belirti el, ayak ve yüz bölgesinde büyüme veya şişme durumudur.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Birçok farklı türden tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilen akromegali hastalığı ndagenellikle ilk tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisine başvurulmaktadır. İlaç tedavisinin yetersiz kalması durumunda ise, ikinci tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahale uygulamasına geçilmektedir.

 Tedavisinde Radyasyon Tedavi Uygulaması Söz Konusu Olabilir Mi?

Akromegali hastalığı tedavisinde rasdasyon tedavi uygulaması ise, genellikle bazı yan etkiler göstermesi sebebiyle gerekmediği takdirde tercih edilmemektedir. Bu bakımdan, hastalığın tedavisinde radyasyon tedavi seçeneği en son başvurulabilecek tedavi yöntemidir.

Akrogemali Rahatsızlığı Kimlerde Görülmektedir?

Akromegali hastalığı hemen her yaş grubundaki bireylerde görülebilmektedir. Ancak, yapılan bazı araştırmalar sonucunda rahatsızlığın en fazla aşırı kilolara sahip olan bireylerde, yoğun iş temposunda ve yon stres altında bulunan bireylerde daha sık meydana gelebildiği gözlemlenmiştir.

Akromegali Hastalığı Tehlikeli Bir Rahatsızlık Mı?

Akromegali genellikle tehlikeli bir sağlık problemi değildir. Ancak, özellikle ileriki düzeylere ulaşması durumunda meydana geldiği bölge üzerinden şiddetli ağrıların oluşmasına da neden olabildiğinden bu durum sonucunda bireylerin huzursuzluk yaşamasına neden olabilmektedir. Bunun haricinde, akromegali basit bir tedavi sürecinden sonra etkileri ortadan kaldırılarak bireyin rahat bir nefes alması sağlanmaktadır.

Akromegali Tedavi Edilmediği Takdirde Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olmaktadır?

Akromegali tedavi edilemediği takdirde bireylerde sinir bozukluklarına, tahammülsüzlüğe, agresifliğe ve hatta strese neden olarak uyku problemleri oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, tedavi edilemediği takdirde bireylerde özgüven duygu düşüklüğüne de neden olarak iş ve sosyal aktivitelerde başarısız olmasına ve sosyal alanlardan çekilmesine neden olabilmektedir. Bu bakımdan, akromegali belirtilerinde hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

 

Etiketler