Akut Böbrek Yetmezliği Nedir Evreleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.058
Akut Böbrek Yetmezliği Nedir Evreleri ve Tedavisi

Günümüzde sıkça rastlanan hastalıklardan biri olan böbrek yetmezliği böbreklerin fonksiyonlarını ani bir şekilde yeri getirememesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Genel olarak ölüm ile sonuçlanan bu durum genetik faktörler ile de karşımıza çıkabilmektedir. Akut böbrek yetmezliği böbreklerde meydana gelen hastalıklardan biridir. Böbreğin zararlı maddeleri ve üreyi süzme fonksiyonunun ani bir şekilde yerine getirilememesi akut böbrek yetmezliğini meydana getirmektedir.

Akut böbrek yetmezliğinde böbrek işlevini kaybettiğinde zararlı maddelerin kana bulaşmasına neden olur ve vücuttaki tüm kanın dengesini bozar. Bu hastalığın çok kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu böbrek hasarı kalıcı sonuçların oluşmasına ve ölümün gerçekleşmesine neden olduğu bilinmektedir.

Yoğun bakım hastaların da sıkça görülen bu hastalığın nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Birbirinden farklı sebepler hastalığın meydana gelmesine neden olabilir. Hastalığın çeşitli evrelerinde de hastanın farklı hastalıkları ortaya çıkabilir ve vücudun farklı değişimler göstermesi söz konusudur.

Akut Böbrek Yetmezliği Evreleri 

Akut böbrek yetmezliğinde ilk olarak teşhis konulması için hastalığın kaynağının tespit edilmesi gerekir. Kol ve bacaklardaki damar tıkanıklıkları, yoğun bakım ünitesinde yer alacak şekilde ağır bir hastalığın olması ve karaciğer ile ilgili hastalıklar bu hastalığın oluşmasına neden olur. Ani bir şekilde geliştiği için öncelikle kan testlerinin yapılması gerekir.

Hastalığın ilk aşamada teşhis edilmesi tedaviyi  oldukça kolaylaştıracaktır. Hastalığın ilk evresinde genel olarak hastalarda yorgunluk ve iştahsızlık söz konusu olmaktadır. Bununla beraber göğüs ağrısı meydana gelmektedir. Hastalık ilerledikçe böbrek hasarının meydana gelmesi söz konusu olmaktadır.

Böbreklerin görevini yerine getirememesi sonucu hastanın vücudunda bulunan zararlı maddeler dışarı atılamaz. Kas ve kayıpları meydana gelebilmektedir. Ayrıca ani gelişen bir durum olduğundan hastanın hayatını kaybetme riski oldukça fazladır. Bu durumda akut böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden hastaların sayısı oldukça fazladır.

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi 

Böbrek yetmezliğinin teşhisinin yapılabilmesi için bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Kan testleri, idrar çıkışı, fiziksel muayene ve filmler çekilerek hastalığın durumu hakkında hekim bilgi almaktadır. Buna bağlı olarak bazı durumlarda böbreklerden doku alımı yapılabilmektedir.

Ani gelişen bu hastalıkta acilen müdahale yapılması gerekmektedir. Vücuttaki kan temizlenmediği süre içerisinde hastanın daha ağırlaşmasına neden olur. Akut böbrek yetmezliğinde hastane kontrolleri ve hastane yatışı söz konusu olmaktadır. Böbrekler işlevini tamamen yitirmiş ise diyaliz ya da böbrek nakli söz konusu olmaktadır.

Gerekli testler ve işlemler yapıldıktan sonra hastanın genel durumu doktor kontrolü altında olmalıdır. Kandaki değerlerin kontrol altında olması ve değerlerin dengede olabilmesi için gözlem altında olunması gerekmektedir. Böylece ani gelişen bu durum hastada tedavinin doğru bir şekilde yapılmasını sağlar. Akut böbrek yetmezliği çoğu hastada hayati önem taşımaktadır. Hekim kontrolleri hastalık iyileşme sağlasa bile bir süre devam etmektedir.

Etiketler