Akut Tonsillit Bulguları, Tanı Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.841
Akut Tonsillit Bulguları, Tanı Ve Tedavisi

Akut Tonsillit

Tonsil bademcik demektir. Tonsillit, bademciklerde iltihap ve şişme olan bir durumdur.  Bazı kişiler kronik (yinelenen bademcik) iltihabı ile muzdarip olsa da, genellikle akut (çabuk ilerleyen ya da ilerlemiş, iveğen hastalık) olarak görülür.

Tonsillit sıklıkla çocukları ve gençleri etkiler, ancak her yaştaki yetişkin de elbette ki görülebilir.

Tonsillit bademciklerin bir enfeksiyonundan kaynaklanır;  Enfeksiyon yapan ajanlar çoğunlukla viral kökenlidir, ancak bakteriyel bademcik iltihabı da sıklıkla teşhis edilir (örneğin, strep boğaz ).

Akut Tonsilit Bulguları

Bademcik iltihabına neden olan bakteriler ve viral enfeksiyonlar yaygın olarak aşağıda bahsedildiği gibidir. Streptococcus (strep) bakterisi, denovirüsler, grip virüsü, epstein Barr Virüsü, parainfluenza virüsleri, enteroviruslar, ve uçuk virüsü…

Bademcik iltihabının ana belirtisi, hava yollarını tıkayabilecek kadar şiddetli olan bademcik iltihabı ve şişmesidir. Diğer belirtiler şunlardır; Boğaz ağrısı veya hassasiyet, bademciklerin kızarıklığı, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama, ağrılı kabarcıklar veya boğazda ülserler, baş ağrısı, iştah kaybı, kulak ağrısı, yutma veya nefes alma zorluğu, boyunda veya çene bölgesinde şişmiş bezler, ateş, titreme, ağız kokusu vb.

 Çocuklarda ise  tonsilit bulguları şu şekilde olabilir; Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı.

Bazı durumlarda, bademcik iltihabı olan kişiler, şiddetli şişmiş bademciklerden hava yolu tıkanıklığı, bademcik enfeksiyonunun boyuna uzatılması veya peritonlar apsesi (bademcik çevresindeki dokuda gelişen drenaj gerektiren irin toplanması)gibi komplikasyonlar yaşayabilir. Nadir durumlarda, tedavi edilmeyen hastalarda, romatizmal ateş gelişebilir. Ve bazı durumlarda komplikasyonlar ciddi olabilir. Bazı hastalar boğazın şişmesi, sallanması veya nefes alma zorluğu gibi yaşamı tehdit eden sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden kişinin kendini dikkatle izlemesi ve ihmal etmemesi gerekir.

Tedavisi

Akut tonsillit, ağrı kesiciler ve dikkatli beslenme ile tedavi edilir. Ancak bakteriyel bademcik iltihabı olan bireylerin antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekebilir.

Tonsillektomi, bademcik kaldırmak için cerrahi bir prosedür, kronik veya ciddi bademcik enfeksiyonları için gerekli olabilir. Bademcik iltihabı tedavisinde, nüks mümkün olsa da, bademcik iltihap ve bulgu semptomları çözüldüğünde genellikle ortadan kalkar. Ellerin sık sık yıkanması enfeksiyon bulaşmasını engeller. Bademcik iltihabı olan bireylerin büyük çoğunluğu uzun süreli problemler olmaksızın tam iyileşme gösterir.  Bununla birlikte, özellikle bakteriyel bademcik iltihabı vakalarında bazen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bazı kişilerin bademciklerinin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Eğer bademcik iltihabı bir virüsten kaynaklanıyorsa, antibiyotikler işe yaramaz ve vücudunuz kendi başına enfeksiyonla savaşır.  Bu arada, sebepten bağımsız olarak kendinizi daha iyi hissetmeniz için yapabileceğiniz birkaç şeye göz atalım; Yeterince dinlenin, boğaz ağrısını hafifletmek için ılık şeyler için, yumuşak besinler yiyin ve son olarak ılık tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Bademcikler yaşamınız boyunca bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır, bu yüzden onları çıkarmaktan kaçınmak en iyisidir. Ancak bademcik iltihabı, tekrarlayıcı/kalıcı ya da genişlemiş bademciklerin üst hava yolu tıkanıklığı ile yemek yeme zorluğuna neden olma gibi durumları söz konusu ise bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması gerekli olabilir.  Çoğu bademcik ameliyatında geleneksel bir bisturi kullanılır, ancak günümüzde bu geleneksel yönteme birçok alternatif vardır.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, bunların her birinin faydaları ve dezavantajları vardır.  Prosedür göz önüne alındığında, kendiniz ve çocuğunuz için en uygun olanı seçmek önemlidir.

Süreç Nasıl İşlemektedir?

Tonsillectomy genel anestezi altında yapılan ve tipik olarak 30 dakika ile 45 dakika arasında süren ve ayaktan uygulanan bir prosedürdür. En çok çocuklarda yapılır.

Çoğu kişi, ameliyattan yaklaşık dört saat sonra eve döner ve iyileşmek için yaklaşık on gün gibi bir süre gerekir.  Hemen hemen herkes ameliyattan sonra hafif ila şiddetli arasında değişen boğaz ağrısı yaşayabilir. Bazıları kulaklarda, çene ve boyunda ağrı yaşayabilir. Bunun için doktor ağrıyı hafifletmek adına ilaç yazacak veya tavsiyede bulunacaktır.

İyileşme döneminde, yeterince dinlenebilme önemlidir. Bol miktarda sıvı alınmalıdır. Ancak, süt ürünlerini ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde tüketmekten kaçınılması gerekir. Ayrıca her ne kadar boğaz ağrısı nedeniyle yemek istemez hale gelinse de yumuşak ve rahat yenebilecek gıdalar hazırlayarak yemeye çalışılmalıdır. Bilinmelidir ki ne kadar gıda alınır ise toparlanmak da o kadar hızlı olacaktır.

 

 

Etiketler