Albumin Nedir? Düşüklüğü, Yüksekliği ve Normal Değerleri

Yazar Yorum Yap 11.065
Albumin Nedir? Düşüklüğü, Yüksekliği ve Normal Değerleri

Albumin Nedir?

Albumin kanda en yaygın bulunan ve karaciğerde üretilen bir proteindir. Dokuların onarılması en temel vazifesidir. Vücutta gelişimi sağlayan albumin değerleri laboratuvar testlerine göre değişiklikler göstermektedir.

Albuminin normal değerleri;

Kanda; 3.4 ve 5.4 g/dl
İdrarda; 0 ve 8 mg/dl
Albumin Nedir

Albumin Nedirİnsan vücudu için hayati nitelikte değerli olan albumin çeşitli nedenlere bağlı olarak azalabilir ya da artabilir. Ancak albumin düşüklüğünün yol açtığı bir takım sorunlar bulunmaktadır. Albumin miktarının düşmesi; besinsiz kalındığının, ciddi bir hastalık riskinin, protein kaybının veya yeterince protein sentezlenmediğinin habercisidir.

Albumin Düşüklüğü

Sağlığımızın temel yapı taşlarını oluşturan proteinlerdir. Albumin de karaciğerde üretilen önemli proteinlerin başında gelmektedir. Yeterince sentezlenmemesi sorunların habercisi olabilir. Bu bakımdan genellikle kan testlerinde albumin miktarına bakılmaktadır. Sentezlenmesinin az olduğu sonucuna yapılan tıbbi testler neticesinde varılmaktadır. Testlerin yanı sıra albumin yetersizliğinin göstergesi olan belirtiler de bulunmaktadır.

Albumin Düşüklüğü
Albumin Düşüklüğü

İnsan bedeninde genel şişkinlik hali, albumin eksikliği hakkında bilgi vermektedir. Vücutta genel ödem oluşabileceği gibi aynı zamanda vücudun çeşitli yerlerinde de oluşabilmektedir. Albumin eksikliğine bağlı olarak oluşan ödemin en sık görüldüğü bölge ise bacaklardır.
Kas yapısının zayıf olması ve sık sık kas krampları yaşanması albumin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
Albumin eksikliği sürekli yorgun ve güçsüz hissetmeye sebep olmaktadır.
Karaciğer sorununa bağlı olarak karında asit fazlalığı oluşmaktadır.
İştah kaybı ve kilo kayıpları yaşanmaktadır.

Albumin Düşüklüğü Nasıl Ortaya Çıkar?

İnsan bedeninde hayati görevler üstlenen albumin, çeşitli faktörlere bağlı olarak düşük veya yüksek seviyelerde olabilmektedir. Albumin seviyesinin düşük olması ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Düşüren faktörler ise;

Yeterli ve dengeli beslenememek albumin seviyesini düşüren etmenlerin başında gelmektedir. Beslenme düzeninde, protein alımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeterli protein alınamaması albumin seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. ayrıca geçirilen hastalıklar da albumin eksikliğini doğurmaktadır.
Böbrek fonksiyonlarının bozulması, albuminin idrara geçmesine neden olmaktadır. Albumin idrara geçtikten sonra vücuttan hızlı şekilde atılmaktadır. Sonuç olarak  eksikliği meydana gelmektedir.
Karaciğere etki eden hepatit, siroz ve kanser hastalıkları albumin seviyesini düşürmektedir.
Kalp zarında iltihap oluşması ve kalp yetmezliği gibi kalp hastalıkları durumunda sentezi azalmaktadır.
Verem gibi iltihap kaynaklı hastalıklar, bağırsak sendromları, mide sorunları albumin seviyesini düşürmektedir.

Albumin düşüklüğünün tedavisinde öncelikle gıda takviyesine başvurulmaktadır. Protein bakımından zengin gıdaların ağırlıklı olduğu beslenme düzenine geçilmesi gerekmektedir. İlaç tedavisi olaraksa damar yolu takviyesi yapılmaktadır.

Albumin Yüksekliği

Albumin Yüksekliği
Albumin Yüksekliği

Albumin düşüklüğü sık görülmesine karşın, albumin yüksekliği nadir görülen bir durumdur. Albumin yüksekliği susuz kalmaya bağlı olarak gelişmektedir. Vücutta albumin miktarının yüksek olduğunu gösteren belirtiler;

Sersemlik, yorgunluk hissi ve baş dönmesi
Baş ağrılarının şiddetli ve sık olması
Sık sık idrara çıkma
Ağız ve dudakların kuruması
Karın ağrıları
Kemik sızlaması

Albumin Yüksekliği Nasıl Ortaya Çıkar?

Albumin yüksekliğine neden olan faktörlerin başında susuzluk gelmektedir. Günlük su ihtiyacının karşılanmamasına bağlı olarak  miktarı yükselmektedir. Kandaki su miktarı düştüğü için kan kalınlaşmaktadır. Albumin yüksekliğine neden olan faktörler;

Vücutta su kaybına neden olan durumlar, kusma ve ishal
Aşırı terleme
Kemik iliği hastalıkları
İltihaplı hastalıklar
Amiloidoz
Multipl miyelom
Aids ve HIV virüsü

Albumin yüksekliğinin tedavisinde, hastalara öncelikle bol sıvı tüketimi önerilmektedir. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Susuz kalmamaya özen gösterilmelidir. Özellikle spordan sonra ve sıcak günlerde bol bol su tüketilmelidir. Beslenme düzeninde yalnızca protein ağırlıklı tercihlerden uzak durulması ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

 

 

Etiketler