Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yazar Yorum Yap 1.641
Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Alerjik Rinit

Koku alma organımız olan burnun iç yüzeyi mukoza tabakası ile kaplıdır.  Alerjik rinit bu tabakanın iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Alerjiye yatkın kişilerde sık rastlanan alerjik rinit yaş ilerledikçe şiddetini azaltsa da ömür boyunca sürebilir. Sebebi çoğunlukla havada uçan çiçek polenleri olsa da başka etkenle de ortaya çıkabilir.  Düşük bir olasılıkla da olsa hastalık Kendi kendine geçebilmektedir. Rahatsızlıktan kurtulabilmek için alerji yapan etkenlerden uzak durulmalıdır. Yaygın bir hastalık olan alerjik rinit ya da saman nezlesi toplumun % 20’lik bir kısmında görülmektedir. Alerjik rinitli kişilerin psikolojik ve sosyal sorunları da olabilir.

Alerjik Rinitin Nedenleri

Alerji vücuda giren yabancı maddelere karşı verilen tepkidir. Alerjik tepkiye neden olan etkenlere alerjen denir. Nefes alınan havada bulunan alerjenler burundan başka gözlerde ve boğazda da alerjik reaksiyon yaratır. Saman nezlesinin alerjik olan ve olmayan iki çeşidi bulunmaktadır. Alerjik olan çeşidinde burun tıkanıklığı ve akıntısı, post nazal akıntı, kaşıntı, hapşırma gibi reaksiyonlar ortaya çıkar. Bu rinit çeşidinde kişiler parfüm kokusuna, sigara dumanına, kuru ve soğuk havaya karşı da duyarlıdır. Alerjik rinit uykuyla ilgili sorunları, sinüzit, astım gibi hastalıkları da tetikleyebilir. Hastalığın en korkutan yanı nadiren oluşsa da anaflaksi riskidir.

Polenlerden kaynaklanan alerjik rinit mevsimsel alerjik rinit veya saman nezlesi olarak bilinir. Evcil hayvanların tüyleri,  hamamböceği dışkısı, ortamdaki küf ve tozların içindeki akarlar alerjik tepkilerin bütün bir yıl sürmesine neden olabilir. Bu durum perennial yani süreğen alerjik rinit olarak adlandırılır. Saman nezlesi tehlikeli olmasa da yaşam kalitesini düşürmektedir.

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinitin en önemli belirtileri burunda tıkanıklık ve akıntıdır.

Diğer belirtiler aşağıdadır.

*Burunda sulu akıntı

*Gözlerde yanma, kaşıntı ve sulanma

*Aksırık, hapşırık veya öksürük

*Boğazda ağrı

*Burun, boğaz ya da üst damak kısmında kaşıntı

*Sinüslerde dolgunluk ve yüz ağrısı

*Gözaltlarının şiş ve mavimsi görünmesi

*Tat ve koku duyusunda azalma

*Yorgunluk ve uyku bozuklukları

*Hırıltılı solunum

*Çocuklarda ellerin sıkça buruna götürülmesi ve kaşınması

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjiye yatkın bünyelerde(atopik) daha kolay ortaya çıkan alerjik rinitin teşhis edilebilmesi için hastanın detaylı öyküsü alınmalıdır. Doktor fiziksel muayene yaparak bir fikir sahibi olmaya çalışır. Burnun iç yüzeyinin soluk renkli olması, saydam ve sulu akıntı, ödem görülmesi teşhisi kolaylaştırır. Boğazda farenjit ve geniz akıntısı görülebilir. Teşhis için deri testi kullanılabilir. Kanda spesifik IgE’nin düzeyine bakılmalıdır. Artan belirtiler şiddetli bir hale geldiğinde kişiler bir uzmana gitmek durumunda kalır.

Hastalığın tedavisi için antihistaminik ilaçlar veya kortizon içerikli burun spreyleri verilir. Tedavinin amacı semptomların giderilmesidir. Ancak tedavinin ilk adımı alerjenlerden uzak durulmasıdır. Hassas kişiler maske de kullanabilir. Hastalar yaşadıkları ortamdaki nem ve ısı miktarını doğru ayarlamalıdır. Polenlerin fazla olduğu mevsimlerde dış mekânlara çıkılmamalı, evdeki pencere ve kapıları açılmamalıdır. Alınabilecek bir başka önlem de evlerde akarları tutabilecek türde battaniye, kilim, halı gibi eşyalar hatta bitki bulundurmamaktır. Evde beslenen hayvanlar da alerjiye sebep olacağı unutulmamalıdır. Kullanılan nevresimlerin, yastık kılıfı ve çarşafların sık sık sıcak su ile yıkanması,  elektrik süpürgelerinin tozu dışarı vermemesi gerekir. Çocuk hastaların oynayacağı oyuncaklar da anti alerjik olmalıdır.

Alerjik Rinitte Aşı Tedavisi Ve Fototerapi

Alerjik rinite ilaçların fayda etmediği durumlarda immünoterapi yani aşı tedavisi uygulanır. Alerjiye sebep olan etkenler düşük dozla başlayarak cilt altına enjekte edilir ve sonraları doz artırılır. Aşı tedavisi herkese uygun olmayabilir.

Burun mukozasındaki iltihaplanmanın giderilebilmesi için etkili yöntemlerden biri de rhinolight ya da fototerapidir. Ağrısız bir yöntem olan fototerapi ya da ışık tedavisi gayet başarılıdır. Bu yöntem daha çok tamamlayıcı tedavi niteliğindedir.

Hastalığın ileri durumlarında cerrahi bir girişim gerekebilmektedir.

 

 

 

 

Etiketler