Algoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 3.892
Algoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Herkes yaşamı boyunca az da olsa ağrı deneyimi yaşamıştır.  Yaşanan ağrılar organik nedenlere bağlı olabileceği gibi ruhsal kökenli de olabilen hoş bir etki bırakmayan duyulardır. Ağrılar yerine, sebebine göre farklı şekillerde tedavi edilir. Hastanelerde sadece ağrıyla ilgilenen ağrı klinikleri bulunmaktadır. Ağrılar hastaların aktifliğinde ve toplum içi üretkenliklerinde azalmaya neden olur. Kişiler yaşadığı dayanılması güç ağrılar nedeniyle depresyona da girebilir. Depresyona girmek ağrılara dayanma gücünü de azaltarak bir kısır döngü yaratır. Ağrı ya da diğer adıyla algoloji klinikleri hastaları bu kısır döngüye girmekten kurtarmakta, kronikleşmiş ağrıların tedavisi gerçekleştirmektedir.

Ağrı Çeşitleri

Akut ya da iveğen denilen bazı ağrılar bir hastalığın habercisidir. Vücuttaki dokular hasar gördüğünde ağrı şeklinde belirti verebilir. Ağrılar bu anlamda kişileri doktora sevk eden bir sinyallerdir. Ağrılar iskelet kas sistemindeki bir sorundan, romatizmal bir hastalıktan, bir iltihaptan ya da kanserden kaynaklanabilir.  En az 6 aydır devam eden ağrılar kronik ağrı ya da süreğen ağrılardır. Bu tür ağrılar sinyalden daha öte bir anlam taşır. Kronik ağrı çekenler hem duygusal hem de ekonomik ve sosyal açıdan etkilenmektedir. Böyle hastaların yakın çevresindeki kişiler de moral olarak durumundan olumsuz etkilenir.

Algoloji Kliniklerine Başvuru Sebepleri

Algoloji kliniklerine başvuran hastalar çoğunlukla aşağıdaki şikâyetlere sahiptir.

*Bacak ve bel ağrıları
*Omurganın darlığına bağlı ağrılar
*Baş ağrıları
*Boyun ağrıları
*Sırt ağrıları
*Kol ve omuz ağrıları
*Eklem ağrıları
*Damar tıkanıklıklarının neden olduğu ağrılar
*Nevraljiler, yüz ağrıları
*Göğüs ağrıları
*Nöropatik ağrılar
*Kansere bağlı ağrılar
*Nedeni belirsiz ağrılar
Görüldüğü gibi farklı türde pek çok ağrıya müdahale edebilen Algoloji klinikleri tıbbın diğer dallarıyla organize bir biçimde çalışmaktadır.

Ağrıya Karşı Tıbbi Yaklaşımlar

Ağrısı olan hastalar şikâyetleri ayrıntısıyla öğrenildikten sonra fiziki muayeneden geçirilmeli, tıbbın imkânları çerçevesinde değerlendirilmeli, ağrının asıl sebebi saptanıp uygun yöntemle tedavi edilmelidir. Hekimliğin esas hedeflerinden biri kişilerin ağrılarının dindirilmesidir. Bu nedenle ağrı kesiciler tıpta önemli bir yere sahiptir. Ancak ağrı kesicilerin düzensiz ve kontrolsüz kullanımı yarar yerine zarar getirir. Ağrıların büyük çoğunluğu doğru bir ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılabilmektedir. Ağrı kesiciler yetersiz olduğunda kaynağına göre değişmekle birlikte fizik tedavi uygulamaları ve cerrahi uygulamalar gündeme gelir.

Hastanelerde Algoloji kliniklerinde ağrıların giderilmesinde ilaç tedavileri ve operatif yöntemler kullanılır. Hastaların dayanılması güç ağrılarının kesilmesi minimal operatif yöntemlerle ağrıların iletiminden sorumlu sinirlerin bloke edilmesi yoluyla sağlanır.  Mesela trigeminal nevraljinin şiddetli elektrik çarpmalarını andıran yüz ağrıları hastalığa adını veren trigeminal sinirin bloke edilmesiyle 3 yıl ile 8 yıl arası ortadan kaldırılabilir. Hastalar için bu büyük bir rahatlıktır. Boyun ve bel fıtıklarında da bu tür sinir blokajları uygulanabilmektedir. Bu tarz girişimsel uygulamalar yaklaşık olarak 30–45 dakika sürmekte, ameliyathanelerde lokal anestezi ve hasta hafif sedasyon (uyku) altındayken yapılmaktadır. Uygulamalar sırasında kullanılan ileri görüntüleme teknikleri başarıyı artırmaktadır.

Etiketler