Allergodil Nazal Sprey Nasıl Kullanılır, Fiyatı Ve Yan Etkileri

Yazar Yorum Yap 5.095
Allergodil Nazal Sprey Nasıl Kullanılır, Fiyatı Ve Yan Etkileri

Burun tıkanıklıkları yediden yetmişe üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve gribal enfeksiyonlarda sıkça karşılaşılan bir şikâyet olarak bilinir ve görülür ancak burun içerisindeki mukoza sıvısının çeşitli nedenlerde dolayı sertleşip tıkanıklığa yol açabileceği de bilinmesi gerekenler arasında yer alır. Enfeksiyonların dışında burun tıkanıklığını tetikleyici nedenlerden birisi de elbette alerjik reaksiyonların meydana gelmesidir, böyle durumlar içinde özel olarak kullanılan anti- alerjik burun spreyleri arasında yer alan allergodil nazal sprey nasıl kullanılır bu konuya değinelim. İçeriğindeki etken maddesi azelastin hidroklorür sayesinde mevsimsel ya da mevsimsel olmayan burun kaşıntısı veya hapşırma gibi şikâyetlerin giderilmesinde kullanılır. Kullanımı için öncelikli olarak doktorunuzun önerisini dikkate almalısınız ancak daha önceden kullanıyorsanız ya da size sözel olarak bu sprey önerildi ise günde kere her burun deliğine birer kez sıkılarak kullanılır. Bunun nedeni ise devinimli bir süreç olmadığından ve mukozanın yenilemesi diğer hastalık durumlarına nazaran daha yavaş ilerlediğinden ayrıca ilacın etkisinin 12 saat süre boyunca devam etmesinden kaynaklıdır.

Reçete harici alım yapmak isteyen için allergodil nazal sprey fiyatı ise 10,66 TL olarak belirlenmiştir, bunların dışında kullanılması gereken durumlar ile birlikte kullanılmaması gereken durumlarında bilinmesi ve hatta kullanımı sırasında dikkat edilen durumların bilinmesinde de yarar vardır. Örneğin içeriğindeki maddelere karşı alerjisi olan kişilerin ve 6 yaş altındaki çocukların kullanılması uygun değildir, hamilelik ve emzirme döneminde yeterli bilgi sahibi olunmadığı için kullanılması uygun değildir. Ayrıca bu tip ilaçların kullanımı kadar saklanma koşullarına da dikkat edilmesi gerektiği herkesçe de bilinmelidir, çünkü ilaç içerisindeki olumsuz bir deformasyon kullanan kişiye olumsuz olacak şekilde etki edebilmektedir. Saklama koşullarına gelecek olursak 25 derecenin altında oda sıcaklığında saklanmalıdır çünkü buzdolabı gibi 8 derecenin altındaki bir ortamda uzun süre saklanması ile içerisindeki maddelerde kristalleşmeler görülür. Ayrıca ilacın ambalajının açılmasından itibaren 6 aylık bir süreç içerisinde tüketilmesi gerekmektedir daha uzun süreli kullanımlar için uygun değildir.

Allergodil nazal sprey yan etkileri konusu da ele alınması gereken başlıca konular arasında yer alır ve diğer ilaç gruplarındaki gibi karşımıza sık görülenden seyrek görülene kadar değişen yan etki faktörlerini anlatan listeler çıkar. Sık görülen yan etkileri;

– Uygun pozisyonda kullanılmamasına bağlı olarak gelişen mide bulantısı ve ağız ve geniz bölgesinde acı tat oluşması,

Seyrek görülen yan etkileri;

– İltihaplı veya enfeksiyonlu burun mukoza etkileşimlerinde kullanıldığı takdirde burunda batma, kaşıntı, hapşırma ya da burun kanaması görülebilir,

Çok seyrek olarak görülen yan etkileri;

– Baş dönmesi,

– Aşırı duyarlılık gösteren reaksiyonlar,

– Döküntü veya bağlı olarak kaşıntı,

– Yüksek ateş,

– Yorgunluk, bitkinlik hissi,

– Baş dönmesi.

Gibi yan etkileri sıralayabilmemiz mümkündür, diğer ilaçlara nazaran daha zararsız yan etkilere sahip olsa da ihmal edilmeden doktor ya da bir eczacıya danışılmasında fayda vardır.

Etiketler