Amfetamin Nedir Etkileri Nelerdir? 

Yazar Yorum Yap 3.088
Amfetamin Nedir Etkileri Nelerdir? 

Uyuşturucu türlerinden biri olan ve ilk kez 1887 yılında sentezlenmiş bir sentetik uyuşturucu olarak bilinmektedir. Oldukça etkili olan bu uyuşturucu türü kişi kullandıktan 15- 20 dakika sonra etki göstermektedir.

İnsan vücudunda uyarıcı olarak kullanılan amfetaminler birçok ağrı kesici içerisinde de yer almaktadır. Uyarıyı bir etkiye sahip olduğu için kimi zaman insanlarda ve hayvanlarda doping etkisi yarattığı için tercih edilebilmektedir. Amfetamin etkisi ilk olarak soğu algınlığında bronşların genişletilmesinde kullanılmıştır. Bunun dışında insan vücuduna oldukça büyük etkileri bulunmaktadır.

Amfetamin Etkileri 

Amfetamin uyarıcı bir ilaç olduğundan kalp ritimlerini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Göz bebeği büyümesi, idrar kesesinde yer alan kasların kasılması, sempatik sinir sisteminde destek sağlaması en bilinen etkilerindendir.

Uyku sorunu olan kişilerde uzun süre uykusuzluğu giderici etkiye sahip bir ilaçtır. Kişide yorgunluğu alarak daha enerjik bir vücut sağlar. Fakat bu durum devam ettirildiğinde vücut bir süre sonra iflas etmeye başlar. İştah kesici özelliği nedeni ile de kişinin fazla yemek yemesine engel olmaktadır. Fakat kalpteki ritim bozukluğuna sebep olduğu için iştah kesici olarak tercih edilip kilo vermeye yardımcı şeklinde kullanılmamalıdır.

Amfetamin bazı sinir bozukluklarına sebep olarak zihnin zarar görmesine sebep olabilmektedir. Fakat yine de buna rağmen alkol bağımlılığı olan kişilerde amfetamin kullanımı tavsiye edilmektedir. Psikolojik olarak kişinin rahatlamasına yardımcı olur.

Amfetaminin kişide istenmeyen etkileri de mevcuttur. Bu etkiler arasında en çok bilinen ise sinirlilik hali, uykusuzluk, kusma ve ishal gibi durumlardır. Çok yüksek dozda alındığında ise zihin kaybına sebep olur. Hatta bazı kişilerde ölüme bile sebep olduğu bilinmektedir. Amfetamin uyarıcı bir etkiye sahip olduğundan bazı sporcular tarafından kullanılarak doping etkisi tercih edilebilmektedir. Uyuşturucu maddeler arasında en çok bilinen çeşitlerdendir.

Amfetamin kullananların genel olarak uyku sorunu çok fazladır. Enerji verdiğinden dolayı uykuya geçiş zor olur. Kişi uzun süre uykusuz kalabildiği için bir süre sonra farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Devamlı kullanım için uygun değildir. Kişinin ihtiyacından çok fazla kullanılması ileriki dönemlerde oldukça zararlı bir ilaca dönüşmektedir. Kalp ritminde oluşan ani değişimler kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Amfetamin Nasıl Kullanılır? 

Uyarıcılar arasında en çok bilinen ilaçlardan biri olan amfetamin ağız yolu ile damla şeklinde alındığı gibi en çok kullanım ise şırınga ile enjekte edilmesidir. Ağır kokusu ve acı tadı ile ağız yolu ile alınması oldukça zor bir durumdur.

İki çeşitte bulunabilen amfetamin farklı isimler ile piyasada yer almaktadır. Dexedrine adıyla piyasada bulunan amfetamin ayrıca metafetamin ve benzfetamin adı ile ilaç şeklinde satışa sunulmuştur. Bu ilaçların doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Özellikle bilinçsiz kullanıma dikkat edilmesi gereken ilaçlar arasında yer alarak kontrollü kullanılması gerekir.

 

Etiketler