Amiloidoz Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar 1 Yorum 1.904
Amiloidoz Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Metabolizma hastalıklarından biri olan amilodioz hastalığı amiloid olarak bilinen lifli proteinin organlarda birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Genel olarak vücutta böbrek, böbrek üstü bezi, mide, bağırsak ve karaciğer gibi organlarda birikme yaptığı görülmektedir.

Kemik iliği hücrelerinde üretilen ve anormal protein olarak adlandırılan amiloid doku ve organları etkilemektedir. Nadir görülen bir hastalık olduğu için henüz neden kaynaklığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı hastaların risk altın olması bu durumun gelişmesine neden olmaktadır.

Amilodiozun farklı çeşitleri bulunur. Birinci grup en sık görülen durumlardan biridir. E çok etkilediği bölümler ise dil, cilt, akciğer, kalp, sinir ve bağırsaklardır. İkinci amilodioz ise bazı kronik hastalıklar ile beraber meydana gelebilmektedir. Genel olarak böbrek, dalak, karaciğer ve bağırsakları etkiler. Üçüncü amilodioz genetik bir durum olabilmektedir. Sinir ve sindirim sistemini doğrudan etkileyen bir yapıya sahiptir.

Amilodioz Nedenleri? 

Vücudun enfeksiyona karşı korumasını sağlayan antikorlar yeterli şekilde parçalanmadığında ve bu işlem kemik iliğinde gerçekleşmesinden dolayı meydana gelebilen bir hastalıktır. Antikorların parçalanmaması durumunda meydana gelen amiloid vücutta fazla birikmeye neden olmaktadır. Bu da hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur.

Genetik faktörler dışında 50 yaş üzeri kişilerde daha sık görülen bir durum olduğundan kişinin sağlık durumu bu aşamada oldukça önemlidir.

Amilodioz Belirtileri 

Hastalığın etkilemiş olduğu organ kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fakat bazı durumlarda belirti göstermediği için uzun süre teşhisi zorlaşmaktadır. Böbrek ve kalpte etki gösteren amilodioz hayati önem taşıyan bir durumdur.

Zayıflık, ciddi kilo kaybı, nefes darlığı, dilin büyümesi, yutkunma zorluğu, düzensiz kalp ritmi, göz çevresinde morluk, ishal ya da kabızlık, şiddetli yorgunluk, ciltte morarma ve kalınlaşma, idrarda protein, sinir sisteminde bozukluk ve ellerde ayaklarda uyuşma hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Amilodioz Tedavisi 

Bu hastalığın kesin bir tedavi yöntemi söz konusu değildir. Fakat bu hastalığa sebep olan kronik bir rahatsızlık var ise öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Amilodioz kaynaklı vücutta meydana gelen şişlik ve ağrıların önlenmesi için ilaç kullanımı yapılabilmektedir. Hastaya ilaç tedavisinin yanı sıra özel diyet uygulaması yapılmaktadır.

Hastanın ve hastalık derecesine göre etkilenen organlara uygulanan tedavi yöntemi bir süre sonra hastanın iyileşme göstermesini sağlamaktadır. Özellikle böbrekleri etkilediği için tedavi durumu söz konusu olmaz ise ileri ki dönemlerde böbrek nakli ihtiyacı doğabilmektedir. Böbrek gibi kalbi de etkileyen bir yapıya neden olduğundan kalp nakli de söz konusu olacaktır.

Hastalığın böbrek ve kalp sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemesi hastanın yaşam kalitesine de zarar veren bir etkiye sahip olur. Düzenli olarak doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir. Erken teşhis hastalığın ilerlemesini durdurarak kişinin eski sağlığına kavuşması sağlanabilir. Fakat altta yatan hastalığın teşhisi doğru bir şekilde yapılmalıdır.

 

Etiketler

1 Yorum