Amipli Dizanteri Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 895
Amipli Dizanteri Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Her yaşta görülebilen ve genel olarak yiyecek ve içeceklerde bulunan amipler yüksek ısı da ölmektedirler. Amipin yol açtığı hastalıklardan biri olan amipli dizanteri bulaşıcı bir hastalıktır. Ağız yolu ile vücuda alınan amip ince bağırsakta kist halini alır ve bu bölgede patlama gösterir. İnce bağırsakta bölünen amipler kalın bağırsağa geçerek hastalık oluşturmaktadırlar.

Amiplerin kalın bağırsağa yerleşerek yaralar oluşturması hastalığında oluşmasına neden olmaktadır. Kan akışının az olduğu bölgelere yerleşerek yaraların oluşmasına sebep olmaktadırlar. Kişinin dışkısında görülen amip kistleri hastalık habercisi olmaktadır.

Amipli Dizanteri Belirtileri 

Yiyecek ve içeceklerden vücuda bulaşan amipler kısa sürede kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra su ile bulaşan amipler daha hızlı bir şekilde hastalık yapar. İştahın azalması, kilo kaybının olması, kusma ve kanlı ishal şeklinde belirti göstermektedirler.

Kalın bağırsak bölgesinde yer aldıkları için nadirde olsa kalın bağırsağın delinmesine neden olur. Ayrıca kalın bağırsak bölgesinde kistlerin oluşmasına sebep olurlar.

Amipli dizanteri vücut direncinin düşmesi ile de belirti göstermektedir. İleri düzeyde kana karışarak diğer iç organlarda da apselere sebep olmaktadır. Hastalığın en belirgin özelliği ishalin kanlı olmasıdır. Bu durum söz konusu ise mutlaka acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Amipli Dizanteri Teşhisi 

Bu hastalıkta erken tanı oldukça önemlidir. Dışkı testi hastaya uygulanır. Dışkı sırasında amiplerin hareket ettiği ve ayağımsı canlıların dışkıda olduğu gözlenir. Hastalarda bazı durumlarda röntgen çekilerek hastalığın teşhisi konulabilmektedir.

Amipli dizanteride amipler bölünme yaparak çoğalırlar. Taşıyıcı hastalarda genel olarak 2 kist şeklinde bölünme olur. Hastalarda ise 4 kist şeklinde bölünme gerçekleşir.

Amipli Dizanteri Tedavisi 

Hastalığın tedavisi 10 gün boyunca sürdürülmektedir. İshal tipi ilaçlar kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra ishal tipi ilaçlar kullanılmadığından bazı durumlarda antibiyotik kullanımı olmaktadır. Hastalık tedavi sürecine girdiğinde kişinin dikkat etmesi gereken durumlar söz konusudur.

Yiyecek ve içeceklerden bulaşan bir hastalık olduğu için yiyeceklerin bol su ile yıkanıp mutlaka yüksek ısıda pişirilmesi gerekmektedir. Ayrıca güvenilir yerlerden alışveriş yapılmaya dikkat edilmelidir.

Yemeklerin pişirildikten sonra mutlaka tüketilmesi gerekir. Bekleyen yiyeceklerde de amip oluşumu söz konusu olmaktadır. Ellerin sürekli olarak yıkanması gerekir. Özellikle sık sık elleri sabunlu su ile yıkamak birçok hastalığın engellenmesini sağlar.

Mutfak temizliği son derece önemli koşullardan biridir. Pis ve kirli bir mutfakta yemek yapmak ve yiyecekleri barındırmak amiplerin yaşaması için ortam hazırlamaktadır. Yemeklerin sinek ve böcek gibi haşerelerden korunması gerekir. Bu canlılar taşıyıcı olarak amiplerin besinlere bulaşmasına neden olur.

Pişmiş ya da pişmemiş yiyeceklerin bir arada tüketilmesi de amiplerin yaşaması için ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle mutlaka güvenilir su tüketilmelidir. Su içerisinde bulunan amipler vücutta hızlı yayılmaya neden olur. Bununla beraber hastalık daha hızlı bir şekilde ilerleme gösterir.

 

 

Etiketler