Anafilaksi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Yazar Yorum Yap 1.713
Anafilaksi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

İnsanların ciddi olarak geçirdiği alerjik durumlara karşı görülen reaksiyonlara anafilaksi adı ile tanımlayan doktorlar, bu reaksiyonları genel anlamda; kısa süre içerisinde gerçekleşen ya da ölümcül olanlar olarak anlatıyor. Alerjik durumlar sonrasında ortaya çıkan bu durum aslında bir anlamda tehlike çanlarının da çalmasına işaret ediyor. Anafilaksiye karşı gerekli önlem alınmadığı zaman ileride tehlikeli sonuçların da doğabileceği doktorlar tarafından bildiriliyor.

Anafilaksi Ne Zaman Gözlemlenebilir?

Anafilaksi durumu genel olarak bakıldığı zaman; alerjik reaksiyonlar gösteren besinler tüketildiğinde, alerjik reaksiyon gösteren böcekler ısırdığında, ilaçlar alındığında ya da alerjik durumu ortaya çıkartabilecek malzemelere dokunulduktan sonra ortaya çıkabiliyor.

Anafilaksinin Belirtileri Nedir?

Anafilaksi vücutta kendini yavaş yavaş göstermeye başlar. En çok gözlemlenen belirtileri arasında ise kabarıklık, kaşıntılı olarak kızarıklık, yüz, kulak, göz kapakları, ağız ve ayak bölgelerinde şişlik, burun akıntısı, dilde şişme, nefes alırken zorluk çekme, hırıltı oluşumu ya da ses tellerinde değişiklik, ishal, kusma, baş dönmesi ile bayılma yer alıyor.

Yukarıda saydığımız belirtiler hastalara göre değişkenlik gösterebiliyor. Ancak bu belirtileri olduğundan şüphelenen kişilerin mutlaka hemen bir doktora başvurması gerekiyor.

Anafilaksinin Tedavisi Nedir?

Tedavi sürecinde hasta, doktorun gözlem altında tutması ile başlar. Kısa sürede belirtilerin azalması ve anafilaksinin durdurulması için tedaviye başlanılır. Çoğu hastanın genel olarak yanlarında vücuda enjekte edebilecek ilaçları bulunduğu için, herhangi bir sıkıntıda hayati tehlikenin de önüne geçilmesine yardımcı olurlar.