Androjen Hormonu Ne İşe Yarar Düşüklüğü ve Yüksekliği Neden Olur? 

Yazar Yorum Yap 1.463
Androjen Hormonu Ne İşe Yarar Düşüklüğü ve Yüksekliği Neden Olur? 

Androjen hormonu yüzde oluşan kılların gelişmesi, seste kalınlaşma ve kaslarda artışı sağlayan bir hormondur. Ayrıca ikincil erkek cinsiyetin özelliklerinde gelişme sağlar. Bu hormon erkeklerde testis bölgesinde üretilir. Her iki cinste ise adrenal bezlerde özelleşmiş şekilde üretilmektedir. Kadınlarda menopoz dönemine kadar üretilen bir hormondur.

Androjen erkeklerde bilinen testosteron olarak da bilinmektedir. Bunun yanı sıra ergenlik döneminde sesin kalınlaşmasını ve yüzdeki kılların çıkmasını sağlar. Büyümeyi hızlandıran bu hormonun kas kütlesinde de büyüme yaptığı görülür. Ergenlik döneminde erkeklerde gelişimi sağlayan bu hormon yetişkinlerde cinsel yaşamın sürmesini sağlar.

Androjen hormonları ergenlik döneminde kişinin gelişimini hızlandırır. Cildin kalınlaşmasını, cilt renginin koyulaşmasını, ses tellerinin daha kalın yapıda olmasını, sakalların çıkmasını ve cinsel uyarıların yapılmasını sağlar. Bu horonun az ya da çok fazla vücutta üretilmesi bazı durumlara sebep olabilmektedir.

Androjen Hormonu Düşüklüğü 

Kadın ve erkeklerde yer alan bu androjen hormonları gelişim ve büyüme de oldukça büyük rol oynar. Bu hormonların düşüklüğünde özellikle erkeklerde sakalların geç uzaması ve kas yapısının az olması meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra seste incelme ve cinsel istekte azalma görülür.

Androjen hormonu düşüklüğü ergenlik döneminde gelişimi gerileten bir yapıya sahiptir. Yetişkin erkeklerde ve kadınlarda ise cinsel isteksizlik yaparak cinsel yaşamı kabusa çevirmektedir.

Androjen Hormonu Yüksekliği 

Androjen gelişimde rol aldığından ve kişinin cinsel yaşamını da etkilediğinden dolayı destek ile hormon üretimi sağlanabilmektedir. Fakat androjen yüksekliği bazı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Testis tümörleri, adrenal tümörler, androjen salgılayan tümörler ve adrenal bozukluklar androjen hormonunun yüksek çıkmasına neden olabilir. Erkeklerde bu hormonun fazla üretilmesi erken yaşta cinsel gelişime yol açabilmektedir. Çok fazla androjen üretimi yüzde akneye sebep olmaktadır. Vücutta aşırı kılanmaya ve kelliğe neden olabilmektedir.

Kadınlarda androjen hormonunun fazla üretilmesi seste kalınlaşmaya, klitoris büyümesine, erkek tipi saç dökülmesine ve sivilcelenmeye neden olabilmektedir.

Androjen İlaçlarının Etkisi 

Androjen hormonuna bağlı olarak erkeklerde kullanılan androjen ilaçları cinsiyet özelliklerinin uyarılması için kullanılmaktadır. Testisler olması gereken şekilde çalışmıyor ise bunların normal bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Androjen ilaçlar ayrıca bazı meme kanseri türlerinde tedavi destekleyici olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra vücut geliştirme de kullanılan ilaçlardır. Fakat sağlık bakanlığından onaylı ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir.

Androjen ilaçların yan etkileri genellikle vücudun su tutması ve kilo artışını sağlamasıdır. Bu durumda genel olarak doktor kontrolü altında hormon vücutta yeteri kadar üretilemediği durumlarda kullanılması gerekmektedir.

Kadınların androjen ilaçlarını kullanmaları yüzde aşırı kıllanmaya ve erkeklerde görülen kas kütlelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Hormon tedavisi için öncelikle doktor kontrolünün yapılması daha sağlıklı yöntemlerden biri olacaktır. Ergenlik döneminde hormon desteğinin yapılması ileri de sorun yaşanmasına neden olabilir.

 

Etiketler