Androloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 2.844
Androloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Dişi ve erkek üreme sisteminin işleyişi hormonlarla denetlenir. Bu hormonların bazıları ortaktır. Erkekte olan, kadında olmayan hormonlar da bulunmaktadır. Yunancada “andros” erkek anlamında, “logos” ise bilim anlamındadır. Bu iki kelimenin birleştirilmesiyle oluşan Androloji  “erkek bilimi” gibi bir anlam taşısa da esasen erkeklerin ve dolaylı olarak da kadınların üreme sistemi sağlığıyla, kısırlık gibi işlev bozuklukların tanısı ve tedavisiyle ilgilenen tıbbın özel bir dalıdır. Yaşlanmayla birlikte erkek ve kadın vücudundaki bazı organların işlevlerinde azalma görülebilmektedir. Üreme sistemi de yaşlanmadan payını almaktadır. Androloji poliklinikleri erkeklerin yaşlanmaya bağlı cinsel işlev problemleriyle de ilgilenir. Birçok hastanede bu bölüm ürolojinin bir yan dalı olarak yer almaktadır.

Erkekte Kısırlık Sorunu

Kısırlık giderek artan sağlık sorunlarından biridir. Hem kadını hem de erkeği ilgilendiren sebeplerle ortaya çıkan kısırlık sorununun çözümü Tüp Bebek Merkeziyle bağlantılı olarak çalışan androloji polikliniklerinde aranmaktadır. Kısırlık tedavisi bir ekip çalışmasını gerektirir. Kısırlık erkekten kaynaklanıyorsa mikrocerrahi yöntemlerle erbezleri ya da testislerden sağlıklı spermler bulunmakta ve tüp bebek yöntemiyle kısırlık sorunu çözülmeye çalışılmaktadır. Mikrocerrahinin kullanıldığı bir başka alan varikosel tedavisidir.  Varikosel erkeklerdeki kısırlık sebeplerinden biridir. Kısırlıktan başka testosteron denilen erkeklik hormonunun da azalmasına sebep olan varikosel sorunu basit bir operasyonla giderilir. Varikoselektomi denilen ve mikrocerrahi yöntemi kullanılan bu operasyonda bacaklardaki toplardamarlarda olduğu gibi varisleşen testis toplardamarları ortadan kaldırılmaktadır. Kısırlık problemi hormonlardan kaynaklanıyorsa buna yönelik tedaviler uygulanır.

Androloji Kapsamına Giren Hastalıklar

Teşhis ve tedavi aşamalarında modern ve gelişmiş yöntemlerle çalışan Androloji bölümü kapsamına giren ve tedavisi yapılan hastalıklar, tedavi kapsamındaki uygulamalar aşağıda listelenmiştir.

*Kısırlık (infertilite)

*Sünnet derisi ve penisle ilgili hastalıklar

Testisle ilgili hastalıklar

*Varikosel

*Mikrocerrahi yöntemlerle yapılan varikoselektomi işlemi

*Cinsel fonksiyon bozuklukları

*Cinsel isteksizlik

*Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar

*Erken boşalma

*Ejakülasyon ve orgazm bozuklukları

*Cinsiyetin belirsiz olması durumu (intersex)

*Prostat

*Hidrosel (su fıtığı)

*Penisin yapı ve şekliyle ilgili bozukluklar

*Penis protezi (mutluluk çubuğu) uygulaması

*Spermatosel (Testislerin üzerindeki epididimislerde oluşan bir çeşit kist)

Sorun Varsa Çözüm De Vardır

Çocuk sahibi olamamak, sertleşme eksikliği, erken boşalma gibi problemler bazı ailelerde boşanmaya sebep olabilmektedir. Tedavisi mümkün olan buna benzer işlev bozuklukları için Androloji bölümlerine başvurulmalıdır. Cinsel işlevlerdeki bozuklukların tanısını yapan ve tedavisini üstlenen, birçok hastanede mevcut olan Androloji poliklinikleri çalışmalarını Kadın Hastalıkları ve Doğum klinikleriyle ortak yürütmektedir. Bu nedenle Androloji merkezleri kadınlardaki bazı cinsel işlev sorunlarıyla da ilgilenir.

 

 

 

Etiketler