Anensefali Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 831
Anensefali Nedir?  Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anensefali çok ciddi bir durumdur. Bu durum nadir görülür. Anensefali olan bebeklerin yarıdan fazlası daha doğmadan ölür. Doğanlarda kısa sürede hayata veda eder. Çünkü bu durum kafatasının ve beynin tam olarak gelişemediği durumlardır. Beyni olmayan bir bebeğin yaşaması da imkansızdır.

Anensefali’ninn Sebebi: Anensefali’de beynin, kafatası derisinin ve kafatasının bir kısmının hatta ciddi bir kısmının yokluğudur. Bu durumun sebebinin tıbbi açıklaması şudur: Bebek anne rahmine düştükten sonra ortalama 23 ile 26. Günler arasında nöral tüpün yakın kısmındaki kapanma bozukluğundan dolayı meydana gelir.

Anensefalinin bebeklere etkisi: Bu durum bebeklerdeki ön beyinin yokluğu anlamına gelir. Bu durumun kız bebeklerde görülme olasılığının erkek bebeklere göre daha fazla olduğu bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu anormallikte olan bebeklerinin yarısından fazlasının doğmadan önce öldüğünü söylemiştik. Eğer doğarlarsa da kör, sağır olurlar ve ancak birkaç gün yaşayabilirler.

Anensefali genetik sebeplerden dolayı da görülebilir. Ailenin bebeğinde bu durum oluşmuşsa diğer bebeklerinde de bu durumun görülme olasılığı yüksektir. Anensefali bebekleri olan aileler bir daha bebek düşündükleri zaman onlara genetik danışmanlık yapılması gereklidir. Bu durum dünyanın bazı bölgelerinde daha sık görülür. Zaten bazı hastalıklar çevre ve doğal şartlardan dolayı daha yaygındır. Bunun örneklerine yakın çevreden de gözlemlemek mümkündür. Örneğin fabrikaların çok olduğu bölgelerde kanser gibi ciddi hastalıklara daha sıklıkla rastlanır. Ya da şehir yaşamının köy yaşamına göre daha sıkıntılı ve yapay olması insanlarında bu iki yerleşim bölgesine göre yaşam sürelerini etkileyebilmektedir. Doğal beslenen ve bol oksijenli bölgelerde yaşayanlar daha sağlıklı ve uzun ömürlü olurken, kalabalık ve şehrin her türlü zehrini içine çekenler daha sağlıksız ve kısa bir hayat sürebilirler. Tabii bu durum için garanti verilemez.

Anensefalinin oluşmasında anneden kaynaklı bazı sebeplerde olabilir. Annenin hamilelik esnasında ateşlenmiş olması gibi. Ama bu ateş, yüksek bir ateştir. Bazı enfeksiyonlar da bu duruma sebebiyet verebileceği gibi en önemli hususlardan biri de elbette ki beslenmedir. Hamile bir annenin illa ki çok iyi beslenmesi gerekir. Bazı anneler bazen çok kilo almamak için yetersiz beslenirken bazı annelerde bebekleri kilo alsın diye ne bulurlarsa yerler. Her iki durumda oldukça yanlıştır. Önemli olan hem anne hem de bebek için gerekli olan vitaminlerin ve minerallerin tüketilmesidir. Hamilelikte 20 kilo almış bir annenin bebeği 2 civarı bir kiloda doğarken hamilelikte 8 kilo almış bir annenin bebeği 3,5 kilo doğabilir. Bunun için hamile kişi ne yiyip, içtiğine mutlaka dikkat etmelidir. Yoksa anensefali gibi çok ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Anensefaliye sebep olan besin eksikleri nelerdir diye baktığımızda karşımıza çinko, bakır ve folikasit çıkar. Folikasit daha gebelik başlamadan anne adaylarına ilaç olarak verilir. Ve anne adayları hamilelik sürecinin çok hassas bir süreç olduğunu, her aşamasının mutluluk ve heyecan verici olduğu kadar dikkatli geçirilmesi gereken bir süreç olduğunu da unutmamalıdır. Doktor tavsiyelerine mutlaka uyulmalı, gerekli tahliller ve tetkikler yaptırılmalıdır.

Bebekte anensefali olduğunu anlamak için çeşitli testler yapılır ve alanında uzman doktor tarafından bebek ultrason ile incelenir. Gerekirse amniyosentez yapılır. Tabi ne yapılması gerektiğine doktor karar verir. Eğer yapılan incelemeler sonucunda bebekte anensefali teşhisi konulursa yapılabilecek bir tedavi de olup olmadığına doktor karar verir ama bu anormalliğin tedavisi olmayabileceğinden bebek ya doğmadan ya da doğduktan sonra ölebilir. Ayrıca yapılan testlerde yanılma payı olabileceği de unutulmamalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki söylenildiği gibi önemli olan annenin yapılması gereken tüm testleri yaptırmış olması gerçekliğidir. Gerekirse ay ay gerekirse hafta hafta hatta gerekirse her gün anne adayı gerekli tüm test ve tetkikleri yaptırmalıdır. Bilinmelidir ki anne karnındaki bebeğin hayatı dahi erken teşhise bağlıdır. Bu sebeple sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek adına biraz yorulmanın hiçbir sakıncası yoktur. Konu bebek sağlığı olduğundan dolayı devletin çeşitli kademelerinde bulunan kurum ve kuruluşlar bir çok anne ve aileye ücretsiz hizmet vermekte ve böylelikle aile bütçesine ekstra bir masraf çıkmamaktadır. Her türlü konu ve sorunda bu kurum ve kuruluşlara rahatlıkla başvuruda bulunacağınızı asla unutmamalısınız. Çünkü bebek sağlığı her şeyden önemlidir.

Etiketler