Anestezi Nedir Çeşitleri Nelerdir? 

Yazar Yorum Yap 790
Anestezi Nedir Çeşitleri Nelerdir? 

Canlı vücudunun ağrı, ısı, ışık ve tüm hislerinin geçici olarak ortadan kaldırılmasına anestezi adı verilmektedir. Geçmişten günümüze kadar kullanılan anestezi yöntemi genellikle ameliyat esnasında kullanılmaktadır. Bir bölgenin uyuşturularak tüm duyu hislerinin kaldırılmasını sağlar. Geçmişte çeşitli ağrıların giderilmesi için kullanılmış olsa da günümüzde özellikle tıp alanında kullanılan bir yöntemdir.

Çeşitli bitkilerin kullanılması ile keşfedilen bu yöntem ameliyatlarda canının acı ve ağrı hissetmesini engellemektedir. Bunun yanı sıra anestezi yapılan bölgede kişiye uygulanan işlemler kişi tarafında hissedilmemektedir.

Tıp ve kimya alanında tercih edilen anestezi yöntemi özellikle ameliyatlarda kullanılıp hastanın acı ve ağrıya karşı tepki vermesini engeller. Bunun dışında uykusuzluk ve psikolojik rahatsızlıklar içinde bilinç açık olarak uygulanan uyuşturma işlemleri bulunmaktadır.

Anestezi Çeşitleri 

Anestezi kişiye genel olarak ameliyat esnasında uygulanan bir yöntemdir. Çeşitli ilaçlar sayesinde hastanın bilinci tamamen kapatılır. Bu anestezi çeşidi genel anestezi adı ile anılır. Solunum ya da damar yolu ile verilen ilaç birkaç dakika içerisinde hastanın tamamen uyku haline geçmesine ve bilincini yitirmesine sebep olur.

Genel anestezi uygulanan hasta işlem boyunca genel anestezi cihazına bağlı durumdadır. Hastanın bilinci açık olmadığında anestezi uzmanı tarafından sürekli kontrol altına tutulmaktadır. Genellikle ağır ve uzun zaman alacak ameliyatlar esnasında sıkça tercih edilir. Ülkemizde de daha çok genel anestezi yöntemi tercih edilmektedir. Hastaya uygulanan işlem son bulduğunda anestezi halinde olan hasta tekrar ilaç yardımı ile uyandırılmaktadır.

Genel anesteziden sonra hastanın çok fazla mide bulantısı ve baş dönmesi olmaktadır. Hastanın uyanır yanmaz yerinden kalkmaması gerekir. Bazı hastalarda bu durum bir müddet sürmektedir. Hastanın ameliyat esnasında uyanması ya da bilincinin yerine gelmesi mümkün değildir. Anestezi uzmanı hastanın bu durumunu takip eder. Ameliyat sonrasında hastanın ağrı hissetmemesi için ameliyat sorasında ağrı kesici iğne vurulabilmektedir. Doktorun uygulamış olduğu ameliyatın önemine göre de ağrı kesici dozu ayarlanabilmektedir.

Anestezi çeşitlerinden biri de bölgesel anestezidir. Yani herhangi bir bölgeye yapılacak olan müdahalede hastanın müdahale edilecek bölgesine ve yakın çevresinin uyuşturulması için yapılan anestezidir. Bu anestezi genel olarak işlem yapılacak bölgenin çevresinin de doku hissini geçici olarak kaybetmesi ile uygulanmaktadır. Hastanın bu anestezi esnasında bilinci tamamen açık olmaktadır. Hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Bölgesel anestezi de de farklı uygulamalar yer almaktadır.

Vücutta belden aşağı uyuşma için spina anestezi uygulaması yapılmaktadır. Sezaryen doğum esnasında sıkça tercih edilmektedir. Hasta bilinci açık fakat belden aşağıda olan bölgeyi hissetmemektedir.

Epidural anestezi ise bölgesel anestezinin diğer bir çeşididir. Bu anestezi belden yapılan bir iğne ile gerçekleşir ve spinal anestezi ile benzerlik gösterir.

Anestezi çeşitleri arasında en çok bilinen diğer bir anestezi yöntemi ise lokal anestezidir. Bu anestezide sadece işlem yapılacak olan bölgeye anestezi uygulaması yapılmaktadır. Diğer anestezi işlemlerinden daha kısa süren bir anestezi işlemidir. Bu anestezi işleminde genel olarak iğne yerine sprey ya da krem uygulaması yapılmaktadır.

Hangi anestezinin hastaya uygun olduğunu anestezi uzmanı ve yapılacak olan işlemde doktorun belirttiği yöntem tercih edilmektedir. Hastanın genel durumuna göre belirlenen anestezi yöntemi bazı hastaların sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka uygulanacak olan anestezi yöntemi doktor tarafından belirlenmelidir. Ameliyat öncesinde hasta bir kez de olsa mutlaka anesteziye girerek hastanın genel yapısı değerlendirilmektedir. Buna bağlı olarak alınan sonuca göre anestezi çeşidine karar verilir ve ameliyat yapılır.

 

Etiketler