Ankilozan Spondilit Kimlerde Görülür, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 4.313
Ankilozan Spondilit Kimlerde Görülür, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit başlı başına düşük konuşma ve göz dokusu ile ilgili, esasta omurgayı etkileyen bir artrit formudur. Ancak diğer eklemler de buna dahil olabilmektedir. Ağır, kronik ağrı ve rahatsızlık verebilen omurga eklemlerinin, omurların iltihaplanmasına neden olur.

Daha ileri vakalarda bu iltihaplanma, ankiloza yol açabilir; omurga bölümlerinde yeni kemik oluşumu sabit, hareketsiz bir konumda omurganın kaynaşmasına neden olur.

Ankilozan Spondilit
Ankilozan Spondilit

     Ankilozan spondilitin belirgin özelliği hastalığın ilerlemesi sırasında sakroiliak eklemlerin tutulumudur. Sakroiliak eklemleri, omurganın pelvise kattığı omurganın tabanında bulunur.

Ankilozan spondilit, omurgayı etkileyen artrit tipidir. Ankilozan spondilit semptomları, boyundan bel altına kadar ağrı ve sertlik içerir. Omurganın kemikleri birlikte kaynaşır ve sert bir omurga oluşturur. Bu değişiklikler hafif veya şiddetli olabilir ve sersemletilmiş bir duruşa neden olabilir. Erken teşhis ve tedavi, ağrı ve sertliğin kontrol altına alınmasına yardımcı olur, belirgin deformeyi azaltabilir veya önleyebilir.

 Ankilozan Spondilit Kimlerde Görülür?

Ankilozan spondilit, yetişkin popülasyonun yaklaşık % 0,1 ile % 0,5’ini etkiler. Her yaşta görülebilmesine rağmen spondilit çoğunlukla gençleri ve 20’li yaşlarda erkekleri vurmaktadır. Kadınlarda daha az yaygındır, genellikle daha hafiftir ve bazı yerli Amerikan kabilelerinde daha yaygın görülür.

 Ankilozan Spondilit Tanısı Koyma

Bir romatoloji uzmanı, çoğunlukla ankilozan spondilit tanısı koyacak doktor tipidir; çünkü eklemleri, kasları, tendonları, bağları, bağ dokusu ve kemikleri etkileyen bozuklukların teşhis ve tedavisinde özel olarak eğitim almış doktorlardır. X ışınları, bireysel tıbbi öykü, ankilozan spondilit aile öyküsü ve kan çalışması (HLA-B27 için bir test de dahil olmak üzere) içeren kapsamlı bir fizik muayene, tanı koymada önemli birer faktörlerdir.

Ankilozan spondilit bazı insanlarda başlangıçta farklı olabilir. Bu, kadınlarda erkeklerden daha çok geçerlidir. Elaine Adams’ın ‘’ Kadınlar genelde biraz daha atipik bir şekilde modeldirler, bu nedenle kadınlarda teşhis koymak daha zor ‘’ demektedir. Örneğin, Ankilozan spondilit bazı kadınlardan anektal olarak, belirtileri bel ağrısı yerine boynunda başladığını belirten örnekler de vardır.

Ankilozan Spondilit
Ankilozan Spondilit

Değişken yorgunluk seviyeleri Ankilozan spondilit’in yol açtığı iltihaptan da kaynaklanabilir. Vücut iltihapla başa çıkmak için enerji harcamalıdır, bu nedenle yorulmaya neden olur. Ayrıca, iltihaptan da kaynaklanabilecek hafif ila orta dereceli anemi, genel bir yorgunluk hissine neden olabilir.

Ankilozan Spondilit Belirtileri Nelerdir?

 Ağrı ve Sertlik

Bel ağrısı ve sertliği düşük sırt ve kalçalarda üç aydan fazla sürüyor. Spondilit çoğunlukla sakroilyak eklem çevresinde başlar ve burada omurganın en büyük kısmı alt sırt bölgesinde pelvisin ilyum kemiğine katılır.

Kemikli Füzyon

Ankilozan spondilit, kemiklerin aşırı büyümesine neden olabilir ve bu da kemiklerin anormal bir şekilde birleşmesine ve yani kemikli füzyona yol açabilir. Boyun, sırt veya kalçanın kemiklerini etkileyen füzyon, bir kişinin rutin faaliyetleri yapma kabiliyetine zarar verebilir. Kaburgaların omurganın veya göğüs kemiğine kaynaştırılması, kişinin derin bir nefes alırken göğsünü genişletme kabiliyetini sınırlayabilir.

    Bağlarda ve Tendonlarda Ağrı

Spondilit ayrıca kemiklere bağlanan bazı bağları ve tendonları da etkileyebilir. Tendonun iltihabı topuğun arkasındaki veya altında ayak bileği arkasındaki aşil tendonu gibi bölgelerde ağrıya ve sertliğe neden olabilir.

Ankilozan Spondilit Nasıl Tedavi Edilir?

Ankilozan spondilit için herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak rahatsızlıkları azaltabilen ve işlevleri geliştiren tedaviler bulunmaktadır. Tedavinin amaçları ağrı ve sertliği azaltmak, iyi bir duruş sürdürmek, deformeyi önlemek ve normal aktiviteleri gerçekleştirme kabiliyetini korumaktır. Düzgün tedavi edildiğinde, ankilozan spondilit hastaları oldukça normal yaşlara yol açabilir. İdeal koşullar altında, spondilit tedavisinde ekip yaklaşımı önerilir. Tedavi ekibinin üyeleri tipik olarak hasta, doktor, fizik tedavi uzmanı ve mesleki terapisti içerir. Şiddetli deformeleri olan hastalarda füzyon yapılabilir.

Fiziksel ve Mesleki Terapi

Fiziksel ve mesleki terapiye erken müdahale, fonksiyon korumak ve deformeyi en aza indirmek için önemlidir.

Egzersiz

Günlük egzersiz programı; sertliği azaltmaya, eklem çevresindeki kasları güçlendirmeye ve sakatlık riskini önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olur. Derin solunum egzersizleri göğüs kafesinin esnek kalmasına yardımcı olabilir. Yüzme, ankilozan spondilit olan insanlar için mükemmel bir egzersiz şeklidir.

 İlaçlar

Bazı ilaçlar ağrı ve sertlikten kurtarmaya yardımcı olur, hastaların egzersizlerini en az rahatsızlık verici biçimde yerine getirmelerine izin verir. İbuprofen, naproksen ve aspirin gibi nonsteroid anti inflamatuvar ilaçlar, spondilit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardır. Orta ila ağır vakalarda, diğer ilaçlar tedavi rejimine eklenebilir.

 

Etiketler