Ankilozan Spondilit

Yazar Yorum Yap 8.874
Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, zamanla omurganızdaki bazı omurgaların kaynaşmasına neden olabilen, iltihaplı bir hastalıktır. Bu kaynaşma, omurgayı daha az esnek hale getirir ve dik dik duruşa neden olabilir. Kaburgalar etkileniyorsa, derinden nefes alması zor olabilir.

Ankilozan spondilit erkekleri kadınlardan daha sık etkiler. Belirtiler ve semptomlar genellikle yetişkinlik döneminde başlar. Enflamasyon aynı zamanda vücudunuzun diğer bölgelerinde de görülebilir – en yaygın olarak gözleriniz.

Ankilozan spondilit için tedavi yoktur, ancak tedaviler semptomlarınızı azaltabilir ve muhtemelen hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Ankilozan Spondilit Belirtileri

Ankilozan Spondilit
Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilitin erken belirtileri ve semptomları, belki de belki de sabahlardaki ve hareketsizlik dönemlerindeki sırt ve kalçalarda ağrı ve sertlik olabilir. Boyun ağrısı ve yorgunluk da yaygındır. Zamanla, semptomlar düzensiz aralıklarla kötüleşebilir, iyileşebilir veya durabilir.

En çok etkilenen alanlar şunlardır:

 • Omurga tabanı ile pelvis arasındaki ilişki (sakroiliak)
 • Bel desteğinde omurlar
 • Kemiklerinize tendonlarınızın ve bağlarınızın bağlandığı yerler (başta omurganız), ancak bazen topuğunuzun arkasında.
 • Göğüs kemiği ve kaburgalar arasındaki kıkırdak
 • Kalça ve omuz eklemleriniz

Ne zaman bir doktora görünmelisin?

Yavaş gelmiş, sabahları daha kötü olan ya da gecenin ikinci yarısında uykunuzu uyandıran bel çevresi ağrınız varsa tıbbi yardım isteyin; özellikle bu ağrı egzersizle gelişir ve dinlenme ile kötüleşirse. Ağrılı bir kırmızı göz, şiddetli ışık hassasiyeti veya bulanık görme geliştirirseniz acilen bir göz uzmanına (göz doktoruna) bakın.

Ankilozan Spondilit Nedenleri

Ankilozan Spondilit Nedenleri
Ankilozan Spondilit Nedenleri

Ankilozan spondilitin spesifik bir nedeni bilinmemekle beraber, genetik faktörler de rol oynamaktadır. Özellikle, HLA-B27 adlı geni olan insanlar, ankilozan spondilit gelişimi açısından büyük oranda artmış risk altındadır. Bununla birlikte, sadece geni olan bazı kişiler durumu iyileştirir.

Ankilozan Spondilit Risk Faktörleri

Senin cinsiyetin Erkekler kadınlara kıyasla ankilozan spondilit geliştirirler.
Yaşınız. Başlangıç, genellikle ergenlik çağının sonlarında veya yetişkinlikte ortaya çıkar.
Kalıtın. Ankilozan spondilit hastalarının çoğunda HLA-B27 geni bulunur. Ancak bu geni olan birçok insan asla ankilozan spondilit geliştirmez.

Ankilozan Spondilit Komplikasyonları

Şiddetli ankilozan spondilitte, vücudun iyileşme girişiminin bir parçası olarak yeni kemik oluşur. Bu yeni kemik, omurgalar arasındaki boşluğu giderek köprü kurar ve sonunda omurga bölümlerini birleştirir. Omurganızın bu kısımları katı ve esnek olmaz. Füzyon da kaburga kafesinizi sertleştirebilir ve akciğer kapasitesini ve işlevini kısıtlayabilir.

Diğer komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Göz iltihabı (üveit). Ankilozan spondilitin en yaygın komplikasyonlarından biri olan üveit, göz ağrısı, ışığa duyarlılık ve bulanık görme oranına neden olabilir. Bu semptomları geliştirirseniz derhal doktorunuza danışın.
 • Sıkışma kırıkları. Ankilozan spondilitin erken evrelerinde bazı insanların kemikleri zayıflar. Zayıflatılmış omurga parçalanabilir, eğik duruşunuzun ciddiyetini arttırır. Omurga kırıkları omurgayı ve omurganın içinden geçen sinirleri baskı altına alabilir ve muhtemelen yaralayabilir.
 • Kalp sorunları. Ankilozan spondilit, vücudunuzdaki en büyük arter olan aortunuzda sorunlara neden olabilir. Alevlenen aort, kalpteki aort kapak şeklini bozan ve işlevini bozan noktaya kadar genişleyebilir.

Teşhisi

Fiziksel muayene sırasında doktorunuz, omurganızdaki hareket aralığını test etmek için farklı yönlerde bükmenizi isteyebilir. O, pelvisinizin belirli bölümlerine basarak veya bacaklarınızı belirli bir konuma getirerek ağrınızı yeniden üretmeye çalışabilir. Ayrıca, doktorunuz göğsünüzü genişletmekte zorluk çekip duymadığınızı görmek için sizden derin bir nefes almanızı isteyebilir.

Görüntüleme testleri

X-ışınları doktorunuzun eklemlerinizdeki ve kemikteki değişiklikleri kontrol etmesini sağlar, ancak ankilozan spondilitin görünür belirtileri hastalığın erken dönemlerinde belirgin olmayabilir.

Bir MRG, kemiklerin ve yumuşak dokuların daha ayrıntılı görüntülerini elde etmek için radyo dalgalarını ve güçlü bir manyetik alan kullanır. MRI taramaları, hastalık sürecinde erken ankilozan spondilit bulgularını ortaya çıkarabilir, ancak çok daha pahalıdır.

Laboratuar testleri

Ankilozan spondilitin belirlenmesine yönelik spesifik bir laboratuar testi bulunmamaktadır. Bazı kan testleri, inflamasyon belirteçlerini kontrol edebilir, ancak iltihap birçok farklı sağlık probleminden kaynaklanabilir.

Kanınız HLA-B27 geni için test edilebilir, ancak bu geni olan kişilerin çoğunda ankylosing spondylitis yoktur ve hastalıkları olan daha az sayıda siyah insan bu geni beyazlardan daha az kullanır.

Tedavisi

Tedavinin amacı ağrınızı ve sertliğinizi hafifletmek ve komplikasyonları ve omurga deformitesini önlemek veya ertelemektir. Ankilozan spondilit tedavisi, hastalık eklemlerinizde geri dönüşü olmayan hasara neden olmadan önce en başarılıdır.

Ankilozan Spondilit İlaçları

Naproksen (Naprosin) ve indometasin (Indocin) gibi steroidal olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) doktorların ankilozan spondilit tedavisinde en çok kullandıkları ilaçlardır. Enflamasyon, ağrı ve sertlikten kurtulabilirler. Bununla birlikte, bu ilaçlar gastrointestinal kanamaya neden olabilir.

NSAİİ’ler yardımcı olmazsa, doktorunuz bir tümör nekroz faktörü (TNF) bloke edicisi veya interlökin 17 (IL-17) inhibitörü gibi bir biyolojik ilaç başlatmayı önerebilir. TNF blokerleri vücutta iltihaba neden olan bir hücre proteinini hedef alır. IL-17, vücudunuzun enfeksiyona karşı savunmasında rol oynar ve ayrıca iltihaplanmada rol oynar.

TNF blokerleri ağrı, sertlik ve ihale veya şişmiş eklemlerin azaltılmasına yardımcı olur. İlaçları deri altına enjekte ederek veya intravenöz bir hat üzerinden verilir.

Tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan beş TNF bloke edicisi şunlardır:

 • Adalimumab (Humira)
 • Certolizumab pegol (Cimzia)
 • Etanercept (Enbrel)
 • Golimumab (Simponi; Simponi Ariya)
 • Infliximab (Remicade)
 • Secukinumab (Cosentyx), ankylozan spondilit tedavisinde FDA tarafından onaylanan ilk IL-17 inhibitörüdür.

TNF blokerleri ve IL-17 inhibitörleri latent tüberkülozu yeniden aktifleştirebilir ve sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirebilir.

Ankilozan Spondilit Fizik Tedavisi

Fizik tedavi, tedavinin önemli bir parçasıdır ve ağrının hafifletilmesinden kuvvetliliğin ve esnekliğin geliştirilmesine kadar birçok avantaj sağlayabilir. Bir fizyoterapist, ihtiyaçlarınıza göre özel egzersizler yapabilir.

Hareket aralığı ve germe egzersizleri eklemlerinizde esneklik sağlamanıza ve iyi duruş korumanıza yardımcı olabilir. Doğru uyku ve yürüme pozisyonları, karın ve sırt egzersizleri dik duruşunuzu korumaya yardımcı olabilir.

Ankilozan Spondilit Ameliyatı

Ankilozan spondilit hastalarının çoğunun ameliyat olması gerekmez. Bununla birlikte, şiddetli ağrı ya da eklem hasarı varsa ya da kalça ekleminiz o kadar hasar görürse değiştirilmesi gerektiğini doktorunuz ameliyat önerebilir.

« Önceki konu
Sonraki konu »