Anoreksiya Nervoza Ne gibi Etkileri Vardır.

Yazar Yorum Yap 1.055
Anoreksiya Nervoza Ne gibi Etkileri Vardır.

Son yıllarda adının sıkça duyulduğu anoreksiya hastalığı normalde yemek yeme bozukluğudur. Kişinin daha zayıf ve daha fit bir vücuda sahip olmak için vücut sağlığını tehdit edici şekilde davranması sonucunda ruhsal olarak da kişinin zarar görmesine sebep olan bir hastalıktır. Ne kadar ince olunursa olunsun yetersi geldiği düşüncesi kişinin bir süre sonra bu yeme bozukluğu ile zayıflayacağını düşünmesine sebep olmaktadır.

Bilinçsiz yapılan diyetler ve uygulanan yöntemler kişinin zamanla yemek yemekten ve sosyal çevreden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Yemek yenildikten sonra kusma ya da müshil gibi ilaçlar ile yemeği dışarıya atması hastalığın ilk sinyallerini veren bir durumdur.

Kadın ve erkeklerde sıkça görülen anoreksiya nervoza hastalığı her yaş grubunda da görülebilmektedir. Kişi yavaş yavaş kendini sosyal yaşamından da soyutlayarak sadece yemek yememeyi tercih etmesi psikolojik sorunlarında meydana çıkmasına neden olmaktadır.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri 

Kişinin zayıf olmasına rağmen kendini sürekli olarak kilolu hissetmesi anoreksiya hastalığının en belirgin belirtileri arasında yer alır. Kişi beslenme alışkanlıklarında değişikliğe giderek kendisine zararlı olacağını düşündüğü fakat vücudun ihtiyacı olan gıdaları da bilinçli olarak yemekten vazgeçmesi bu hastalıkta büyük rol oynar.

Beslenmeyi takıntı haline getirerek aniden ağır sporlara başlamak ve kafasını sürekli olarak yağ ve kas oranını hesaplamakla geçirmek.

Başkaları ile beraber ya da kalabalık ortamlarda yemek yemekten kaçınmak da bu hastalığın belirtilerinden biridir. Yemek konusunda oldukça hassas bir döneme girip bütün gıdaları yemekten vazgeçmek hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.

Hasta fiziksel olarak da değişime uğramaktadır. Sürekli olarak yenilen gıdaların dışarı çıkarılması için kusma eyleminin yapılması ve özellikle müshil ilacı kullanılarak vücudun emmesi gereken besinleri yeteri kadar emilmemesi.

Anoreksiya Nervoza Nedenleri 

Çoğu kişinin farkında olmadan bu hastalığa yenik düşmesi ve zamanla yeme bozukluğundan kaynaklı olması kişinin günlük yaşamdan kendini soyutlamasına neden olmaktadır. Sıkı diyet planı, taciz vakaları, kendine güvenin kalmayışı, duygularını ifade güçlüğü yaşanması ve özellikle aile içi sorunlardan kaynaklı bu hastalık meydana gelebilmektedir.

Bu hastalığın tedavisi için öncelikle kişinin düzenli beslenme alışkanlığı edinmesi doğru bir yöntem olacaktır. Fakat mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bu sayede kişi yavaş yavaş normal bir insan yaşamına dönecektir.

Anoreksiya Nevroza Tedavisi 

Bşlangıç olarak hastalığın tedavisi kişi tarafından isteniyor olmalıdır. Çünkü tedaviyi kabul etmeyen biri için hastalığın tedavisi oldukça sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına neden olur.

Vücutta besin değerleri oldukça fazla düşüş gösterdiğinden bir uzman yardımı ile kişiye özel beslenme planı hazırlanmalıdır. Bu beslenme planında kişinin ruhsal dalgalanmaları da göz önünde tutulmaktadır. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmesi için kişinin bünyesine ve isteklerine göre beslenme planı oluşturulmalıdır. Aksi halde birçok sağlık sorunu beraberinde yaşanabilir.

Kişinin duygusal olarak da doyuma ulaşması gerekmektedir. Ruhsal bir destek her zaman bu sürecin daha iyi olmasını sağlar. Uzman desteğinin hasta normal yaşama geçmeden bırakılmaz. Kişinin psikolojik desteğe her zaman ihtiyacı olacağından hastalığın tamamen iyileşmesi gerekmektedir. Kişide tekrarlayabilen bir durum olduğu için düzenli doktor kontrolü de hastalık tedavisinden sonra devam ettirilmektedir.

 

 

Etiketler