Anti HBS Nedir, Pozitif Olması, Yüksekliği, Negatif Olması ,Düşüklüğü

Yazar 9 Yorum 51.526
Anti HBS Nedir, Pozitif Olması, Yüksekliği, Negatif Olması ,Düşüklüğü

Anti Hbs Nedir ?

Anti HBs, Hepatit B virüsü protein tabanlı antikorudur. Hepatit B hastalığında yada Hepatit B aşısı yapıldığında kan tetkiklerinde görülür. Anti Hbs, hepatit b virüsüne karşı antijenlerle savaşmak ve metabolizmayı onlara karşı korumak amacıyla üretilir. Anti HBs antikor sayısını tespit etmek için Anti HBc Ig G testi uygulanır. Test sonucu pozitif çıkması durumunda, HBs antikorlarının varlığı tespit edilir. Böylece, antikorların hastalığı defettiği ve artı bir tedavi durumu olmadığı anlaşılır. Bununla birlikte metabolizmanın HBV virüsüne karşı bir bağışıklık kazandığı da anlaşılır.

Hepatit B aşısı yaptırmak da, aynı etkinin oluşmasını sağlar. Herşeye rağmen, günümüzde sürekli kendini geliştiren ve mutasyona uğrayan virüslerde olduğu gibi HBV virüsü de değişime uğrar ve dolasıyla Hepatit B hastalığının atlatılmış olması, ileride tekrar aynı hastalığın baş göstermeyeceğinin garantisi değildir. HBs antikorlarının tespiti için Eliza testinden de faydalanılabilmektedir.

HBV virüsünün neden olduğu Hepatit B hastalığı, hafif özellikli bir hastalık olarak başlar ve dikkate alınmadığı takdirde karaciğer yetmezliği, fonksiyon bozuklukları ve siroz hastalığına dönüşebilir. Hepatit B hastalığı, akut ve kronik olmak üzere iki evre de incelenir. Akut (geçici) Hepatit B, altı aydan fazla sürerse kronik (kalıcı) hale gelir. Kronik Hepatit B hastalığı, daha ileri aşamada ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hepatit B virüsünden korunmanın en önemli yolu aşılanmaktır.

Anti Hbs Nedir
Anti Hbs Nedir

Akut Hepatit B hastalığının kronik hale gelmesi yaşlanma ile ilgili bir durumdur. Bebek, çocuk ve genç erişkinlikte hastalığın kronikleşme ihtimali oldukça yüksektir. Yaş ilerledikçe hastalığın kronikleşme ihtimali azalır.

Hepatit B virüsü, vücut salgıları yoluyla bulaşır. Kan, sperm ve üreme sıvıları gibi salgılar virüsün bulaşmasına yol açar. Enfekte olmuş gebe kişilerden çocuğa bulaşabilir. Hepatit b hastalığı kendini, ateş, halsizlik, bulantı ve kusma, ciltte ve gözde sarılık, idrar renginde koyulaşma ve eklem ağrıları ile gösterir. İştah kaybı ve zayıflama da, hastalığın sık görülen belirtilerindedir. Hepatit B virüsü vücuda girdiği andan itibaren ortalama 6 ay içinde belirti göstermeye başlar. Bu süre 6 hafta ile 6 ay arasında değişiklik gösterebilir. Taşıyıcı Hepatit B hastalığında ise herhangi bir belirti yoktur ancak hasta taşıyıcı durumunda olduğundan hastalığın yayılmasına neden olabilir. Kronik hepatit b hastalığında ise, virüs yıllarca belirti göstermez ancak karaciğer yıkımı üst seviyededir. Karaciğer yetmezliği, siroz ve çeşitli karaciğer hastalıklarına neden olur.

Hepatit B hastalığının tedavisi için Antijen içeren ilaçlar kullanılabildiği gibi sıklıkla yatak istirahati, bol sıvı tüketimi ve dengeli gıda alımı tavsiye edilir. Hepatit hastalıklarında karaciğer diyeti uygulandığı için, beslenme düzeni ilgili hekimler tarafından belirlenir. Kronik hepatit b hastalığında tedavi aşaması daha uzun ve aşamalı olduğundan hastaların hastane ortamında müşahadeye alınmaları tavsiye edilir. Kronik hastalarda, virüsün etkileri ve hastalığın belirtileri giderilse de, henüz inaktif durumda olsa dahi virüsün metabolizmadan tahliye edilmesi henüz mümkün görünmemektedir. Ancak kronik hepatit b hastalığını atlatmış olan hastalar, beslenme düzenleri ve diyetlerine uydukları takdirde, alkolden uzak durarak ve doktor kontrolünde normal yaşamlarını sürdürebilirler.

Anti Hbs Yüksekliği

Anti Hbs Yüksekliği
Anti Hbs Yüksekliği

Anti HBs değerlerinin pozitif olması, hastalığa karşı aşılanmayı yada virüsün varlığına işaret eder. Arada ki ayrımın yapılabilmesi için Anti HBc Ig G test değerlerine bakılır. Bu testin pozitif olması, hastalık sonrası virüsün bağışıklığının kazanıldığını gösterir. Anti HBs pozitif sonucu, hastalığın varlığına ve ayrıca antikor ve antijenlerin varlığının belirtisi olabilir. Bu durum genelde sevindiricidir ve metabolizmanın hastalıkla savaştığını ve bağışıklık kazanmaya başladığını gösterir.

Anti Hbs Düşüklüğü

Anti Hbs Düşüklüğü
Anti Hbs Düşüklüğü

Anti HBs pozitif olması, bağışıklık sisteminin HBV’ye karşı antikor oluşturamadığı anlamına gelir ve aşı, antijen ve çeşitli ilaç tedavileri uygulanarak bu eksikliğin giderilmesi gereklidir. Böylece virüse karşı savunma oluşturabilecek antikorların eksikliği giderilir.

 

 

9 Yorum

 1. 13 haftalık gebeyim. 5. Haftamda yaptırdığım kan testinde HBsAg 0.31 negatif, Anti HCV 0.06 negatif çıktı. Hepatit B aşısı yaptırmalı mıyım? Değerlerim düşük sizce

 2. Avatar Ayşenur Ateş

  Merhabalar, anti hbs pozitif (>1000 ) , hbsAg neg (0,18) , anti hıv negatif(0,06), anti hbc lgm negatif(0,1), anti hbc LgG neg(0,12), ALT 8 , ast 23. Total bilirubin 0,96 /direkt biluribin 0,15 / indirek biluribin 0,83/ degerli hocam gözlerimin akında sarılık vardı ve kan testinde biluribin sınırda yuksekti. Korunmak amacıyla hepatit aşısı oldum farklı aralıklarla üç doz. Aşıdan sora İki ay sonra gözlerimin rengi geçmediği için tekrar test yaptırdım. Sonuçlarda bişey cıkmadı ama Sizce vucuduma hepatit virüsünün bulaşmış olma ihtimali varmıdır?

 3. Hocam anti hbs 332,53 annemin değeri yüksek görünüyor ne demektir ne yapılmalıdır yas 83 özel hastanede enfeksiyon kaptı crp 168 di 28 görünüyor şuan. Selamlar

 4. Merhaba. Bu gun genel tahlil yapdirirken Anti HCV 5,35 REACTIVE cikdi sonuc. Bunun da hepatit c oldugu soylendi. Dunyam yikildi. 2yillik evliyiz. Biz yeni olubdur zan etdik. Doktorumuz benim tahlillerime bakdi bilgisayarda 2016 senesinde de kadin dogumun yapdigi tahlillerde de cikmis gozden kacmis gormemis. Kocam yoklanib yok onda hepatit c sukur Allaha. Cocuk istiyoruz. Hepatit c hastaligi olan hamile qala bilirmi? Gebeyken cocuka kece bilirmi? Bende varsa kocama nasil bulasmayib? 2016.da da ayni sonuc olub ayni olcude olub HCV. Bu 2senede ayni kalmasi mumkunmu? Hepatit C olmamis ola bilirmiyim? 2dusuk yasamisim yasimiz kecir cocuku gecikdirmek istemiyoruz hem tedavi olub hem hamileliye hazirlanib hamile kala bilirmiyim? Doktor netlesdirmek icin RDW testine gonderdi

 5. 11 ay geçmesine rağmen hiv testinin pozitiflesme ihtimali var midir.Çünkü bende 11 ay geçmesine rağmen hiv belirtilerin hepsi şiddetli bir şekilde artarak devam etmekte.ilk ay,üçüncü ay ,altıncı ay ve dokuzuncu aylarda yaptığım tüm hiv testleri negatif çıktı.Bu 11 aylık arada kesinlikle başka bir ilişkim olmadı.İliskiden iki buçuk haftadan bu zamana kadar o belirtiler artarak devam etmekte. Doktorlar diger tüm tahlillerimin temiz olduğunu söylediler.

 6. Hocan ben bir ay önce anti hcv testi yaptırdım sonuç 0,02
  Dün tekrar yaptırdım 0,03 bu değerlerin hangisi daha iyidir

 7. Hocam anti has pozitif 1000 U/L 0-9.99 bilirubin total H 1.75 mg/dL 0.1.2 bilirubin direkt H 0.42 m/g dL 0-0.3 hocam eşim aşırı derecede iştahsızlık var halsizlik göz altlarında morarma var tahlil sonucu böyle cikti