Anti HCV Elisa Testi Neden Yapılır? Anti HCV Normal Değeri, Negatif Ve Pozitif Olmasının Anlamı

Yazar 7 Yorum 17.564
Anti HCV Elisa Testi Neden Yapılır? Anti HCV Normal Değeri, Negatif Ve Pozitif Olmasının Anlamı

Anti HCV Elisa Testi Neden Yapılır?

Anti HCV testi, Hepatit – C hastalığının tanısı için yapılan bir kan tetkikidir. Hepatit – C hastalığının varlığı durumunda metabolizma hastalıkla mücadele amacıyla antikorlar üretir. Anti HCV testi ise bu antikorların seviyesini ölçmek amacıyla yapılan bir tetkikdir. Anti HCV testinin açılımı, Hepatit C Virus Anticore, yani Hepatit C Virüsü Antikor anlamına gelir.

Hepatit C virüsü, hastalığın başladığı metabolizma da yüksek karaciğer hasarına, karaciğer fonksiyon bozukluklarına ve karaciğer iltihabına neden olan ciddi ve tehlikeli bir virüstür. Hepatit C hastalığı metabolizma da ciddi bir yıkıma neden olur. Hepatit C hastalığının bazı aşamaları vardır ve virüs bulaşmış olsa dahi bazen hastalığın belirtileri hemen ortaya çıkmaz ve hastalık herhangi bir belirti göstermez. Bu zaman aralığına kuluçka dönemi adı verilir. Hepatit A ve B hastalıklarında bu dönem 15 – 45 gün, Hepatit C hastalığında ise 180 gün kadar sürebilir. Bu süreler sonunda hastalık birden ortaya çıkar ve belirtileri vermeye başlar.

Anti HCV
Anti HCV

Akut Hepatit C hastalığının belirtileri; Yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve kusma, cilt ve göz akında sararma, sarılık ve eklemlerde ağrıdır. Kronik Hepatit C hastalığında, virüs bulaşmış olmasına rağmen uzun süre belirti vermez ve herhangi bir şikayet yoktur ancak karaciğer virüs nedeniyle yüksek oranda hasar görmüştür. Bu tip Hepatit C hastalığının tespiti, genellikle rutin karaciğer enzim test sonuçlarında farkedilir. Kronik Hepatit C hastalığı, gerçek anlamda ciddi bir hastalıktır ve tespit edildiği andan itibaren süratle tedaviye başlanması gerekir.

Uzun dönemde karaciğer hasarına, siroz hastalığına ve ciddi fonksiyon bozukluklarına neden olur. Bazı durumlarda hastalık tedavi edilse dahi, hasta Hepatit C virüsü taşıyıcısı haline gelir. Herhangi bir şikayeti, sağlık sorunu ve belirtisi yoktur ancak virüsü başka insanlara bulaştırabilir. Kısa süre öncesinde hastalığı atlatmış olan kişilerde kontrol amaçlı Anti HCV testi yapıldığında sonuçlar pozitif çıkabilir ama bu durum hastalığın devam ediyor olduğunu göstermez, hastalığı atlatmış hemen her hastada HCV virüsü antikorları görülebilir. Aynı durum AIDS hastası olan kişilerde de geçerlidir.

Tahlillerinde Anti HCV pozitiftir ancak HIV virüsü taşıyan hastaların bir çoğunda (%25 – 40 ) Hepatit C hastalığıda pasif durumda mevcuttur. Pozitif sonucun altında bu neden yatar. Hepatit C hastalığı, vücut sıvıları yoluyla bulaşır. Kan, tükürük, mukus ve plazma gibi sıvıların teması, hastalığın buluşmasına neden olabilir. Taşıyıcı olan bir hastada pasif durumda bulunan HCV virüsü, bir başkasına bulaştığında aktif hale gelebilir ve hastalığın belirtileri ortaya çıkar.

ANTİ HCV NORMAL DEĞERİ

Anti HCV Normal Değerleri
Anti HCV Normal Değerleri

Anti HCV testinin sağlıklı ve HCV virüsü bulaşmamış olan bir kişide normal değeri 0 – 1 IU/ML’dir. Anti HCV testinin pozitif (+) değerleri ise 0.9 IU/ML ve daha üstüdür. Anti HCV pozitif değeri tespit edildiğinde, tanının kesin olarak konulabilmesi için testin tekrarı gerekmektedir.

Anti HCV testi pozitif olduğunda, hastalığın aktif durumda olduğunu gösterebileceği gibi, virüsün pasif durumda olduğunu veya daha önceden geçirilmiş ve atlatılmış olan hastalığa dair antikorların varlığını gösterebilir. Buna benzer durumlarda hastalığın tam teşhisi için HCV RNA isimli bir test uygulanır. Daha sonrasında kantitatif testler uygulanarak HCV virüsüsnün miktarı, hastalığın aşaması ve tedavi uygulandığında hastalığın tedaviye ne şekilde cevap verdiği tespit edilir.

Anti HCV testinin negatif değer aralıklarında çıkması, hastanın yaşamının hiçbir döneminde HCV virüsü ve Hepatit C hastalığı ile karşılaşmadığı anlamına gelir. Bazen ise HCV virüsü varlığı mevcut durumdadır ama herhangi bir belirti vermemiştir, pasif durumdadır, kuluçka dönemindedir yada metabolizma henüz virüse karşı antikor üretmemiştir. HCV virüsünün varlığı şüpheli ise Anti HCV 6 ayda bir tekrarlanır.

Etiketler

7 Yorum

  1. öncelikle merhaba. benim test sonuçta. HbsAg sonuç 0.32
    s/co 1 pozitif çıktı. bu ne anlama gelir. bilen var mı

  2. İyi akşamlar 2 sene önce yapılan anti hcv 5.23 çıkmış ve haberimiz olmamış bu ay tekrar yaptırdık 5.53 çıktı Tekrar rna testi verdik sonuç bekliyoruz sizce iki senede artış olmaması normal mi yada bu son sınır mı ?

  3. Merhaba. Bu gun genel tahlil yapdirirken Anti HCV 5,35 REACTIVE cikdi sonuc. Bunun da hepatit c oldugu soylendi. Dunyam yikildi. 2yillik evliyiz. Biz yeni olubdur zan etdik. Doktorumuz benim tahlillerime bakdi bilgisayarda 2016 senesinde de kadin dogumun yapdigi tahlillerde de cikmis gozden kacmis gormemis. Kocam yoklanib yok onda hepatit c sukur Allaha. Cocuk istiyoruz. Hepatit c hastaligi olan hamile qala bilirmi? Gebeyken cocuka kece bilirmi? Bende varsa kocama nasil bulasmayib? 2016.da da ayni sonuc olub ayni olcude olub HCV. Bu 2senede ayni kalmasi mumkunmu? Hepatit C olmamis ola bilirmiyim? 2dusuk yasamisim yasimiz kecir cocuku gecikdirmek istemiyoruz hem tedavi olub hem hamileliye hazirlanib hamile kala bilirmiyim? Doktor netlesdirmek icin RDW testine gonderdi