Anti Tg Nedir? Anti Tg Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Yazar Yorum Yap 6.076
Anti Tg Nedir? Anti Tg Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Anti Tg Nedir

Anti, antikorun kısaltılmasıdır. Antikor; toksin, bakteri ve virüs gibi yabancı maddeler ile mücadele eden bağışıklık sisteminin protein yapısına sahip bir bileşenidir. Tg ise; trioid bezlerinden salgılanan bir protein türüdür. Bu protein, tiroid hormonunun depolanmasında, salgılanmasında ve üretiminde görev almaktadır. Bununla birlikte vücudun metabolizmasının büyümesini kontrol altına almaktadır.

Anti Tg, insan vücudunda önemli işlevlere sahip olan antikorlardır. Normal Anti Tg değerlerinden daha düşük ya da daha yüksek durumların yaşanması halinde aşağıdaki hastalıklar meydana gelir.

 • Haşimato hastalığı
 • Tiroid kanseri
 • Graves hastalığı
 • Yeni doğanlarda tiroid hormonu düşüklüğü
 • Doğum sonrasında tiroid bezi iltihabı

Anti Tg Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Anti Tg yüksekliği ya da düşüklüğünden bahsetmemek için Anti Tg normal değerlerinin 0-4 IU/ml arasında olması gereklidir. Bu Anti Tg için ortaya konulmuş uluslar arası bir birimdir.

Anti Tg değerinin sayısal verileri, farklı laboratuar ortamlarında farklı sonuçlar doğurabilir. Bu nokta Anti Tg sonuçlarının ne ifade ettiğini en iyi uzman doktorunuz yorumlayacaktır. Anti Tg sonuçlarıTPO sonuçları ile birlikte değerlendirilir. Tek başına Anti Tg sonuçları herhangi bir anlam ifade etmez. Çıkan sonuçlar doğrultusunda tedavi yöntemi ile alakalı olarak çözüm yolları belirlenir.

Anti Tg Yüksekliği

Çok nadir de olsa bağışıklık sistemi, vücudun sağlıklı dokularını ve organlarını yabancı bir madde olarak algılayabilir. Yaşanılan bur tarz durumlara otoimmün adı verilmektedir. Anti Tg sonuçlarında Anti Tg yüksekliği belirlenmişse trioid hormonları ile alakalı birtakım sorunların var olduğu anlamına gelir. Anti Tg eğer hafif bir düzeyde yükselmişse gizli bir hipotiroidi olduğunun da bir göstergesi olabilir.

Anti Tg Neden Yükselir?

Haşimato Hastalığı; Haşimato hastalığı, Anti Tg yüksekliğine neden olur. Haşimato hastalığı bir otoimmün hastalıktır ve tiroid düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu sorunlara maruz kalan kişilerin %30 – %50’sinde Anti Tg yükselmektedir. Özellikle kadınlarda Anti Tg yükselmesi erkeklere göre 10 kat daha fazla olabilmektedir.

Graves Hastalığı: Trioid fazlalıklarının neden olduğu otoimmün bir hastalık olan graves hastalığına yakalan kişilerde- %25 civarında Anti Tg yükselmesi görülmektedir.

Trioid Kanseri: Trioid bezinde ortaya çıkan bu rahatsızlık, hastanın boyun bölgesinde şişmelere neden olabileceği gibi Anti Tg yüksekliğine de neden olmaktadır. Tiroid kanseri olan kişilerin yaklaşık- %20’sinde Anti Tg yüksekliği görülmektedir.

Anti Tg yükselmesine neden olan hastalıkları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Graves hastalığı,
 • Haşimato hastalığı
 • Sigara kullanıcı olmak ve aşırı içmek
 • İyot dengesizlikleri
 • Tiroid bezi iltihabı
 • Guatr
 • Tiroid nodülü

Anti Tg Düşüklüğü

Anti Tg değeri, normal şartlar altında 0-4 IU/ml arasında olmalıdır. Test sonuçlarından bunun altında bir değer ile karşılaşılırsa Anti Tg düşüklüğünden söz edilebilir. Anti Tg düşüklüğünün olması sonucunda kişiler otoimmün tiroid hastalıklarının tanısı konulma ihtimali ortadan kalkar.  Bunun haricinde Anti Tg düşüklüğünden dolayı herhangi bir hastalık mevcut ise bu hastalığın otoimmün olmayan guatrdan ya da farklı sorunlardan kaynaklandığı düşünülebilir. Ancak tam olarak ortaya konulabilmesi için detaylı test ve tetkiklerin yapılması gerekir.

Tedavi Şekilleri Nelerdir?

Anti Tg yüksekliği ya da düşüklüğü tedavisinde, bu soruna neden olan sıkıntı tespit edilir ve bu doğrultuda tedavi yöntemleri tercih edilir.

Haşimato hastalığına maruz kalan kişilerin ömür boyun hormon ilaçlarını kullanması gerekir.

Graves hastalığı olan kişiler de ise iyot tedavisine başlanmaktadır. Bunların haricinde doktorunuzun uygun gördüğü diğer tedavi şekilleri de devreye girebilir. Tiroid kanserinde trioid bezinin alınması gerekebilir.

 

Etiketler