Anti TPO Nedir? Anti TPO Düşüklüğü, Yüksekliği

Yazar 1 Yorum 18.003
Anti TPO Nedir? Anti TPO Düşüklüğü, Yüksekliği

ANTİ TPO Nedir ?

Anti Tpo, tiroid hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir tahlil türüdür. Anti Tpo’nun anlamı Tiroid Peroksidaz’dır. Peroksidaz, bir tür hormon enzimidir ve Tiroid hormonlarının salgılanmasında görev alır. Anti kelimesi ise antikor kelimesinin kısaltmasıdır. Anti mikrozomal antikor olarak da bilinirler. Bu işlem sırasında anti tiroglobulin antikorları da ölçülür. Tetkik sonuçlarında söz konusu antikorların yüksek çıkması, Tiroid hastalığının oto-immun olarak tanımlanan bağışıklık sistem bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıktığını gösterir. Fonksiyonunu yitiren bağışıklık sistemi, söz konusu antikorlar vasıtasıyla Tiroid bezlerine saldırır ve onu yok etmeye çalışır. Bu tablo, Hashimoto hastalığında görülür ve Hipotiroidi (Tiroid Hormonu Yetmezliği)’ye neden olur.

Bir çeşit Tiroid bezi iltihabıdır ve bahsi geçen otoimmun hastalıklara sık görülen örneklerden biridir. Bu antikorların yüksekliği, toplumların ’unda, hiçbir hastalık belirtisi olmadığı ve Tiroid bezleri sağlıklı çalıştığı halde yüksek bulunabilir. Anti TPO seviyesi, Graves hastalığı olarak bilinen bir başka otoimmun hastalığında da görülür. Graves hastalığı, Hashimoto’nun aksine Hipertiroidi (Tiroid bezlerinin aşırı çalışması)’ye neden olur ve TPO antikorlarının Hashimoto’da olduğu gibi, Tiroid bezini yabancı bir organizama olarak algılaması söz konusudur. Her iki hastalığında kesin nedeni bilinmemesine rağmen genetik ve kalıtsal olduğuna dair araştırma sonuçları elde edilmiştir.

Anti TPO Yüksekliği

Anti TPO Yüksekliği
Anti TPO Yüksekliği

Anti TPO yüksekliği, genellikle Hashimoto ve Graves hastalıklarında, otoimmun ve tiroid hastalıkları niteliği taşıyan durumlarda görülür. Hastalığın başlangıç, teşhis ve tedavi sürecinde bu yükseklik normal sayılır. Anti TPO yüksekliğine Tiroid bezi ile bağdaştırılan yada ilişkilendirilemeyen bazı hastalıklarda da rastlanır. Anti Tpo yüksekliğine neden olan hastalıklar; Sjögren sendromu ( Gözyaşı ve tükürük bezlerinde meydana gelen ve ağız/göz kuruluğu yapan hastalık), eklem iltihabı olarak bilinen Romatoid Artrit, Pernisiyoz Anemi (B12 vitamini emilim eksikliğinden meydana gelen bir çeşit kansızlık hastalığı), Tiroid hastalıkları, Nodül kaynaklı Guatr hastalığı. Başarısız gelişen tüp bebek girişimi, erken doğum ve prematüre doğum gibi durumlar da Anti Tpo yüksekliğine neden olabilir. Anti Tpo yüksekliği, kan tetkikleri dışında kendini ciddi belirtilerle gösterir. Dermatolojik problemler, aşırı halsizlik, nedensiz kilo kaybı / artışı, hiperaktivite, depresyon tablosu, sıcak veya soğuk hassasiyeti, çeşitli kas hastalıkları, kısırlık veya doğurganlığın azalması ve hastalık halidir. Anti Tpo yüksekliğinin tedavisi, öncelikle seviyeleri yükselten otoimmun hastalığın teşhisi ve artan / düşen Tiroid hormon seviyelerinin normal eşiğe getirilmesi ile olur. Hipertiroidi’ye neden olan hastalıklarda tiroid seviyesi normal düzeylere çekilmeye çalışılır. Bu amaçla anti tiroid ilaçlar, beta blokerler, antienflamatuvarlar ve iyot tedavisi uygulanır. Hipotiroidi tablosu mevcut ise, sentetik tiroid hormonu içeren ilaçlar ile (levotiroksin) replasman (yerine koyma) tedavisi uygulanır. Anti Tpo yüksekliğinde aciliyet ve önem gerektiren, yüksekliğe neden olan hastalığın tespiti ve uygun tedaviye odaklanmadır.

Anti TPO Düşüklüğü

Anti TPO Düşüklüğü
Anti TPO Düşüklüğü

Anti Tpo seviyesinin düşük olması herhangi bir soruna neden olmaz. Anti Tpo değerinin 9 IU / ML değerinden düşük olması genel olarak Anti Tpo düşüklüğü olarak kabul edilir ve bu durum bir hastalık yada hastalığın belirtisi olarak değerlendirilmez. Anti Tpo düşüklüğünde herhangi bir otoimmun kaynaklı tiroid hastalığı söz konusu değildir. Sağlıklı işleyen bir immun sistemde ve tiroid bezinde Anti Tpo düşüklüğü normal olarak karşılanır. Herhangi bir tiroid bezi hastalığının teşhisi söz konusu ise bu durumun guatr yada tiroid bezi iltihabı gibi bağışıklık sistemi bozukluğu ile ilgisi olmayan hastalıklar olarak değerlendirilir. Hipofiz bezinden kaynaklanan hormonal bozukluklar neticesinde gelişen Hipo yada Hipertiroidizm, Hipofiz Adenomu (Bir tür Beyin Tümörü, Hipofiz bezi çevresinde görülür) ve Hipopituitarizm adı verilen Hipofiz hastalığı aracılığı ile gelişen genel hormon yetersizliğidir.

1 Yorum

  1. Kız kardeşlerim de ve annemde hasimato tridi var benim 10 ay önce anti tpo ve tsh değerim normaldi fakat 31 ocakta tsh 6.25 t4 0.86 Dr hasimato tridi olamazsın tpo degeri 10 yıl gecsede bozulmaz dedi t4 un düşük olmazsa ilaç vermicektim dedi 25 gr levetron verdi. Neden hasimato Olamam? Birde bendeki rahatsızlık zamanla gecermi? Teşekkür ederim