Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı? Nasıl Alabilirim?

Yazar 1 Yorum 10.611
Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı? Nasıl Alabilirim?

Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı

Son dönemlerde merak edilen sağlık konularından biri olan antibiyotik ilaçların reçetesiz olarak satın alınıp alınmayacağı konusunda sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım. 2018 yılı itibariyle doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yeni sağlık düzenlemesi sonucunda antibiyotiklerin nöbetçi olan veya nöbetçi olmayan tüm eczanelerde doktor tarafından yazılmayan reçete ile satın alınması söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla da, bilinenin aksine artık eczanelerden reçetesiz olarak antibiyotiklerin satın alınması söz konusu olmamaktadır.

Antibiyotiklerin Reçetesiz Olarak Satın Alınamamasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Antibiyotik ilaçları en fazla kullanan toplum olarak, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere en basit bir baş ağrı probleminde, boğaz ağrısı probleminde, baş dönmesi probleminde yan etkilerini hesaba katmadan hemen en yakın eczaneye başvuruda bulunarak antibiyotik ilaç satın almaktayız.

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere vücudun özellikle de bağışıklık sistemi üzerinden olumsuz yönde etkiler yapabilen antibiyotik ilaçların bu sayede hafif düzeyli sağlık sorunlarına iyi gelebilmesi söz konusu olmasına karşın, vücüdun daha dirençsiz olmasına neden olarak hastalıklara daha kolay ve seri bir biçimde yakalanmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Reçetesiz Antibiyotik İlaç Satmanın Yasal Yönden Cezası Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni yasal düzenleme ile birlikte, eczanelerin doktor reçetesi dışında antibiyotik ilaç satması durumunda, antibiyotik kutu başına 400 tl civarı yasal yönden cezai işlem söz konusudur. Bu bakımdan, eczanelerin ayrıca alanında kariyerinin zedelenmemesi açısından da, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yeni düzenleme uyması ve belirli dönemlerde uygulanan Sağlık Personel Ve İşletme Denetimlerinde de yasalara uygun bir şekilde hareket etmesinde fayda bulunmaktadır.

Reçeteli Olarak Antibiyotik Satın Almak İçin Yapılması Gerekenler Şunlardır;

Gerek hafif düzeyli olsun, gerekse de ciddi düzeyli olsun maruz kalınan baş ağrısı rahatsızlığında, boğa ağrısı rahatsızlığında, burun kanaması rahatsızlığında, baş dönmesi rahatsızlığında, hastaların ilk olarak ilgili doktora başvurması ve hastalıkla ilgili şikayetlerini dile getirmelidir. İlgili doktor tarafından gerekli test ve tetkiklerden sonra, uygun olan tedavi yöntemi belirlendikten sonrasında, antibiyotik ilaç tedavisi söz konusu olması durumunda doktor reçetesi üzerinden eczaneden antibiyotik satın alınması yeterlidir.

Antibiyotik İlaçlarda Görülebilen Yan Etkiler Nelerdir?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, yüksek dozajda alınması veya sıklıkla alınması durumunda antibiyotiklerde baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, boğaz ve göğüs bölgesinde, uyku problemleri, halsizlik, yorgunluk, vücutta ağırlık, iştahsızlık gibi birçok olumsuz durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan, antibiyotik ilaçların mutlaka uzman tarafından önerildiği şekilde ve süreçlerde kullanılması gerekmektedir.

Antibiyotiklerde Risk Söz Konusu Mu?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, antibiyotik ilaçlarda bazı durumlarda riskler söz konusu olabilmektedir. Örneğin, anne karnındaki bebeği olumsuz yönde etkilemesi söz konusu olabilmesi sayesinde, uzmanlar çok gerek duyulmadığı takdirde gebelik dönemi içerisinde anne adaylarının antibiyotik ilaçlardan uzak durmasını önermektedir. Ayrıca, hiper tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet gibi ciddi kronik sağlık sorunlarında da antibiyotik ilaçların yanlış kullanıma bağlı olarak bazı yan etkiler gösterebilmesi söz konusu olabilmektedir.

Antibiyotik İlaçlar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlgili doktor tarafından reçeteli olarak yazılan antibiyotik ilaç kullanırken mutlak olarak hastanın doktor uyarısı ve tavsiyesi kapsamında hareket etmesi gerekmektedir. Antibiyotiklerin yan etkilerine maruz kalınmaması açısından hastaların şu gibi faktörlere dikkat etmesi gerekmektedir;

  • İlgili doktor tarafından belirtildiği süreç ve kullanım dozajında antibiyotik kullanılmalı
  • Gerek görülmedikçe antibiyotik ilaç kullanımına başvurulmamalı
  • Mutlaka tok karnına antibiyotik ilaç alınmalı

Toplumda olumsuz bir alışkanlık hali alan antibiyotik ilaç kullanım reçetesiz olarak söz konusu olamayacağından, bu sayede hafif düzeyli ve geçici sağlık sorunlarına maruz kalanların antibiyotik kaynaklı olabilen yan etkilerden de kurtulması söz konusu olmuştur. Sağlık sorunlarınızda ilk olarak doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun gerek görmesi durumunda antibiyotik ilaç kullanmanızı tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. reçetesiz satılan antibiyotikler hangileridir? örneğin bactrim’i reçetesiz alabilir miyim?