Antiseptik Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır? 

Yazar Yorum Yap 4.032
Antiseptik Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır? 

Mikropların öldürülmesi ve temizliğin sağlanması için kullanılan ilaçlara antiseptik denilmektedir. İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa sebep olan ve gıda maddelerinin bileşenlerine zarar veren bakteri ve mikropların öldürülerek sağlıklı bir hale getirilmesi için kullanılmaktadır. Bu antiseptikler geçmişten günümüze kadar gelen sıvı halde ve dezenfekteyi sağlayan ürünlerdir.

Mikrop öldürücü etkisi sayesinde tüm hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Eskiden yaralara tuz basılması ve şarap ile yıkanması yara üzerindeki mikropların iltihaplanmayı önlemesi için tercih edilen bir yöntem uygulanmaktaydı. Bunun yanı sıra alkol hala bazı bölgelerde kullanılan mikrop öldürücü ürünlerden biridir.

Özellikle gıdaların çürüyüp bozulmalarının engellenmesi için tuzun kullanılması antiseptik olarak tercih edilmiştir. Bununla beraber günümüzde kullanılan antiseptik sıvılar tamamen insanlarda ve hayvanlarda kullanılmaktadır.

Küçük bir kesik sonrası yaradan kaynaklı olarak cildin mikrop kapmaması için antiseptik uygulama yapılmaktadır. Böylece kesiğin etrafında oluşan bakteriler cilde zarar vermemektedir. Antiseptikler dikkatli bir şekilde kullanılmalı ve herhangi farklı bir ürün ile karıştırılmamalıdır. Bileşenlerinin her biri farklı olduğundan istenilen sonucun alınmasına engel olabilir.

Her kesik ya da yaraya mutlaka antiseptik uygulaması yapılmalıdır. Gün içerisinde eller yıkanamadığı durumlarda da antiseptik kullanılabilir. Çünkü eller bakteri ve mikropların en sık bulunduğu bölgelerdir. Buna bağlı olarak kişinin vücudunda farklı bölgelerinde mikrop kapmaması için sık sık antiseptik kullanabilir.

Alkol gibi temizleyici etkisi fazla olan sıvılar antiseptik görevi görebilmektedir. Fakat devamlı olarak kullanılması ciltte kuruluğa neden olabilir. Bunu engellemek için antiseptik kullanımları daha uygun bir yöntem olacaktır.

Kesiklerde ve yaralanmalarda acil olarak antiseptiklerin kullanılması gerekir. Çünkü açık kesik ve yaralar çok çabuk mikrop kapabilir. Bu nedenle antiseptik ile temizlenen yaraya daha sonra işlem yapılabilir.

Kişisel kullanılan eşyalarda da öncelik olarak antiseptik uygulaması yapılabilir. Diğer ortak kullanılan eşyalar için de buna dikkat edilmelidir. Kuaför salonlarında kullanılan cımbız ve makas gibi eşyaların düzenli olarak antiseptik ile temizlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra daha çok hastanelerde tercih edilen antiseptikler günlük hayatta da kullanılmalıdır.

Antiseptik Nasıl Kullanılır? 

Çeşitli hastalıkların meydana gelmesinden dolayı hayatımıza giren antiseptikler aslında farklı çeşitlerde hayatımızda yer almaktaydı. Fakat hastalıkların artmasından dolayı ve bu hastalıkların bulaşıcı olması antiseptik kullanımı da arttırmaktadır.

Jel kıvamında olan antiseptikler genel olarak günlük hayat içerisinde kullanılmaktadır. Fakat doktorların hastanelerde kullandığı antiseptiklere bakıldığında daha sıvı ve keskin bir kokuya sahip olduğu gözlenmiştir.

Kişinin antiseptik kullanması için bir miktar avuç içine alınan sıvı elde uygulama yapılarak bölgeye sürülebilmektedir. Kısa sürede uçucu bir etkiye sahip olduğundan hemen kuruma yapmaktadır. Bunun yanı sıra ellerin temiz olmasına rağmen tekrar antiseptik uygulaması yapılabilir.

Antiseptikler günlük hayatta kişinin mikroplara karşı daha korunmasını sağlamaktadır. Böylece hastalıklara karşı da korunma sağlanmış olur.

 

Etiketler