Antral Gastrit

Paylaş
 


Antral gastrit, hastalığa rahatsızlık verebilen otoimmün bir sorundur. Genellikle bu koşulu olan insanlar ona eşlik eden belirtilerin farkında değildirler. Ayrıca, temel nedenlerle başa çıkmak için ilaçlarla ve asit baskılayıcılarla tedavi edilen birçok gastrit türü de vardır. Çoğu gastrit türü tüm mide mukozasında bir iltihaba neden olur, ancak bir antral gastrit midesinin yalnızca bir bölgesini etkiler. Gastrit, herhangi bir bireyi etkilese de, 60 yaşın üzerindeki insanlara bu durumdan daha fazla rastlanır.

Tedaviye başlanmazsa başka alanlara yayılabilir ve kronikleşebilir, bu nedenle tedaviyi zorlaştıran bir şey olduğunu unutmamak önemlidir. Hafif antral gastrit genellikle bakteri enfeksiyonu nedeniyle ya da bir yaralanmaya bağlı olabilir. Hafif antral gastritte yaşanan ağrı az olsa da, doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Antral Gastrit

Antral Gastrit

Kronik gastrit, mide mukozasının incelenmesinde (fundik mukoza ve antral mukoza) daha az veya daha fazla veya daha az veya daha ağır olan atrofik ve inflamatuvar lezyonların varlığı anlamına gelir. Kronik antral gastritin nedenleri NSAID, safra reflüsü veya H. pylori’ye bağlı bir enfeksiyondur. Antral gastritin kronikleşmesini önlemek için, hafif ila orta dereceli antral gastritin, uygun ilaçlar ile zamanında tedavi edilmesi ve gastrit için uygun gıdalar içeren bir diyetin kullanılması önemlidir.

Antral Gastrit Nedenleri

Antral Gastrit Nedenleri

Antral Gastrit Nedenleri

Antral gastrik nedenlerin farkında olmak önemlidir, böylece kalıcı bir iyileşme sağlamak için gerekli önlemleri alabilirsiniz. Gastrit, farklı ilaçlar, enfeksiyonlar, kimyasallar, sosyal alışkanlıklar, fiziksel stres ve cerrahi koşullarla bağlantılıdır. Gastrite neden olabilecek ilaçların bazıları nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar veya NSAIDS (naproksen veya ibuprofen), steroidler, potasyum takviyeleri, demir tabletleri ve kanser kemoterapisi için ilaçlardır. Gastrit, çeşitli nesneleri veya korozif maddeler (lye ve asit) gibi zehirleri, farklı alkolleri ve iğneler veya kağıt klipsleri gibi yabancı cisimleri yutarak da oluşabilir.

Gastrite neden olabilecek bazı cerrahi ve tıbbi durumlar, kritik derecede hasta ya da yaralı bireylerde ve endoskopi gibi tıbbi prosedürlerden sonra fiziksel bir stres içerir; burada doktor ışıklı bir tüp ile karın içine bakmaktadır. Kansere, otoimmün hastalıklara, kötü niyetli anemiye ve kronik kusmaya karşı radyasyon tedavisi gördükten sonra, karnın bir kısmını çıkarmak için bir operasyondan sonra da duruma neden olabilir. Gastrite neden olabilecek enfeksiyonların bazıları tüberküloz, sifiliz, viral enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, parazitler ve solucanlar ve bakteriyel enfeksiyonları içerir. En sık görülen enfeksiyon, H pilori ile birlikte görülür. Mesane enfeksiyonlarına veya pnömoniye neden olan diğer bakteri türleri gastrite neden olabilir. Gastrite katkıda bulunan bazı nedenler, doğal biyolojik hızın bozulmasına, dengesiz beslenme, düzensiz beslenme, düşük kalitede besin tüketimi, güçlü içki içme, sigara içme, ürünlerde emülgatörler içeren bulaşıcı tabaklar gibi beslenme koşullarına neden olan streslerdir Ve koruyucular. Hamilelik süresince hastalığın yüzde 75’inde kadının şiddetlendiği düşünülmektedir.

Antral Gastrit Belirtileri

Antral Gastrit Belirtileri

Antral Gastrit Belirtileri

Çoğu gastrit türü belirti göstermeksizin bulunabilir. Hiçbir belirti sergilenmeden insanlar, ele alınacak herhangi bir sorunun olup olmadığını anlayamazlar. Dolayısıyla, çoğu doktorları ziyaret ettikten sonra gastrit bulduklarını keşfederler. Hekim, antral gastritinizin olup olmadığını kontrol etmek için belirtilerinizi kontrol ederek ve varsa bir endoskopi yaparak kontrol edebilecektir. Antral gastrite neden olabilecek birçok faktör vardır, ancak yine de belirtileri aynı kalır. Tüm antral gastrit belirtilerinden en sık olan biri hazımsızlıktır. Midenin antrumunda iltihap oluştuğunda, sindirim süreci ve aynı zamanda bağırsağın içine boşaltılması süreci etkilenir. Bu, üst karında hazımsızlık meydana gelen yanma hissine yol açabilir. Bulantı genellikle hazımsızlığa eşlik eden bir belirtidir. Midelerin astarında herhangi bir iltihap oluştuğunda, midede yiyecek bulunmuyor olmasına rağmen vücudun reaksiyonu mide bulantısına neden olur. Bulantı hissi hafif ila şiddetli olabilir ve kişide kusmaya neden olabilir.

Geçen süre ve durumun sürekliliği ile birey iştah kaybına başlar. Nadiren de olsa, kusmukta kan izleri olabilir. Enflamasyon yalnızca mide alt bölümünde oluştuğundan, gıdanın bağırsakta boşaltılması işlemi büyük ölçüde etkilenebilir. Bu sindirim sisteminin bir kısmına sindirilmemiş gıdaların biraz gelmesine neden olabilir. Bir kere oraya geldiğinde, gaz sıkışmasına ve şişmesine neden olan gazları fermente edebilir ve boşaltabilirler.

Bu iltihap aynı zamanda midede fazla hava oluşmasına ve bu da sıkıntı yaratmaya ya da buruşturmaya neden olabilir. Şişkinlik ve fazla gazda yaşanan rahatsızlığın yanı sıra, antral gastrite neden olabilecek başka rahatsızlıklar da var. Bu rahatsızlık rahatsız edici olan bu his genellikle yemek vakti sırasında kendini gösterir ve en iyisi, yemek bitirmediğiniz halde hoş olmayan bir dolgunluk olarak tanımlanır. Antral gastrit belirtilerinden bir diğeri dışkı değişiklikleridir. Bu belirti diğer belirtiler kadar yaygın olmamakla birlikte, dışkıda antral gastrit ile ilgili bir değişiklik olduğu bilinmektedir. Bu belirti ile, dışkılarınızın berraklığı ve karanlık olduğunu göreceksiniz. Bu, sindirim sisteminde bir miktar kanamanın meydana geldiğini ve hemen tıbbi yardım istenildiğini gösterir.

Antral Gastrit Tedavisi

Antral Gastrit Tedavisi

Antral Gastrit Tedavisi

Uygun bir antral gastrit tedavisinin saptanması için doktorun sorunun nedenini anlaması esastır. Örneğin, bir bakteriyel enfeksiyon, antral gastrite neden oluyorsa, enfeksiyon, hastalığın tekrarlanmasını önlemek için doktor tarafından antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Doktor, bakteriler artık iltihaba neden olmadan semptomları azaltmak için antasidler önerebilir. Çoğu birey, durumun şiddeti artana kadar antral gastriti olduğunu fark etmez. Bu nedenle, çoğu insan semptomları düşürmek için tezgah üzerinde biraz antasid alır. Karanlık ya da kanlı dışkı, mide bulantısı, gaz ve şiddetli beslenme başlattıklarında, bir doktorla hastalığa başvurabilirler. Etkilenen bireyler, başka bir sağlık sorunu için endoskopik bir prosedür yapıldığında teşhis alabilirler.

En önemli antral gastrit ilaçlarından biri iyi beslenme alışkanlığı geliştirmektir. Hafif olan gıdaları tüketin ve kızartılmış yiyecekler, tereyağı ve yağlı etler gibi yüksek yağlı gıdalardan kaçının; karnın boşaltılmasını geciktirebilirler. Hurmalar, patlıcan, domates ve yeşil yapraklı sebzeler gibi taze meyve ve sebzeleri almaya sevk edin. Böyle bir antral gastrit tedavisi bulunmamasına rağmen, rahatlamayı getirmek için doktor tarafından önerilen tedavi ile birlikte uygun bir diyet sürdürmeniz önemlidir. Bahsedilen semptomlardan herhangi birine rastladığınızda, derhal bir doktor tarafından kontrol edilmeli ve semptomları düşürmek için karşı ilaçları almayı önlemek önemlidir. Tanı konur ne kadar erken yapılırsa az acı yaşayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Eroziv Gastrit başlıklı makalemizde eroziv gastrit hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...


Bu yazı 6394 kere okundu.
Etiketler:
antral gastrit
 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. Yağmur dedi ki:

  Mrb dr bey ben bin 1ay önce mide ağrısı bulantı ve ishalle dr gittim endeskopi çekildim anteral gastrit reflü ve Bulbits çıktı ağrılarım geçti çok yok ara ara Miğde bulantım ve sık sık ishal oluyorum dışkıda kan Yok bu hastalık ishal yapar mı şimdiden tşk ler

 2. Kursat simsek dedi ki:

  3 arkadasimiz soru sormus bunlara cevap vermeyip elestiren insana cevap vermeniz isinize ne kadar ozen gostermediginizi gosteriyor zaten. Bende kronik gastrit rahatsizligi cekiyorum hergun sabah yemek yemek ölum devlet hastaneleri leş doktor suratina bakmiyor herkezin sozu parasina gecer gidip ozelde tedavinizi olun arkadaslar

 3. gulcan dedi ki:

  Iyi gunler serkan bey iki ay once endoskopiye girmistim tani olarak antral gastrit cikti mide ust bolumunde kahverengi benekler mevcut. Ilac tedavisini duzebli bi sekilde uydum fakat hala ayni sirtima kadar vuran agrilarim oluyo ne yapabilrim tesekkurler

 4. Onur dedi ki:

  Dr.Serkan ertan bey… bundan bir hafta önce doktora gittim ilk defa endoskopi yaptirdim (kronik antral gastrit) cikti ilac tedavisine basladim.eve geldigm gunden beri ayaga kalkamiyorum tedavime duzenli bi sekilde doktorumun onerdigi gibi devam ediyorum.. ama n yemem gerektigini yada n yememem gerektigini soylemedi bana afadersiniz tuvalete bile gidemiyorum ne yemem lazim lutfen sizden ricam beni aydinlatirsani sevinirim??

 5. TİMUR dedi ki:

  ya siz gibiler piyasada internetlerde çok da yinede yazacam. hep neden öyle olduğunu, hastalığın niçin olduğunu,belirtilerini olduğunu söyler ama nedense çözümü pek söylemezseniz. kimyasal ilaçlar haricinde…!
  Peki bu insanlar kimyasal ilaç tüketerek mi bu hale -bu hastalıklara yakalandılar…?
  Bunlara kimyasal ilaç önereceğinize ; Kesin-mantıklı-denenmiş-çözümlü-faydalı- önerileri ve çözümleri sunun..!

  • Dr. Serkan ERTAN dedi ki:

   Burada elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz inanın bu kötü yorumunuzla motivasyonum iyice düşüyor. Şimdi herşeyde şifalı bitkilerle olacak diyememki sonucta bu bi gastrit çeşidi ve bende bir doktorum önce neden olduğunu anlatmam gerekiyorki dikkat edesiniz. Burada ben bilimsel bilgi veririm siz benim verdiğim bilgiye göre hangi bitkilerle uysuyor bu ilaç çeşidi inceleyin. genede teşekkürler

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status