Anüs Nedir?

Yazar Yorum Yap 2.036
Anüs Nedir?

Her ne kadar bazı kişiler vücudumuzdaki organ ve uzuvların gereksiz ya da görevleri gereği pis olabileceğini düşünseler de her birinin bizler için ayrı yararı bulunmaktadır. Pek çoğunun adını bile bilmediği anüs nedir sorusuna cevabının anlam içeriğini ve ne işe yaradığını bilmezken cehaletimizle kendimizi ancak korkuturuz. Tıbbi ve anatomik açıdan bakıldığında sindirim ve boşaltım sistemine dâhil edebileceğimiz ve temelde dışkının dışarı atılımını sağlayan bir uzuv olarak değerlendirebilmemiz mümkündür. Ayrıca kendisine özel kas ve damar donanımları sayesinde dışkılama sırasında kontrollü ya da kontrolsüz olarak hareket edebilme özelliğine de sahiptir. Toplumlarda yer alan bazı zihniyetteki kişiler her ne kadar anüsü bir cinsel obje gibi görüp düşünse de bazıları da onların aksine dışkılamanın yapıldığı ve mikrop yuvası bir yer olarak görebilmektedir.

Anüs aslında boşaltım sistemi için önem arz eder çünkü bütün sistem düzgün ve hastalıksız çalışsa dahi anüste yaşanılabilecek çeşitli sorunlar yüzünden dışkılama yapılamazsa vücudun bütün dengesi alt üst olabilmektedir. Ayrıca tıp alanında bir diğer ismi de makat olarak bilinen anüsün sandığınızdan daha fazla çalıştığını da belirtelim, sahip olduğu kaslar sayesinde dışkılama işleminin yapılmasının yanı sıra sıvı, gaz ya da katı olan atıklarında ayrıştırmasını yapabilir. Bu kaslar o kadar hassas bir denge içerisinde görevlerini yerine getirirler ki, çok sıkı olmaları durumunda dışkılama ya da gaz çıkarma işlemlerinin gerçekleşemeyeceği gibi çok gevşek şekilde çalışmaları durumunda da bütün atık çıkışlarının kontrol edilememesi ve haliyle yaşamsal kalitenin ve sosyal hayatın en aza indirgenmesi söz konusu olabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse de anüs vücudumuzun yaşamsal alanında etkili rol oynayan ancak rahatsızlık hissedilmediği sürece önem verilmeyen ve boşaltım sisteminin son uzantısı olarak karşımıza çıkan bir uzvumuzdur.

Etiketler
Sonraki konu »