Aort Anevrizması Neden Olur Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Yazar 1 Yorum 1.706
Aort Anevrizması Neden Olur Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Aort vücuda kan pompalamasını sağlayan en temel atardamarlardandır. Vücutta geniş ve önemli bir yere sahip ola aort damarı tüm hayati fonksiyonlarının yerine getirir. Kalpten aldığı kanı vücuda pompalayarak yaşamsal faaliyet olmasını sağlar. Kalpten çıkışı ve tüm vücuda olan yararı ile aslında en iyi korunması gereken damarlardan biridir.

Anevrizma ise bir atardamar üzerinde meydana gelen anormal baloncuklardır. Aort anevrizması da bu damar üzerinde meydana gelen baloncuklara verilen isimdir. Her an patlamaya hazır bomba olduğundan kişinin yaşam tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına sebep olur.

Aort Anevrizması Nedenleri 

Vücuttaki damarlar daralıp kalınlaşması ile beraber damarlarda hava boşlukları meydana gelir. Bununla beraber baloncuklar damar üzerinde oluşmaya başlar. Atardamar içerisinde sürekli yüksek kan basıncının olması da damarda balonculara sebep olur.

Göğüs bölgesinde oluşan herhangi bir travma sonucunda da aort anevrizması meydana gelebilmektedir. Kaza ve darp sonucunda oluşarak hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Bu hastalıkta çok nadir görülen nedenlerden biri cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlu hastalıklarda aort anevrizması meydana gelebilmektedir. Bu durum karşısında da acil müdahale gerekebilir.

Bazı tıbbi müdahaleler sonucunda da damarlarda baloncuk oluşabilmektedir. İnsan vücudunda büyük öneme sahip olan aort atardamarının en iyi şekilde korunması gerekir. Hatalığa neden olan sebeplerin ortadan bir an önce kaldırılması gerekebilir. Bununla beraber ameliyat dışında herhangi bir tedavi mümkün olmayabilir.

Aort Anevrizmasında Risk Faktörleri 

Erkekler kadınlara oranla daha sık karşılaşabilmektedirler. Bunun yanı sıra atardamarlarda yağlanma meydana gelmesi anevrizmanın oluşması için risk teşkil etmektedir.

Aşırı kilo ve obezite durumu olan kişilerde de sıkça görülür. 35- 60 yaş arası çoğu kişide görülen bu durum özellikle aile geçmişinde bu tip rahatsızlığı olan kişilerde daha hızlı bir şekilde ortaya çıkacağından bu kişilerde risk altında olmaktadır.

Aort damarını zayıflatan hastalıkların meydana gelmesi aort damarında baloncukların oluşmasına neden olur. Bu nedenle risk faktörleri arasında en dikkat çekilen noktalardan biridir. Kişini hasta geçmişinde yer alan hastalıklar çok dikkatli bir şekilde tarama yapılmasına sebep olabilir.

Aort Anevrizması Ameliyatı 

Kişinin günlük hayatına devam edebilmesi için damarlardaki sorunların en iyi şekilde teşhisinin yapılması gerekmektedir. İlaç ile tedavi şekli olduğu gibi ameliyat gerektiren durumlar daha fazla olabilmektedir. Ameliyat esnasında hastanın tüm aort damarı hakkında doktorun kesin bilgisi olmalıdır. Aksi halde yapılacak olan herhangi bir müdahale hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Sigara içen kişilerde daha fazla görülen bu durum acil müdahale edilmesi gereken durumlardan biridir. Kişinin genel sağlığı için damar içerisinde oluşan baloncukların ilaç yolu ile tekrarlamaması için tedaviye devam edilmektedir. Damar sağlığında beslenmenin de önemine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok fazla kilo aldırıcı gıdalardan uzak durulmalıdır.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Sevinç öztürk

    Benimsol ventikor asendan da 4cm genisleme var acaba bu durumda ameliyat yapilirmi yoksa sadece 5cm olmasımı gerekiyor