Arpacık Hastalığı Nedir Kaç Gün Sürer Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Yazar Yorum Yap 1.819
Arpacık Hastalığı Nedir Kaç Gün Sürer Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Gözün üzerinde ya da göz bölgesinde oluşan iltihaplı rahatsızlığa arpacık adı verilir. Genellikle sabah uyanıldığında göz pınarında beliren şişlik, çok fazla acı ve akıntı yapabilmektedir. Bunun yanı sıra göz kapaklarının etrafına çapaklanma yapabilmektedir. İltihaplı bir hastalık olduğundan mutlaka antibiyotik etkisi kremler ile tedaviye başlanılması gerekebilmektedir.

Kirpik diplerinde meydana gelen iltihaplanma olan arpacık beyne yakın bir bölgede olduğundan büyük boyutlu arpacıkların mutlaka en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekmektedir. Arpacık meydana geldiğinde kişinin günlük yaşamını oldukça fazla etkileyebilmektedir.

Arpacık Belirtileri 

Gözde kirpik diplerinde meydana gelen şişlikler kimi zaman çok fazla acı hissi yaratmamaktadır. Bununla beraber kısa sürede iyileşme görülebilmektedir. Fakat arpacık çeşitlerinde de belirtiler daha şiddetli hale gelebilmektedir.

Göz bölgesinde ağrı ve zonklama hissi, kirpik diplerinde meydana gelmiş olan şişkinlik, gözle sulanma, kaşıntı hissi ve gözde batma hissi arpacığın belirtileri arasındadır. Çok fazla büyük ve kızarık olan arpacıklarda iltihap akıntısı söz konusu olabilmektedir.

Arpacık Nedenleri 

Arpacığa sebep olan bakteri bağışıklık sistemi düşük olduğunda hızlı bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Arpacık kirpik diplerinde meydana gelen iltihaplı bir durum olduğundan kirpiklerdeki fazla yağlanma kirpik diplerinin hava almasına engel olabilmektedir. Bu nedenle zamanla hava alamayan kirpik diplerinde bakteriler oluşmaya başlar. İltihaplanma meydana geldiğinde de arpacık oluşmaya başlamaktadır.

Genel olarak birkaç gün içerisinde iyileşebilen arpacıklar evde yapılan uygulamalar sayesinde iyileşme gösterebilir. Fakat arpacıklar tedavi edilemez ise zamanla kiste dönüşür ve bu durumda da cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.

Arpacık Tedavisi 

Göz kapağında meydana gelen arpacık ilk günlerde ağrı ve acı hissi vermektedir. Şişlik edeni ile bölgeye dokunmak çok mümkün olmayabilir. Mikrobik bir rahatsızlık olduğundan özellikle bağışıklık sisteminin düşük olduğu dönemlerde daha sık karşılaşılan hastalıklardan biridir.

Vücutta türlü bakteri çeşitleri yer almaktadır. Bu bakterilerden bir kısmı yararlı bakteri iken bir kısmı da vücuda zarar verene bakterilerdir. Arpacığın ilk gün kendini belli etmesi ile beraber sıcak masaj tekniği uygulanabilir ve bu sayede içerideki iltihaplanma dışarıya atılabilmektedir.

Arpacığın göz kapağı üzerinde oluşması ve buna bağlı olarak beyne en yakın bölge olduğundan mutlaka doktor kontrolünde tedavi uygulanması gerekmektedir. Çok fazla acı ve şişlik hissi var ise mutlaka doktorun yazacağı krem ya da losyonlar uygulanabilmektedir.

Evde arpacık tedavisi yapmak için de farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Özellikle sarımsağın ikiye bölünerek göz kapağının üzerine sürmek iltihaplanmanın ilerlemesine engel olacaktır. Bunun yanı sıra gözlerdeki yorgunluğun alınması için papatya çayı demlenerek göz banyosu yapılabilmektedir. Papatya çayı hem bakterilerin ölmesini sağlar hem de gözler dinlendirir.

Arpacı 1 ya da 3 gün içerisinde iyileşme gösterdiğinden kişinin bu dönemde de stres ve yorgunluktan da uzak durması gerekemektedir.

 

Etiketler