Artrit – Artrit Belirtileri ve Nedenleri

Yazar 1 Yorum 2.047
Artrit – Artrit Belirtileri ve Nedenleri

Artrit Eklemlerde oluşan ve vücut tarafından üretilen iltihaplara artrit denir. El, diz ve ayak eklemlerinde oluşan iltihap ve iltihap ile birlikte oluşan şişlik ve sertleşmeye yol açar. Ayrıca eklemlerde çok ciddi ağrıya neden olabilir. Toplumumuzda sıkça görülen bu rahatsızlık hakkında açıklayıcı bilgileri sizler için uzmanına danışarak derledik ve aşağıda açıkladık.

Artrit Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır?

Artrit 6 gruptan oluşur. Romatizmal, travmatik, eklem (osteoartrit), bakteriyel, hormonal ya da kimyasal ve gut artriti bu 6 grubu oluşturur.

Romatizmal artrit toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. En sevdiği bölge eklemlerdir. Çok sık görülen bir bağ dokusuna yönelik rahatsızlıktır ve toplumda “iltihaplı romatizma” olarak bilinir. Akupunktur son yıllarda en sık uygulanan tedavi yöntemidir ve oldukça tekili sonuçlar alınmaktadır.

Alınan bir darbe sonucu oluşan artrit ise travmatik artrittir. Darbe sonucu eklemlerde hasar meydana gelir. Hasar eklemlerde şişkinliğe, ağrıya ve eklem fonksiyonunun kısmen ya da tamamen kaybına yol açar.

Eklemlerde çeşitli sebeplerden dolayı oluşan hasar neticesinde aşınma ve kireçlenme oluşur ve buna eklem artriti denir. Bilinen kesinleşmiş bir tedavisi henüz mevcut değildir. Sadece oluşan ağrıları minimum seviyeye indirmeye yönelik ağrı kesiciler kullandırılır. Kullanılan ilaçların yanında destekleyici olarak fizik tedavi yöntemi de etkilidir. Ama belirttiğimiz gibi bu yöntemlerin hiçbiri eklem (osteoartrit) artritini kesin olarak tedavi etmez. Geçici bir rahatlama ve günlük aktivitelerin rahat yapılmasında yardımcı rol oynar. Fakat bir süre sonra rahatsızlık yeniden baş gösterir ve yukarıda belirtilen tedaviler tekrar uygulanır. Aslında bu rahatsızlığı olan bir kişi yaşam boyu doktor tarafından verilen ilaçları kullanır ve gene yaşamı boyunca belirli periyotlarda fizik tedavisi görür. Özellikle kilolu kişilerin kilolarını makul seviyelere indirmesi gerekir. Oluşan kiloların ayak bileği, diz ve kalçadaki eklem bölgelerine yaptığı baskı sonucu çok daha fazla ağrı oluşur.

Eklem bölgesi çevresinde oluşan bakterilerin yol açtığı enfeksiyonel artrit ise bakteriyel artritleri oluşturur. Çok ciddi enfeksiyonel vakalarda cerrahi operasyon gerekir. Meydana gelen rahatsızlığın çok daha fazla ilerlememesi için antibiyotik kullanımı genelde söz konusudur. Bazı bakteriyel artrit vakasında eklem çevresinde bulunan zarlar oluşan enfeksiyonun boyutu neticesinde zarar görür. Netice olarak eklemin hareketsiz duruma gelmesi söz konusu olur.

Eklemlerde biriken ürik asidin yol açtığı iltihaplanma sonucu ise gut artriti oluşur. Vücuttaki ürik asidin dışarı atılamaması sonucu ya da atılıyor olsa bile vücut gereğinden fazla ürik asit üretiyor ise kandaki ürik asit oranı artar. Daha sonra bu asitler eklem bölgelerinde yoğunlaşarak birikir. Birikme sonucunda iltihap meydana gelir. Kesin tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Oldukça ağrı vericidir ve eklem bölgelerinde son derece yüksek hassasiyet oluşur. Hatta bu hassasiyet o kadar fazladır ki ağrı oluşan bölgelerin üzerine koyulan çok hafif ağırlık bile (yorgan gibi) şiddetli ağrılara neden olur. Bu ağrılı dönem çok fazla uzun süreli olmaz. 2 – 3 gün içerisinde geçer. Nadir olmakla birlikte bir hafta süren ağrı dönenleri meydana gelebilir. Ara ara ortaya çıkan bir hastalık olduğundan ağrılı geçirilen dönemden sonra bazen 7 – 8 ay kadar bir daha ağrı oluşmayabilir. Ama en kısa ağrılı dönem aralığı 3 – 4 aydır. Diyabet, aşırı kilo ve yüksek tansiyon gut artritin oluşmasında etkilidir.

Artrit bir eklem bölgesi rahatsızlığı olduğundan yukarıda açıklanan 6 gurup artritin çoğunun kesin tedavisi yoktur. Ağrıyı azaltıcı ve yaşam kalitesini olabildiğince yukarı çıkartıcı geçici tedaviler söz konusudur. Kişi bu hastalığının farkında olarak onu azdırıcı eylemlerden ve alışkanlıklardan kaçınmalıdır. Aşırı kilolarından kurtulmalı ve eklemlere fazla baskı yapacak durumlardan kaçınmalıdır. Belirli aralıklarla fizik tedaviye mutlaka gitmelidir ve tıpkı bir böbrek hastasının belli periyotlarla diyalize girmesi gibi eklem artriti olanların da fizik tedaviyi aksatmamaları gerekir.

Etiketler
« Önceki konu

1 Yorum

  1. Hocam merhaba ben yurtbdısında hollandada yasıyorum sorunum sırt ve kalcamda ve bel bolgesınde artan agrılarım belimın sagında sıslık olusuyor sonra belve kalcalarımda agrı meydana gelıyor yuruyemez kalkamaz hale getırıyor benı burda yapılan testlerde bısey cıkmıyor ama turkıyede bana ıltahaplı romatızma dedıler kan testı falan yaptırdım mr sende bu var dedıler agrılarım cok faLa uun surw yuruyemıyom ve oturamıyom ayda bır ıkı kere sag tarafım sısıyor ve agrılarım baslıyor aya kalkamıyom kalkınca cok acı sancı gırıyor 1 bucuk senedır urasıyorum yardımcı olurmusunuz tesekkurler