Artroskopi Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır? 

Yazar Yorum Yap 945
Artroskopi Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır? 

Eklem içine yerleştirilen küçük kanallar sayesinde eklem içerisine bakmayı sağlayan ve eklemlerde meydana gelen rahatsızlıklarda tanı yapılarak uygulanacak olan tedavi şeklinin belirlenmesine artroskopi denilmektedir. Cerrahi bir müdahale olan bu işlem sadece eklem içerisine bakılmasının yanı sıra biyopsi yapmayı da sağlayan bir işlemdir.

Artroskopi işlemi eklem içerisinde alanın kamera ile büyütülerek tedavilerin yapılması kolaylaşmaktadır. Bu sayede bölgeden parça çıkartmak ve yırtık tedavisi yapmakta mümkün olmaktadır. Eklem içi dışında ayrıca el, ayak ve omuz için de işlem yapılabilir.

Artroskopi Hangi İşlemlerde Yapılır? 

Artroskopi işlemi için ve tedavi uygulanması için öncelikle en sık kullanılan sağlık sorunu menüsküs yırtıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kaza sonucu ve hastalık sonucunda oluşan eklem sorunları için de uygulanmaktadır.

Eklem kireçlenmesinde tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Eklem iltihaplanmasında eklem içerisinde oluşan iltihaplanmanın temizlenmesi için de artroskopi işlemi yapılmaktadır. İyi ve kötü huylu tümör ve kistlerin müdahalesinde de hekim uygun gördüğünde tercih edilmektedir.

Eklem içerisinde bulunan kıkırdak parçalarının çıkarılmasında veya nakil durumunda bu yöntem kullanılmaktadır. Diz bölgesinde enfeksiyon ve ödem oluşmasında da tercih edilmektedir.

Eklem içi hastalıklarında ve ekleme bağlı olarak meydana gelen hastalıkların tanı ve teşhisi yapıldıktan sonra bölgede tedavi yöntemi olarak tercih edilen artroskopi işlemi özellikle eklem içerisinde meydana gelen kırıkları da tedavi edebilmektedir.

El bileğinde meydana gelen sinir sıkışmaları da bu tedavi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Eklem üzerine oluşan tüm rahatsızlıklar genel olarak artroskopi ile tedavi edilmektedir. Sinir sıkışmalarının tedavisinde kamera ile bölgeye girilerek tedavi yöntemi başlamaktadır. Hekimin tedavi yöntemini belirlemesi alınan bilgilere göre yapılmaktadır.

Artroskopi estetik bir işlem olduğundan avantajlı tedavi yöntemlerinden biridir. Küçük kesikler ile yapıldığından enfeksiyon durumu oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra yatış süresi kısa olduğundan hasta tarafından da bu tedavi yöntemi tercih edilebilmektedir. Kişinin genel sağlık kontrolü yapıldıktan sonra taburcu olma durumu daha kısa sürede olmaktadır.

Artroskopi Nasıl Yapılır? 

Artroskopi işleminde tedavi edilmesi gereken bölge için kesin teşhis yapılması gerekmektedir. Teşhis sonrasında hastaya ameliyata alınır. Ameliyat esnasında hastaya küçük kesikler açılır ve kamera ile eklem içerisine girilir. Açık cerrahi bir işlem olduğundan hastanın hemen taburcu olma durumu olmaz.

Kesikler içerisinde eklem içerisine girilen kameralar ile tedavi işlemi uygulanır. Çapraz bağ ya da diz kapağı gibi durumlarda bir gün içerisinde taburcu olmak mümkündür. Ameliyatın durumuna göre taburcu durumu da daha geç olmaktadır. Kişinin ameliyatının zorlu geçmesi iyileşme sürecinin de uzamasına neden olmaktadır.

Artroskopi ile tedavi yöntemi genel olarak eklem içerisinde oluşan sorunların giderilmesi sağlanır. Hasta kısa sürede iyileşme göstererek ve herhangi bir ameliyat izi olmadan normal yaşamına geri dönmektedir.

 

Etiketler